Geri Dön
EkonomiKoton halka arz oluyor; gelir yeni yatırımlarda kullanılacak

Koton halka arz oluyor; gelir yeni yatırımlarda kullanılacak

Yurt içi ve yurt dışındaki 437 mağazası ve online satış kanallarıyla 70 ülkede ürünlerini satışa sunan Koton, halka arz oluyor. Şirket, halka arzdan elde edeceği gelirle global bir moda markası olma yolculuğunu büyütecek yatırımlar gerçekleştirmeyi hedefliyor. Orta vadede yurt içi ve yurt dışında 130 ile 150 yeni mağaza açmak planlanıyor. Bugün başlayan talep toplama 3 Mayıs’ta sona erecek Borsa İstanbul’daki gong törenin ise 10 Mayıs’ta yapılacağı öğrenildi.

Koton halka arz oluyor; gelir yeni yatırımlarda kullanılacak

Türkiye’nin moda ve perakende öncülerinden Koton Mağazacılık ve Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz için yaptığı başvuru 25 Nisan tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. 30 Nisan ile 2-3 Mayıs tarihlerinde talep toplanacak halka arzda pay başına fiyat 30,50 TL olarak belirlendi. Halka arz sonrasında Koton'un halka açıklık oranının yüzde 16,5 olması hedefleniyor. Halka arzın konsorsiyum liderliğini İş Yatırım üstlenirken, Ak Yatırım da konsorsiyum eş lideri olarak görev alıyor.

1988 yılında İstanbul Kuzguncuk’ta 25 metrekarelik bir mağazayla kurulan Koton, bugün hazır giyim sektöründe uluslararası bir moda perakende markası olarak faaliyetini sürdürüyor. Kadın, erkek, çocuk, kategorilerinde ‘one stop shop’ olarak tek noktada tüm giyim ihtiyaçlarını karşılayan koleksiyonlar tasarlayan ve satışını gerçekleştiren marka, son 10 yıldır Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nde yapılan araştırmalarda ‘En Beğenilen Kadın Giyim Markası' seçildi. Koton, 7 bin 900’ü aşan çalışanıyla global ve kurumsal bir anlayışla faaliyetlerini sürdürüyor.

Koton halka arz oluyor; gelir yeni yatırımlarda kullanılacak

FAVÖK MARJI YÜZDE 26,6

Yurt içi ve yurt dışı faaliyetleriyle konsolide cirosunu 2023 yılsonu itibarıyla yaklaşık 17,2 milyar lira seviyesine taşıyan, franchise mağazalar da dâhil olmak üzere 437 mağazası ve online ticaret ile ürünlerinin 70 ülkeye satışını gerçekleştiren Koton, özgün ve verimli çalışma modeli sayesinde brüt kâr marjını yüzde 52, FAVÖK marjını ise yüzde 26,6 düzeyinde gerçekleştirildi.

2023’TE 300 MİLYONDAN FAZLA ZİYARETÇİYE ULAŞILDI

Ürünlerinin yüzde 88’ini yerli tedarikçilerden sağlayan marka, 2023’te, perakende ve online satış kanallarıyla birlikte 300 milyondan fazla ziyaretçiye ulaştı ve 60 milyon adedin üzerinde ürün satışı gerçekleştirdi. Mağazaları, online satış kanalları ve toptan satış yöntemleriyle Asya’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya dek Koton markalı ürünlerini global düzeyde modaseverlerle buluşturan şirket, bugün gelirinin yüzde 34,5’ini yurt dışı faaliyetlerinden elde ediyor.

Koton, son olarak Fildişi Cumhuriyeti, Cezayir ve Mısır’da yeni mağazalarını hizmete soktu. Önümüzdeki dönemde Kuveyt, Katar, Umman ve Macaristan’da mağaza açmaya hazırlanan marka, orta vadede yurt içi ve yurt dışında 130 ila 150 yeni mağaza açılışı planlanıyor.

Marka, 2020 yılında yayımladığı Yaşama Saygı Manifestosu ile sürdürülebilirlik yaklaşımını ortaya koyan ve 2040 yılına kadar karbon nötr şirket olma hedefiyle yatırımlar gerçekleştirdi. Koton, 2023 yılında gelirinin yüzde 30’unu sürdürülebilir ürünlerden sağladı.

HALKA ARZ EDİLECEK PAYLAR

Borsa İstanbul’da işlem görmeye hazırlanan Koton’un halka açıklık oranının yüzde 16,5 olması hedefleniyor. Halka arzda mevcut ortaklardan Yılmaz ailesi ile Nemo Apparel B.V’in sahip olduğu mevcut paylar ve sermaye artırımı yoluyla çıkarılacak yeni paylar olmak üzere toplam 136.600.000 adet B grubu pay satışa sunulacak.

Halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 30-40’ı yurt içi ve yurt dışı mağaza açılışları ve yenilemeleri, depo otomasyon yatırımları ile bilgi teknolojileri yatırımları, yüzde 60-70’i büyüme amaçlı ürün alımlarına yönelik işletme sermayesi finansmanı için değerlendirilecek. Kâr dağıtım politikası çerçevesinde, dağıtılabilir net dönem kârının en az yüzde 20’sinin pay sahiplerine dağıtılması hedefleniyor.

