Geri Dön
EkonomiKerevitaş ilk çeyrekte cirosunu 5,7 milyar TL’ye yükseltti

Kerevitaş ilk çeyrekte cirosunu 5,7 milyar TL’ye yükseltti

Kerevitaş 2024 yılının ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirket, 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artırdığı satışlarla 5,7 milyar TL net ciro elde etti. Aynı dönemde şirketin FAVÖK’ü önemli seviyede artış göstererek 673 milyon TL oldu. İlk üç ayda Kerevitaş’ın toplam ihracatı da 576 milyon TL’ye ulaştı. Türkiye’nin yağ ihracatının yüzde 34’ünü tek başına gerçekleştiren Kerevitaş, Bizim Yağ ve Teremyağ ile yer aldığı margarin pazarındaki yüzde 65,9’luk ciro payıyla yılın ilk çeyreğinde de açık ara liderliğini sürdürdü.

Kerevitaş ilk çeyrekte cirosunu 5,7 milyar TL’ye yükseltti

Kerevitaş, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. 30 yılı aşkın süredir Ona markasıyla Ortadoğu ve Orta Asya pazarlarında tüketici margarini kategorisinde açık ara lider konumda bulunan ve 5 kıtada 35’ten fazla ülkeye ihracat yapan Kerevitaş, Ocak-Mart 2024 döneminde yurt dışı portföyüne eklediği 10 yeni müşteriyle ihracattaki konumunu güçlendirdi. Kerevitaş ürünleri, Gürcistan, Romanya, Arnavutluk, Kazakistan, Kosova, Madagaskar ve Irak pazarında önemli bir yer tutmaya devam etti.

SUPERFRESH DONDURULMUŞ GIDADA LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Şirketin lider markası Superfresh, bu yılın ilk üç ayında, yüzde 42’lik pazar payını koruyarak liderlik koltuğunda oturmaya devam ediyor. Farklı ürün yelpazesiyle ilgi gören SuperFresh’in yeni ürünlerinden elde ettiği ciro, 2024’ün ilk üç ayında SuperFresh toplam cirosunun yüzde 15’ini oluşturdu. 2023 yılında dondurulmuş unlu mamuller konusunda lider Donuk Fırıncılık Ürünleri A.Ş. şirketini satın alarak büyümeye devam eden Kerevitaş, bu sektörde de pazara yön vermeyi hedefliyor.

YENİLİKÇİ ÜRÜNLER YILIN İLK ÇEYREĞİNDE RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI

Değişen tüketim alışkanlıklarına yönelik Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine ve ürün yelpazesini genişletmeye hız kesmeden devam eden Kerevitaş, bu dönemdeki yeni ürün tanıtımlarıyla da pazardaki yerini güçlendirdi. Bizim Yağ’ın 500 gramlık avantajlı paketiyle tüketicinin bütçesine katkıda bulunmayı hedefleyen Kerevitaş, inovasyon stratejileriyle geliştirdiği 15 yeni SuperFresh ürününü de yılın ilk çeyreğinde tüketiciyle buluşturdu. Pizza kategorisindeki yeni ürünleri ile pazar payındaki liderliğini güçlendirdi. Marka, bu dönemde yenilikçi ürün çalışmalarının karşılığını aldı ve en sevilen ürünlerinden Mac&Cheese Topları ve Kumpir Kroket halk oylaması ile Yılın İnovatif Ürünü Ödülü’ne layık görüldü.

ALTINKILINÇ: İSTİKRARLI BÜYÜMEMİZİ 2024’TE DE SÜRDÜRECEĞİZ

Kerevitaş CEO’su Mert Altınkılınç, büyüme hedeflerini aşarak 2023’ü güzel sonuçlarla kapattıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“2023'te sürdürülebilirlik vizyonumuz, tarıma kattığımız değer ve örnek projelerimizle büyüme yolculuğumuzda önemli adımlar attık. Bu yolculukta, tüketicilerin büyük ilgi gösterdiği ürün portföyümüzü geliştirme hedefimiz, bizlerin en büyük motivasyonu olmaya devam ediyor. Bu yıl da değişen tüketim alışkanlıklarına yönelik Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerimiz, yaygın dağıtım ağımız ve çevik yönetim yapımızla hem Türkiye içinde hem de uluslararası pazarlardaki pozisyonumuzu güçlendireceğimize, istikrarlı büyümemizi sürdüreceğimize inancım tamdır.”