Geri Dön
Ekonomi İstanbul’daki ofis stoğu 2023’te 8 milyon metrekareyi aştı

İstanbul’daki ofis stoğu 2023’te 8 milyon metrekareyi aştı

Gayrimenkul danışmanlık şirketi CBRE Türkiye, İstanbul Ofis Pazarı 2023 Dördüncü Çeyrek raporunu yayımladı. Raporda, İstanbul'daki ofis stoğunun 2023'te 8 milyon metrekareyi aştığı görülürken, bu stoğun yüzde 60'ının Avrupa kıtasında yer aldığı tespit edildi.

İstanbul’daki ofis stoğu 2023’te 8 milyon metrekareyi aştı

Söz konusu rapora göre; 2023’te en yüksek ofis kirası, metrekare başına bin 100 TL olarak Levent bölgesinde kaydedildi. Esentepe-Gayrettepe-Zincirlikuyu bölgesinde ofis kiraları metrekare başına 700 TL seviyelerinde seyrederken, Maslak’ta 850 TL, Şişli’de 700 TL, Altunizade’de 500 TL, Kağıthane’de ise 400 TL rakamları kaydedildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan eOfis Pazarlama ve İş Geliştirme Yöneticisi Melda Çelik, “Hibrit çalışma modelinin benimsenip yaygınlaşması ve ofislere kalıcı dönüşün tamamlanması, İstanbul'un merkezi iş alanlarındaki A+ ofislerin popülaritesini de destekledi. Ofis satışı piyasasında durgunluk göze çarparken, gayrimenkul şirketlerinin portföylerinde de ofis kalmadı. Ancak şirketlerin esas gündemi, artan maliyetler” diye konuştu.

KAĞITHANE-AYAZAĞA BÖLGESİ EN ÇOK KİRALAMA İŞLEMİ YAPILAN BÖLGE

A+ ofis yapılarının ve plazaların kümelendiği bölgelerdeki doluluk oranlarının ve kira tutarlarının daha alt bölgelerdeki kiralama işlemlerini artırdığına dikkat çeken Çelik, “Kağıthane-Ayazağa bölgesi, 2023’te en çok kiralama işlemi yapılan bölge oldu. Raporda yer verilen bir başka çarpıcı veri de kiralama faaliyetlerinin yüzde 5’inin hazır/paylaşımlı ofisler tarafından gerçekleştirilmesi. 2023’te İstanbul’da kiralanan her 20 ofisten biri, hazır ofisti. Yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde değil, Türkiye'nin dört bir yanında, 13 ilde, 60 lokasyon işleten şirket olarak, hazır ve paylaşımlı ofislere yönelik artan talebe biz de yakından tanık olduk” ifadelerini kullandı.

“HER ÖLÇEKTEN ŞİRKETE A+ PLAZALARDA OFİS HİZMETİ SUNUYORUZ”

İstanbul dışındaki 5 hazır ofisten birini işlettiklerini belirten Çelik, şirket olarak İstanbul’daki pazar paylarını da her geçen gün artırdıklarına söyleyerek “İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı olan, İstanbul’da kurulmuş ve hazır/paylaşımlı ofis modelini tercih eden şirketlerin yüzde 30’u, ofis hizmeti için şirketimizi tercih ediyor. Şirketimiz, İstanbul’da hazır ofis tercih eden şirketlerin yüzde 30’una 45 lokasyonunda hizmet veriyor. Bu ofislerin 28’i Avrupa, 17’si ise Anadolu yakasında konumlanıyor. Merkezi iş alanlarından alt bölgelere doğru kayan ve her stratejiye uygun çözümler sunan sanal ofis, hazır ofis, paylaşımlı-ortak ofis seçeneklerimizle her ölçekten şirkete A+ plazalarda ofis hizmeti sunuyoruz. Özellikle hızlı büyüme potansiyeli yüksek, tam da bu sebepten operasyonel maliyetlerini dengelemek isteyen teknoloji şirketleri, şirketimizin lokasyonlarından kendilerine en uygun olanı seçip, kolayca işlerini bu merkezlerden yönetmeye başlayabiliyor. Bu yaklaşım, her iş modeline uygun” diye konuştu.

“GİRİŞİMCİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

2023'ü 13 şehirde, 60 lokasyon ve 30 bini aşkın müşteri ağıyla tamamladıklarını ifade eden Çelik, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Türkiye kritik bir yerel seçime hazırlanıyor. Bir yandan faiz artışı döngüsü ve enflasyonla mücadele çabaları hız kazanıyor. Küresel riskler, işletmeler için harcanan her kuruşu daha da kritik hale getiriyor. Risklerin fazla, fırsatların altın değerinde olduğu böyle dönemlerde, maliyet kontrolü karlılığın ilk koşuluna dönüşüyor. Şirket olarak prestijli yasal iş adresi, temel konsiyerj hizmetleri, günlük temizlik, sınırsız sıcak ikramlar, modern dekorasyon ve güçlü iş ağı gibi ayrıcalıkları kapsayan, Türkiye’nin en nitelikli iş merkezlerini erişilebilir kılan esnek kiralama modelimiz, hesaplı fiyatlarıyla yüzde 80’e varan maliyet avantajı sağlıyor. 8 yılı aşan deneyimimiz, yaygın ve ulaşılabilir lokasyon ağımızla 2024’te bu ekosistemi büyütmeye ve girişimcilerin hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.”