Geri Dön
Gündem Beşiktaş'ta 29 kişinin öldüğü gece kulübünün önünde protesto açıklaması

Beşiktaş'ta 29 kişinin öldüğü gece kulübünün önünde protesto açıklaması

Beşiktaş Gayrettepe'de 29 kişinin hayatını kaybettiği gece kulübü önünde DİSK, KESK, TMMOB ve İstanbul Tabip Odası üyeleri basın açıklaması yaptı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "DİSK olarak yaşanan bu facianın ardından gerekli soruşturmanın tümüyle yapılmasını ve kamuoyunun bütün kaygılarının ve şüphelerinin giderilmesini ve bunun için gerekli açıklamaların yapılmasını bekliyoruz" dedi.

Beşiktaş'ta 29 kişinin öldüğü gece kulübünün önünde protesto açıklaması

Beşiktaş Gayrettepe Yıldız Posta Caddesi Esentepe Mahallesi Gönenoğlu Sokak'ta dün saat 13.00 sıralarında 16 katlı binanın -1 katındaki 'Masquerade' adlı gece kulübünde yangın çıktı. İddiaya göre, tadilat yapıldığı sırada sahnenin yanında bir patlama oldu. Patlamanın ardından gece kulübünü alevler sardı. O sırada kulüpte ve binada bulunanlar içeride mahsur kaldı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans ve sağlık ekibi sevk edildi. Yangında 29 kişi hayatını kaybederken 2 kişi ise yaralandı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İstanbul Bölge Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Tabip Odası yangının çıktığı gece kulübünün önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması yapan grup, olayın yaşandığı gece kulübünün önüne karanfil bıraktı.

"DİSK OLARAK BU SÜRECİN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "İtfaiye kaynaklarından aldığımız bilgiye göre gece kulübünde ısı yalıtımı ve dekor tadilatı çalışmaları sırasında kaynak yapılırken yaşanan bir tüp patlaması sonucunda bir yangın çıkmış ve bütün malzemelerin tutuşması sonucunda mekanın tek çıkış kapısı olması nedeniyle içeride mahsur kalanların çoğu dumandan zehirlenerek hayatını kaybetmiştir. Öncelikle DİSK olarak yaşanan bu facianın ardından gerekli soruşturmanın tümüyle yapılmasını ve kamuoyunun bütün kaygılarının ve şüphelerinin giderilmesini ve bunun için gerekli açıklamaların yapılmasını bekliyoruz" diye konuştu. Çerkezoğlu, "DİSK olarak bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Sorumluların hızla belirlenmesi, yargılanması ve en ağır cezalara çarptırılmasının takipçisi olacağız. Kamunun bu süreçteki sorumluluğu olan bütün kamu kurumlarının ve kamu yetkililerinin de bu çerçevede denetlenmesi ve bu anlamda gerekli yaptırımların uygulanmasının da takipçisi olacağız" dedi.

"İNSAN HAYATINI ÖNE ALAN DÜZENLEMELER YAPILMALIDIR"

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Avcı ise, "Gayrettepe'de yaşanan katliamın sorumluları hem işletme yetkilileri hem de denetim görevini yerine getirmeyen kamu görevlileridir. Yeni katliamlar yaşanmaması için kâr, kazanç önceliği yerine insan hayatını öne alan düzenlemeler yapılmalıdır" dedi.