Geri Dön
Ekonomi Param ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Param ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Bütünleşik finans sağlayıcısı Param, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçları açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde ParamKart’ın işlem hacmi 6,5 milyar TL, ParamPOS’un işlem hacmi 78,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Param ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Bütünleşik finans sağlayıcısı Param, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. 2024’ün ilk çeyreğinde ParamKart ile gerçekleşen işlemlerin hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93 artarak 6,5 milyar TL’ye yükseldi. ParamPOS’un işlem hacmi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 320 artarak 78,5 milyar TL oldu.

Param'ın 2024 ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Param Kurucusu ve CEO'su Emin Can Yılmaz, şunları söyledi:

“2023’te gerek ParamPOS işlem hacmiyle gerekse ParamKart kullanıcı sayımızla ve işlem adediyle rekorlar kırarak sektördeki öncü konumumuzu pekiştirmiştik. 2024’ün ilk 3 ayında da bir kez daha yeni rekorlara ulaşmanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. İlk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre ParamKart ile yapılan işlem hacimleri 2 kat, ParamPOS ile yapılan işlem hacimleri ise 4 kat arttı. Bu başarı, müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla aramızdaki sağlam güven bağının bir yansıması ve aynı zamanda Param ailesindeki her bir ekip arkadaşımın gösterdiği üstün özverinin bir sonucudur. Bu ivmeyi koruyarak, gelecek çeyreklerde de hem işletme odaklı hizmetlerimizle hem de son kullanıcıya yönelik çözümlerimizle sektördeki liderliğimizi pekiştirmeye ve daha da ileri taşımaya kararlıyız.”

EN ÇOK MARKET ALANINDA HARCAMA YAPILDI

ParamKart ile yapılan işlem adedinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 8, işlem hacminde ise yüzde 93 oranında büyüme sağlandı. ParamKart ile en fazla harcama yapılan sektörlerin sıralaması, tüketicilerin kullanım alışkanlıklarını da ışık tuttu. Verilere göre 2024’ün ilk çeyreğinde ParamKartlılar en çok “Market” alanında harcama yaptı. Market alışverişlerini “Akaryakıt” ve “Giyim” takip etti. ParamKart ile en fazla işlem adedi gerçekleşen sektörler de açıklandı. 2024'ün ilk çeyreğinde adet bazında işlem yapılan sektörler ise işlem hacmi harcamalarıyla benzerlik göstererek; “Market”, “Akaryakıt”, "Yemek" ve "Giyim" şeklinde sıralandı.

ParamKart ile 2024 yılının ilk çeyreğinde yapılan harcamaların büyük çoğunluğu, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi İstanbul'da gerçekleşti. Harcama oranlarında İstanbul’u sırasıyla; Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli izledi. En çok harcama, 20 Mart Çarşamba günü gerçekleşti.

PARAMPOS İŞLEM HACMİ İLK ÇEYREKTE 78 MİLYAR TL OLDU

ParamPOS’un 2024’ün ilk üç ayındaki işlem hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 320 artarak 78 milyar TL’yi aştı. Türkiye'nin lider POS çözümü ile yapılan işlem adedi ise yaklaşık yüzde 96 artış göstererek 78 milyar TL’ye yaklaştı. ParamPOS aracılığıyla 2024'ün ilk çeyreğinde en çok harcama 29 Şubat Perşembe günü yapıldı. ParamPOS aracılığıyla 2024'ün ilk çeyreğinde yapılan işlemlerin yüzde 29’u taksitli, yüzde 71’i tek çekim olarak gerçekleşti.

ParamPOS ile işlem hacmi en fazla olan ilk 3 sektör; "Sigorta Satışı, Sigortalama ve Primler", "Bakkallar ve Süpermarketler", "Muhtelif ve Spesiyalite Perakende Satış Dükkanları" olarak sıralandı. İşlem adedine göre en çok harcama yapılan sektörlerde ise "Çeşitli Elektrik, Elektronik ve Beyaz Eşya Dükkanları ve Yazarkasa Sağlayıcıları" ilk sırada yer aldı. İkinci sırada "Seyahat Acentaları ve Tur Operatörleri" üçüncü sırada ise "Yemek Yerleri ve Restoranlar" yer aldı. ParamPOS’la ilk çeyrekte ödeme alınan şehirlerde İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul’u sırasıyla; Ankara, İzmir, Sakarya ve Kayseri takip etti.