Geri Dön
Ekonomi DowAksa, Karbon Elyaf ile Sürdürülebilir Fikirler Yarışması düzenliyor

DowAksa, Karbon Elyaf ile Sürdürülebilir Fikirler Yarışması düzenliyor

DowAksa, karbon elyaf malzemelere yeniden hayat verecek ‘Sürdürülebilir Fikirler Yarışması’ düzenliyor. Döngüsel bir tasarım anlayışı ile işlevini tamamlamış ürünlerin yeniden kullanıma sokulmasının hedeflendiği yarışmaya lisans/lisansüstü öğrencisi veya mezunu ve meslek hayatına devam eden profesyoneller katılım sağlayacak.

DowAksa, Karbon Elyaf ile Sürdürülebilir Fikirler Yarışması düzenliyor

DowAksa, rüzgâr türbinlerinde kullanılmak için üretilen hafif ve sağlam karbon elyaf pultrüze profilleri dönüştürmek üzere ‘Repurpose Reimagine - Karbon Elyaf Malzemelere Yeniden Hayat Verecek Sürdürülebilir Fikirler Yarışması’’ düzenliyor. Yarışmada katılımcılardan bu profiller için yeni kullanım alanları ve biçimleri geliştirmeleri bekleniyor. Bu sayede döngüsel bir tasarım anlayışı ile işlevini tamamlamış ürünlerin yeniden kullanıma sokulması amaçlanıyor.

YARIŞMAYA SON PROJE YÜKLEME TARİHİ 19 EYLÜL 2024

DowAksa’nın düzenlediği yarışmaya son proje yükleme tarihi 19 Eylül 2024 olacak. Döngüsel ekonomiye katkı, çevresel pozitif değer yaratma ve uygulanabilirliğin değerlendirme kriterleri arasında bulunduğu fikir yarışmasına lisans/lisansüstü öğrencisi veya mezunu ve meslek hayatına devam eden profesyoneller katılım sağlayabiliyor.

Yarışma kapsamında; boyutları 83 milimetre, 105 milimetre ve 120 milimetre enlerinde, 5 milimetre kalınlığında ve 300 metreye kadar istenen uzunlukta kesilebilen ürünlerin, akılcı ve uygulanabilir fikirlerle yeniden kullanıma sokulması bekleniyor. DowAksa’nın düzenlediği ve organizasyonunu Yapı Medya İletişim’in üstlendiği yarışma hakkında daha fazla bilgiye ve ilgili şartnameye yarışma sitesinden ulaşılabiliyor.

JÜRİ ÜYELERİ

Prof. Dr. Nuri Ersoy (Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi),

Doç. Dr. Burcu Saner Okan (Sabancı Üniversitesi Kompozit Merkezi Direktörü),

Prof. Dr. Ersan Üstündağ (İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Şebnem Yalınay Çinici (İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi),

Ayşe Yılmaz (Ottan Studio Kurucusu)

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışmanın ilanı: Mayıs 2024

Soru sormak için son gün: 28 Haziran 2024, Cuma

Soruların cevaplarının ilanı: 5 Temmuz 2024, Cuma

Proje teslim tarihi: 19 Eylül 2024, Perşembe

Jüri değerlendirme toplantısı: 16 / 17 / 18 Ekim 2024 (Çarşamba / Perşembe / Cuma)

Sonuçların ilanı: 31 Ekim 2024, Cuma