Geri Dön
EkonomiErkan Kork: Gri listeden çıkış ile uluslararası yatırımlar hız kazanacak

Erkan Kork: Gri listeden çıkış ile uluslararası yatırımlar hız kazanacak

BankPozitif Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erkan Kork, Türkiye’nin 2021 yılı ekim ayından beri bulunduğu Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Gri listesinden haziran sonunda çıkacağını öngördüğünü söyleyerek, “Gri listeden çıkış ile uluslararası yatırımlar hız kazanacak. Bu gerçekleşmenin ardından ülkemize hem para girişinin hem de uluslararası doğrudan yatırımların artacağını düşünüyorum” dedi.

Erkan Kork: Gri listeden çıkış ile uluslararası yatırımlar hız kazanacak

Türkiye’nin gri listeden çıkışı 23-28 Haziran tarihleri arasında Singapur’da düzenlenecek FATF Genel Kurulu’nun ardından kamuoyuna duyurulacağı öngörülüyor. BankPozitif Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erkan Kork, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin listeden çıkmak için yoğun bir çalışma yürüttüğünü ifade ederek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi yönetimine güçlü bir desteği var. Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’in liderliğinde önemli reformlar gerçekleştirildi ve tüm kriterler karşılandı. Deyim yerindeyse artık malumun ilanını bekliyoruz. Gri listeden çıkış her açıdan ülkemizi rahatlatacaktır” diye konuştu.

"ARTAN GÜVEN VE GÜÇLENEN FİNANSAL İSTİKRAR, YATIRIMLARA OLUMLU ŞEKİLDE YANSIYACAK’

Öncü göstergelerdeki iyileşmelerle haziran ayından itibaren Türkiye ekonomisinin daha farklı bir tabloya kavuşacağına vurgulayan Erkan Kork, şunları söyledi:

“Gri listeden çıkış ile uluslararası yatırımlar hız kazanacak. Özellikle bazı büyük yatırımcıların bu süreci de beklediklerini biliyorum. Bu gerçekleşmenin ardından ülkemize hem para girişinin hem de uluslararası doğrudan yatırımların artacağını düşünüyorum. Türkiye’nin risk primini gösteren CDS, 2020 yılı şubat ayından sonraki en düşük seviyesi olan 268 baz puana kadar geriledi. Derecelendirme kuruluşları not artışlarını sürdürüyor. Dezenflasyonun tesisi için Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ve ekibi ivedilikle çalışıyor. Bu kararlı duruşla birlikte dezenflasyon sürecinin de haziran ayından itibaren başlayarak hızlı bir şekilde ilerlediğini göreceğiz. Ekonomimize artan güven ve güçlenen finansal istikrar doğrudan yatırımlara da olumlu bir şekilde yansıyacaktır.” (DHA)