Geri Dön
Gündem 'Anucurlar' ve 'Gündoğmuş' şebekelerinin silahlı saldırı soruşturması tamamlandı

'Anucurlar' ve 'Gündoğmuş' şebekelerinin silahlı saldırı soruşturması tamamlandı

Eyüpsultan'da uyuşturucu ticareti yapan 'Anucurlar' ile 'Gündoğmuş' şebekeleri arasındaki husumet nedeniyle Mehmet Emin Kalkan'ın uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin soruşturma tamamlandı. İddianamede Serhat Anucur'un da arasında bulunduğu 3 şüpheli hakkında 4 suçtan ayrı ayrı toplamda 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 8 yıla kadar hapis cezası istendi. Bir şüpheli hakkında ise 3 kez müebbet hapis ve 3 yıla kadar hapsi talep edildi.

'Anucurlar' ve 'Gündoğmuş' şebekelerinin silahlı saldırı soruşturması tamamlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede Murat Koçum ve Serhat Anucur müşteki şüpheli sıfatıyla, Umur Balkan Şit ile Yusuf Koç ise şüpheli sıfatıyla yer aldı. Olay günü Eyüpsultan'da polis ekipleri, saat 22.50 sıralarında Çobançeşme korusundan Hasdal Kışlasına doğru 2 şüphelinin koştuğunu, şüphelilerin elinde uzun namlulu silahların olduğunu gördü. Ekipler 'Dur' ihtarında bulunarak havaya ateş açtı. Yüzündeki kar maskesi ve silahları atarak duran iki kişinin Serhat Anucur ve Murat Koçum olduğu belirlendi. Yusuf Koç ise olay yerinden kaçtı. Ekipler olaya ilişkin güvenlik kameralarını incelemeye başladı. Görüntülerde, maktul Mehmet Emin Kalkan'ın kullandığı araçta Umur Şit'inde olduğu belirlendi. Kalkan'ın olay yerine gelen bir başka aracın yanına gittiği ve bir şeyler verdiği görüldü. Ardından hızla kendi aracına giden Mehmet Emin Kalkan yolcu koltuğuna bindiği sırada, olay yerine gelen başka bir araçtan ateş açıldı. Kurşunların hedefi olan Kalkan, olay yerinde hayatını kaybederken Umur Balkan Şit'in ise yaralandığı anlatıldı.

SERHAT ANUCUR'UN İFADESİNE YER VERİLDİ
İddianamede, şüpheli Serhat Anucur'un ifadesine yer verildi. Anucur ifadesinde, "Olay günü uyuşturucu madde kullandığım için arabayı Murat'ın kullanmasını istedim ve yemek yemek için Alibeyköy'e doğru gidiyorduk. Çobançeşme kavşağında yaya giden bir kişi bizim aracın yanında giden başka bir arabaya doğru koşarak küfürler etmeye başladı. Bende bu durumu görünce Murat'a mahalleden çıkmamız gerektiğini söyledim. Daha önce Güzeltepe ve Nurtepe Mahallelerin de sorunlar yaşamıştım. Bu mahallede yaşayan Uğurcan Gündoğmuş ile 1-2 yıl önce bir kavgamız olmuştu. Arkadaşlarımla bir mekanda alkol aldıktan sonra eve dönüş yolunda bulunduğumuz araca silahlı saldırı yapılmıştı. Ertesi gün mahallede Uğurcan Gündoğmuş, beni öldürdüğünü söylemiş birkaç kişiye. Bunu duyunca ben saldırıyı Uğurcan'ın yaptırdığını anladım. Daha sonra Uğurcan Gündoğmuş benim mahallede ara sıra takıldığım bir dükkanda beni görünce o dükkanı da taratmıştı. Aramızda birkaç kez bu tarz olaylar yaşandı ama adli makamlara bir şikayetim olmadı. Murat arabayla mahalleden çıkmak için hareket ettiğinde koşarak küfreden kişinin olduğu taraftan bulunduğumuz araca silahla ateş edildi. Biz bir yere çarparak durduk. O sırada bize ateş etmeye devam ediliyordu. Bende daha önce yanımda bulundurduğum uzun namlulu silahımla arka tarafa ateş etmeye başladım. Araçtan inerek daha sonra kaçmaya başladım. Murat'ta benim önümde koşuyordu. Araçta bizimle birlikte olan Yusuf'un biz kaçarken ne yaptığını görmedim. Kaçarken birinin 'Dur Polis' ihtarında bulunarak havaya ateş edildi. Ben ilk esnada polis olduğuna inanmadım, sorduğumda kimlik gösterdi uzaktan, ben de elimdeki silahı atarak yere yatıp teslim oldum. Ben aracı Kadir Altın'dan kiralamıştım. Silahı da daha önce saldırıya uğradığım için güvenlik amaçlı almıştım. Olay yerinde bulunan uyuşturucu maddenin kime ait olduğunu bilmiyorum. Ben uyuşturucu ticareti yapmam, sadece kullanırım. Bize ateş edenlerden şikayetçiyim" dedi.

