EN ÇOK OKUNANLAR

Genç kıza bakıp, kendisini tatmin eden sanığa 1 yıl 15 gün hapis

Kabine değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı

CHP'li Engin Altay'ın Erdoğan'la ilgili sözlerine çok sert tepki

Beşiktaş'taki otobüs kazası kamerada; şoför telefonla oynuyordu

En acı an! Feryatları yürekleri dağladı: 'Yaşama umudu yok mu?'

Burak Sergen entübe edildi

Ekonomi

“Türkiye, İngiltere ile imzaladığı anlaşmayla global ekonomideki ağırlığını kanıtladı”

İSTANBUL, (DHA) 30.12.2020 16:27
“Türkiye, İngiltere ile imzaladığı anlaşmayla global ekonomideki ağırlığını kanıtladı”

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması, dün imzalandı. Brexit ile ticarette öne çıkan belirsizlik yerini yatırım planlarına bırakmaya başladı. Uzun yıllar İngiltere’de ticari girişimlerde bulunan Imtiaz Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Omar Imtiaz, yeni döneme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak “İngiltere, yatırımcılar için küresel bir mıknatıs. Türkiye de bu mıknatısın vazgeçilmez parçası. Türkiye, İngiltere ile imzaladığı anlaşmayla global ekonomideki ağırlığını kanıtladı” dedi.

İstanbul merkezli yatırım butiği olarak hizmet veren Imtiaz Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Omar Imtiaz, Türkiye ile İngiltere arasında dün imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasının her iki ülkenin ticaret ekosistemine sağlayacağı katkılara yönelik değerlendirmelerde bulundu.

“İNGİLTERE YATIRIMCILAR İÇİN KÜRESEL BİR MIKNATIS”

Imtiaz, “Türkiye, sağlam durma ve uluslararası ilişkilerini kendine has, büyük bir güvenle inşa etme yeteneğine sahip. İngiltere ise yatırımcılar için küresel bir mıknatıs. Öyle ki; AB’den çıkış, İngiltere’nin kabiliyetini sergilemesine ve yeni yatırımcıları çekmesine olanak tanıdı. Öte yandan İngiltere hükümeti, Brexit referandumundan önce Türkiye'nin AB üyeliğinin ana destekçilerinden ve en güçlü savunucularından biriydi. İngiltere'nin eski başbakanı David Cameron, Türkiye'yi Avrupa'nın Orta Doğu ile bağlar kurmasına yardımcı olan ‘büyük bir Avrupa gücü’ olarak nitelendirmişti. Şu anki Başbakan Boris Johnson, "Geçmişte AB'nin yaptığı hatalardan birinin Türkiye'yi uzaklaştırmak olduğunu hep hissettim, ancak İngiltere Türkiye'nin üyeliğinin gerisinde kaldı" dedi. Yani bugünkü tablo, her iki ülkenin de AB ile ilişkilerinin kötüleşmesi ile mümkün oldu. Bu anlaşmaya gelinen süreçte özellikle Boris Johnson’ın ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok ciddi katkıları var. Onlar sayesinde ikili ilişkilerde önemli bir adım atıldı” diye konuştu. 

“SON 2 YILDIR DÜŞEN TİCARET HACMİNE NOKTA KONULDU”

İngiltere ve Türkiye arasında önemli sayıda iş bağlantısı olduğuna ve bu bağlantıların önümüzdeki süreçte daha da artacağına değinen Imtiaz, “BP, Shell, Vodafone, Unilever (İngiltere), BAE, Aviva ve Diageo gibi şirketler başta olmak üzere bugün 2.500'den fazla İngiliz şirket, Türkiye’de faaliyet gösteriyor. İngiltere'de üretilen otomotiv motorlarının üçte birinden fazlası Türkiye'ye geliyor ve birçoğu İngiltere'ye geri ihraç ediliyor. Ayrıca Türkiye, İngiltere'ye denim ve çocuk giyim dahil olmak üzere her yıl yaklaşık 2 milyar sterlin değerinde moda ve tekstil ürünü de tedarik ediyor. Ancak son yıllarda iki ülke arasında ticari ilişkilerde önemli bir gerileme meydana gelmiş, 2018’de 18 milyar 553 milyon dolar olan ticaret hacmi, 2019’da 16 milyar 312 milyon dolara geriledi. Bugün ise Brexit anlaşması pek çok fırsatı beraberinde getirecek. İki ülke arasındaki sınır ötesi ticaretle sınırları zorlayabileceğimiz konusunda iyimser tavırlar artarken, inovasyon, prop-teknoloji, fintech, yenilenebilir enerji ve sağlık alanlarını da daha fazla keşfedeceğimizi söyleyebiliriz. İngiltere'ye açılmayı düşünen Türk firmalarının yoğunluğu da bunu doğrular nitelikte” ifadelerini kullandı.

