Geri Dön
Ekonomi Küresel kripto para borsası, 2024 için merkeziyetsiz finans değerlendirmelerini paylaştı

Küresel kripto para borsası, 2024 için merkeziyetsiz finans değerlendirmelerini paylaştı

Blokzinciri teknolojisiyle ortaya çıkan ve aracıları ortadan kaldıran, şeffaf bir finansal deneyim vaat eden merkeziyetsiz finansın (DeFi), 2023’te önemli yol kat ettiğini söyleyen küresel kripto para borsası OKX’in Baş İnovasyon Sorumlusu Jason Lau, “Önceki yıllarda hack ve finansal kayıplarla gündeme gelen DeFi ekosisteminde 2023'te yıllık kayıplar 2020'den bu yana en düşük seviyesini görürken, DeFi’de toplam kilitli varlıklar yüzde 77 arttı” dedi.

Küresel kripto para borsası, 2024 için merkeziyetsiz finans değerlendirmelerini paylaştı

OKX Baş İnovasyon Sorumlusu Jason Lau, güvenliği ve erişilebilirliği sağlamak için hala çalışmalar olduğunu, ancak 2024'ün merkezi olmayan bir finansal geleceğin ana akım olarak benimsenmesine yönelik bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

DEFİ GÜVENLİĞİ OLUMLU SEYREDİYOR

Ortaya çıkışından bu yana bir yandan çok hızlı gelişirken bir yandan da siber saldırılarla, hırsızlık vakalarıyla manşetlere taşınan DeFi'de tahminler, bugüne dek 60 milyar dolarlık kayıp yaşandığını gösterdi. Öte yandan 2023 sonunda yayımlanan verilerde, DeFi’deki güvenlik açıklarından kaynaklanan yıllık kayıpların 2020’den bu yana en düşük seviyesine gerilediği kaydedildi.

Önemli ilerleme kaydedilse de güvenlikle ilgili daha fazla iyileştirme olduğuna dikkat çeken Lau, "Çıkarılan derslerin ve en iyi uygulamaların uygulanması, ileriye dönük olarak olayların en aza indirilmesine yardımcı olacak. OKX olarak güvenlik ve şeffaflığa çok önem veriyoruz. Riskleri azaltmak ve kullanıcılara DeFi protokollerinin güvenlik derecelendirmeleri konusunda doğrudan OKX Wallet'ta şeffaflık sağlamak için denetçilerle yakın iş birliği içinde çalışıyoruz. DeFi güvenliğini geliştirmenin anahtarı, eğitim ve hesap verebilirlik yoluyla sektör iş birliğinden geçiyor" diye konuştu.

DEFİ’NİN GÜNDEMİNDE TOKENİZASYON VAR

Girişim yatırımlarındaki durgunluğa rağmen geçen yıl 400'ün üzerinde DeFi ve Web3 startup'ı yatırım aldı. Lau, 2024'te gelişen teknolojiler ve kullanım örnekleri etrafında ivme kazanılacağını düşünüyor. Katman 2 çözümlere ve gerçek dünya varlıklarına dikkat çeken Lau, "Yakında piyasaya çıkacağını ve yıllar süren birikmiş çalışmayı ortaya koyacağını düşündüğüm Bitcoin Katman 2 çözümlerine geliştirici ve yatırımcıların ilgisi çok fazla. Kullanım senaryosu tarafında, tahviller, gayrimenkul ve karbon kredileri gibi tokenize edilmiş gerçek dünya varlıkları (RWA'lar) için ivme artıyor. Bu gelişmeler, söz konusu varlıkları blok zincirlerde alınıp satılabilir hale getiriyor ve varlık sınıflarına erişmenin yeni yollarının kilidini açıyor. Erken aşamada olsa da mpazarın bu yeniliklere nasıl tepki vereceğini ve bunların gerçek yatırımcı değeri sunup sunmadığını görmek önemli olacak" ifadelerini kullandı.

"DEFİ İNOVASYONUNA ÖNCÜLÜK EDİYORUZ"

2024'ü merkeziyetsiz finansta inovasyon açısından umut verici bir yıl olarak gören Lau, "OKX olarak, likidite ve kullanılabilirlik geliştikçe Web3 ve DeFi'nin büyümeye devam edeceğine inanıyoruz. Web3 ve DeFi'yi keşfetmek ve ona erişmek için hepsi bir arada bir kişisel saklama ağ geçidi olarak Web3 cüzdanımıza sürekli olarak yatırım yaptık. Geçen yıl, daha fazla ağ için destek, güvenli depolama seçenekleri, iyileştirilmiş NFT ve DEX işlevselliği ekledik. Ayrıca, sektörün ilk birleşik, zincirden bağımsız ve sıfır işlem ücreti alan platformunu başlattık" ifadelerini kullandı.

Son olarak heyecan duydukları bir diğer Web3 girişimlerinin ise yakında piyasaya sürülmesi planlanan Katman 2 ağı olduğunu Lau, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

"Bu yeniliği ekosistemde bir lider olarak ilerletmeye kararlıyız. Katman 2 ağımızın yakında piyasaya sürülmesi, geliştiricileri güçlendirmeyi ve yeni nesil merkeziyetsiz uygulamaları ölçeklendirmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl atılan temellerle birlikte, en heyecan verici merkeziyetsiz finans gelişmeleri muhtemelen hâlâ önümüzde duruyor. Merkeziyetsiz teknolojiler aracılığıyla açık, kapsayıcı finansal sistemler için sınırları zorlamayı ve bu konuda önemli bir rol oynamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Geleceğin parlak olduğuna inanıyoruz."