"MAKTULÜN MANEVİ ABİSİ OLAN UĞURCAN GÜNDOĞMUŞ İLE SERHAT ANUCUR BİRBİRLERİNE HASIMLIK GÜTMEYE BAŞLAMIŞLAR"
Müşteki şüpheli Murat Koçum da ifadesinde, "Serhat Anucur'u mahalleden tanırım. Olayda ölen Mehmet Emin Kalkan'ı tanımıyorum. Kalkan'ın manevi abisi olan Uğurcan Gündoğmuş ile Serhat Anucur bilmediğim bir sebepten dolayı ailevi bir kavga neticesinde birbirlerine hasımlık gütmeye başlamışlardır. Sonrasında Uğurcan Gündoğmuş'un talimatlarıyla Serhat Anucur'a silahlı saldırılar yapılmaya başlandı. Bu olaydan 2 hafta önce de Beylikdüzü'nde Serhat'la gezerken bize yönelikte bir silahlı saldırı olmuştu. Bana sorduğunuz diğer tekel bayi silahlı saldırı olaylarını gerçekleştiren şüphelileri tanımıyorum. Uyuşturucu madde ticareti yapmam. Serhat ateş ederken hedef gözetip gözetmediğini bilmiyorum. Yusuf arka koltukta oturuyordu, ateş ettiğini görmedim" dediği öğrenildi.

"MAKTULÜN ANUCURLAR İLE BİR HUSUMETİNİN OLDUĞUNU DUYMUŞTUM"
Şüpheli Umur Balkan Şit'in, "Mehmet Emin Kalkan'ı 10 aydır tanırım. Maktulün Anucurlar ile bir husumetinin olduğunu duymuştum. Olay günü Emin Kalkan yanıma gelerek arabayla birlikte Sarıyer'e geçtik. Burada börekçinin önünde dururken Mehmet Emin, park halindeki aracın yanına giderek şoför bölümünde biriyle konuştu. Bir şey alıp almadığını görmedim. Mehmet sonra koşarak arabaya geldi. O sırada arka taraftan başka bir araç içinden bize doğru ateş edilmeye başlandı. Yolcu kısmına oturan Mehmet yanında bulundurduğu silahla ateş edenlere doğru karşılık vermeye çalıştı. Bende kendimi korumak için yatar vaziyetteydim. O sırada Mehmet'in elinden silahın koltuğa düştüğünü gördüm, silahı alarak yere doğru bir el ateş ettim korkutmak amaçlı. Daha sonra Mehmet'in vurulduğunu gördüm. Bize ateş edenleri görmedim, kaç kişi olduklarını da bilmiyorum. Bize ateş edenlerden şikayetçi değilim" şeklinde ifade verdiği belirtildi.

OLAY GÜNÜ SALDIRI İÇİN HAZIRLIK YAPMIŞLAR
İddianamede ifadeler ve elde edilen belge ile delillerin hep birlikte değerlendirildiğinde, Serhat Anucur'un 19 Aralık 2022 tarihinde önce kar maskeleri ve tüfek alarak eylemi hazırladığı belirtildi. Olay günü kiraladığı aracın plakasını değiştirdikleri, Murat Koçum ve Yusuf Koç ile saldırının gerçekleştiği yere gittikleri anlatıldı. İddianamede, maktul Mehmet Emin Kalkan ve Umut Balkan Şit'in uyuşturucu ticareti için buluşacakları olay saatinde ise kar maskelerini takarak Kalkan ve Şit'i beklemeye başladıkları aktarıldı. İddianamede, Kalkan ve Şit'in olay yerine geldiklerinde park halindeki başka bir araca yaklaşarak bir şeyler konuştuktan sonra Mehmet'in hızlıca kendi aracına geçtiği ve 3-4 saniye sürecek şekilde araca çok sayıda ateş edildiği ifade edildi. Maktul Mehmet'in bulunduğu araca bir merminin isabet ettiğinin belirlendiği, özellikle Serhat'ın ateş ettiği esnada olayın hızlı bir şekilde yaşanması nedeniyle Serhat Anucur'un içinde yer aldığı araca çokça merminin isabet ettiği belirtildi. Olay yeri yakınında Murat'a ait silahtan ateşlenmiş mermiler de bulunduğu vurgulandı.

ŞÜPHELİLERİN FİKİR VE EYLEM BİRLİĞİ İÇİNDE HAREKET ETTİĞİ VURGULANDI
Müşteki şüpheliler Serhat Anucur, Murat Koçum ve Yusuf Koç'un fikir ve eylem birliği içinde Mehmet Emin Kalkan'ı tasarlayarak ölümüne sebebiyet verdikleri, olay sırasında araç içinde bulunan Umur Balkan Şit'e karşıda ateş ettikleri fakat Şit'e kurşun isabet etmemesi nedeniyle eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı belirtildi.

İŞLEDİĞİ SUÇLAR BELİRTİLDİ
Anucur, Koçum ve Koç'un eylem öncesinde kiraladıkları araca sahte plaka takarak resmi belgede sahtecilik suçunu da işledikleri anlatıldı. Olayda Serhat Anucur üzerinde ele geçirilen uzun namlulu silah ve mermilerinin bulunması nedeniyle ruhsatsız silah ve mermi bulundurma suçunu da işlediği ifade edildi. Yine Murat Koçum ve şüpheli Umur Balkan Şit'inde üzerinde silah bulunması nedeniyle aynı suçu işlediği aktarıldı.

ANUCUR'UNDA ARASINDA BULUNDUĞU 3 ŞÜPHELİYE 2 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBET VE 8 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
İddianamede, müşteki şüpheliler Serhat Anucur ve Murat Koçum ile şüpheli Yusuf Koç'un 'Tasarlayarak kasten öldürme', 'Tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs', 'Resmi belgede sahtecilik' ve 'Ruhsatsız silah ve 'Mermi bulundurma' suçlarından ayrı ayrı toplamda 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istendi. Şüpheli Umur Balkan Şit'in ise diğer 3 şüpheliye karşı ayrı ayrı 'Kasten öldürmeye teşebbüs' ve 'Ruhsatsız silah ve mermi bulundurma' suçlarından toplamda 3 kez müebbet ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. İddianame İstanbul Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Şüphelilerin ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkması bekleniyor.