“İNGİLİZ ŞİRKETLERİ İLE TÜRK ŞİRKETLERİNİ BİR ARAYA GETİRMENİN TAM ZAMANI”

Omar Imtiaz tarifesiz ticarete odaklanan Serbest ticaret Anlaşması’nın beraberinde getireceğini fırsatlara yönelik öngörülerini ise şöyle aktardı:

“Bu anlaşma, tarifesiz ticarete kilitlendiği için iki ülkede başta imalat, otomotiv ve çelik endüstrilerinde, çok sayıda istihdam sağlayacaktır. Çünkü bu sektörler, özellikle İngiliz şirketlerinin küresel olarak en güçlü olduğu sektörler. Aynı zamanda İngiltere, Almanya'dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat pazarı. Bugün ise sağlık, altyapı, yenilenebilir enerji, teknoloji gibi yaratıcı endüstrilere bakmak ve savunma sanayiinin ötesinde ticareti artırmak için İngiliz imalatçılarını, şirketlerini ve ürünlerini Türk meslektaşlarıyla bir araya getirmenin tam zamanı” dedi.

“İNGİLTERE TÜRKİYE’DEN İTHALATA ESNEK BİR YAKLAŞIM BENİMSEYEBİLİR”

Anlaşma kapsamında ihracatın başka bir ülkeden gelmemesini sağlamak için getirilerin meşe kriterlerine de düzenlemeler geleceğini öngören Imtiaz, “Spesifik bir örnek vermek gerekirse, AB ticaret anlaşmaları ve dolayısıyla Türk ticaret anlaşmaları, sıfır tarifeye hak kazanmak için ihraç edilen bir arabanın değerinin en az yüzde 60'ının yerel olarak yaratılmasını gerektirir. Benzer bir eşik İngiltere ile bir ticaret anlaşması için geçerli olsaydı, bu bazı Türk otomobil ihracatçıları için önemli bir sorun yaratırdı. Çünkü girdilerinin sadece yaklaşık yüzde 50'sini Türkiye'den sağlıyorlardı. Kaldı ki menşe kuralları, girdilerinin büyük bir kısmını yerel olarak sağlayan sektörler için bile zorluklar yaratma potansiyeline sahip. Bugün geldiğimiz noktada AB ile gümrük birliği nedeniyle kısıtlanan Türkiye'nin aksine İngiltere, Türk ihracatçıların sorunlarını azaltmak için tek taraflı olarak hareket edebilir. Yani İngiltere, tek taraflı olarak menşe kurallarına ve Türkiye'den ithalata esnek bir yaklaşım benimseme kararı alabilir” diye konuştu.


 

 

1

Genç kıza bakıp, kendisini tatmin eden sanığa 1 yıl 15 gün hapis

2

Kabine değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı

3

CHP'li Engin Altay'ın Erdoğan'la ilgili sözlerine çok sert tepki

4

Beşiktaş'taki otobüs kazası kamerada; şoför telefonla oynuyordu

5

En acı an! Feryatları yürekleri dağladı: 'Yaşama umudu yok mu?'

6

Burak Sergen entübe edildi

7

İçişleri Bakanlığı'ndan '23 Nisan' genelgesi! Kısıtlama 3 güne çıkarıldı

8

Silahlı saldırıda yaralanan taksi sürücüsü, şüpheliye tehditler yağdırdı

İçişleri Bakanlığı'ndan '23 Nisan' genelgesi! Kısıtlama 3 güne çıkarıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saadet Partili Asiltürk ile iftar yaptı
THY Genel Müdürü Bilal Ekşi duyurdu: Türkiye'ye uçuşlar açılıyor
Koronavirüste son durum! Kritik seyir devam ediyor
TEM kenarında ceset bulundu
Büyük gurur yaşattı! 8'inci kez Avrupa şampiyonu
Dev maçta 90+5'te gelen gol... Galatasaray fırsatı tepti, puan farkı 6 oldu
Ankara'da bıçak, tabanca ve çekiçli 'yol verme' kavgası
Adana'da feci kaza! Bir aile yok oldu
En acı an! Feryatları yürekleri dağladı: 'Yaşama umudu yok mu?'
Minik Alperen dövülerek öldürülmüştü! Duruşmada kan donduran sözler
Bitiş düdüğü çaldı, saha karıştı: 1 yaralı
Bakanlıklarda devir teslim gerçekleşti
Polis memurundan duygulandıran davranış!
Son anda fark edildi! Mezarı kazıldı, ikinci kez toprağa verildi