Koton halka arz oluyor; gelir yeni yatırımlarda kullanılacak

HALKA ARZIN AYRINTILARINI PAYLAŞTILAR

Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, Koton CEO’su Dr. A. Bülent Sabuncu İstanbul’da bir otelde düzenlenen basın toplantısında halka arzın ayrıntılarını ve büyüme hedeflerini açıkladı.

Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye’nin en büyük hazır giyim markalarından biri pozisyonuyla güçlü biçimde yolumuza devam ediyor ve büyüme yolculuğumuzda kilit bir adım olarak halka açılıyoruz. Halka arzdan elde edeceğimiz gelirle yeni yatırımlara imza atacağız. Koton olarak yurt içinde ve yurt dışında yeni mağaza açılışları gerçekleştirmeye, bilgi teknolojilerine yönelik geliştirmelerle online ekosistemimizi büyütmeye ve sürdürülebilirlik politikamızı destekleyen daha az su ve enerji tüketimine yönelik teknolojilerin kullanılmasını sağlayacak yatırımlara odaklanacağız.”

Koton halka arz oluyor; gelir yeni yatırımlarda kullanılacak

“SEKTÖRE ÖRNEK OLACAK KARLILIK PERFORMANSIMIZ VAR”

Koton CEO’su Dr. A. Bülent Sabuncu, ise şu bilgileri paylaştı:

“Son derece başarılı bir yıl tamamladık. 2023’te enflasyona göre endekslenmiş mali tablo sonuçlarına göre yaklaşık 17,2 milyar lira ciro ile kapatırken, 2021-2023 arasında yaklaşık yüzde 10 reel büyüme kaydettik. Brüt kâr marjımızı yüzde 52, FAVÖK marjımızı ise yüzde 26,6 olarak gerçekleştirerek sektöre örnek olacak bir kârlılık performansı ortaya koyduk. Yurt dışı satışlarımız da iyi sonuçları destekledi. Yurt dışının toplam ciro içindeki payını yüzde 34,5’e taşıdık. Önümüzdeki dönemde bunu yüzde 35’in üzerine taşımak istiyoruz. Geçen yıl yurt dışında 23 mağaza açtık. Kongo, Fildişi, Mısır ve Cezayir gibi yeni ülkelere giriş yaptık. Mevcutta Türkiye dışında 29 ülkede mağazamız bulunuyor. İlk hedeflerimiz içinde Macaristan, Umman, Katar ve Kuveyt var. Öte yandan global düzeyde yürüttüğümüz e-ticaretin çok önemli bir büyüme alanımız olmayı sürdürmesini istiyoruz. Şu an e-ticaret'in toplam satış gelirlerimiz içindeki payı yüzde 10,7 oranında. Üç yıl içinde hem Türkiye, hem de yurt dışında kendi online satış kanallarımız ve iş birliği yaptığımız pazaryerleri aracılığıyla bu oranı yüzde 15 - 20’lere ulaştırmayı planlıyoruz.”

Koton halka arz oluyor; gelir yeni yatırımlarda kullanılacak

Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz ise şunları söyledi:

“Halka arz, pek çok açıdan bizim için çok kıymetli bir adım. Bu aşamaya gelmiş olmamız, bugüne kadar yaptığımız tüm iyi işlerin teyidi niteliğinde. Halka arzı, Koton’un potansiyelini ortaya koyacak, organizasyonumuzun prestijini artıracak kilit bir adım olarak görüyoruz.”

RAKAMLARLA KOTON (2023)

Türkiye’de 241 ve yurt dışında 196 mağaza olmak üzere toplamda 437 mağaza

Mağazalar ve e-ticaret yoluyla 70 ülkede satış

Yurt dışı gelir oranı yüzde 34,5

35 yıllık moda ve perakende deneyimi

Mağaza ve e-ticaret kanallarına 300 milyon ziyaret

60 milyon adet ürün satışı

Yüzde 88 yerli tedarik oranı

10 kez 'En Beğenilen Kadın Markası'

Türkiye'de ‘İyi Pamuk Girişimi’ne (Better Cotton Initiative) üye olan ilk perakende şirketi

7 bin 933 çalışan

17,2 milyar lira ciro

HALKA ARZIN KÜNYESİ

 Halka arz öncesi sermaye: 795.500.000 lira

Sermaye artırımı: 34.150.000 lira

Halka arz sonrası sermaye: 829.650.000 lira

Halka Arz Satışa Sunulan Pay Adedi: 136.600.000 adet B grubu pay

Birim pay fiyatı: 30,50 lira

Halka Arz Büyüklüğü (Tüm Payların Satılması Durumunda): 4.166.300.000 lira

Halka açıklık oranı (Tüm Payların Satılması Durumunda): yüzde 16,5

Konsorsiyum Lideri: İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Konsorsiyum Eş Lideri: Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.