Geri Dön
Gündem Çığ düşen evdeki anne ve 2 çocuğu son anda kurtuldu

Çığ düşen evdeki anne ve 2 çocuğu son anda kurtuldu

Van'ın Özalp ilçesinde tek katlı kerpiç evin üzerine çığ düştü. Evdeki anne ve 2 çocuğu son anda kurtuldu.

Çığ düşen evdeki anne ve 2 çocuğu son anda kurtuldu

Olay, gece saatlerinde ilçe merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaktaki kırsal Seydibey Mahallesi'nde meydana geldi. Yoğun kar yağışının etkili olduğu bölgede, bir tepenin yamacına yapılan tek katlı kerpiç evin üzerine çığ düştü.

Evin arka bölümünde kalan 1 oda ile mutfak çığ altında kaldı. Ön kısımdaki odada uyuyan ve gürültüye uyanan Aysel İzgi ile 2 çocuğu can havliyle dışarı kaçtı. Aileye ilk yardımı mahalleli yaptı.

Eşi İstanbul'da inşaat işçisi olarak çalışan Aysel İzgi, jandarmayı arayarak yardım istedi. Jandarma ekipleri bölgeye ulaşırken, karla mücadele ekipleri de mahalleye giden yolları açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

EKİPLER 6 SAAT SÜREN ÇALIŞMA SONRASI ÇIĞIN DÜŞTÜĞÜ EVE ULAŞTI

Van'ın Özalp ilçesine 45 kilometre uzaklıktaki Seydiye Mahallesi'nde; gece saatlerinde çığ düşen bir eve ulaşmak için ekipler yoğun bir çalışma yürüttü. 6 saat süren karla mücadelenin ardından eve ulaşan ekiplere Özalp Kaymakamı Rahmi Bulut da eşlik etti. Çalışmaları yerinde inceleyen Kaymakam Bulut, çığ altında kalmaktan  son anda kurtulan Aysel İzgi ve çocuklarıyla görüşerek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

'KIŞIN ÇIĞ, YAZIN DA KAYA PARÇALARI DÜŞÜYOR'

Sahur yapmak için hazırlık yaptığı sırada olayın yaşandığını ve büyük bir gürültü duyduğunu anlatan Aysel İzgi, "Gece saat 23.30'da ben sahur için hazırlık yapıyordum. Kızım bağırdı anne evimiz yıkılıyor diye. Kızımın çığlığı ile yerimden fırladım ve can havliyle oğlumu da alıp dışarı çıktık. Dışarı çıktığımızda çığın evin içerisine girdiğini gördüm. Şu an çok mağdurum ve gidecek yerimiz yok. Gece komşumuz bizi misafir etti. Borcumuz olduğu için eşim gurbette çalışıyor. Kışın çığ yazın da kaya parçaları düşüyor. Can güvenliğimiz yok ve evde şu an oturulamıyor" dedi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri de evde hasar tespit çalışması başlattı.