Geri Dön
Gündem Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kayseri'de cuma namazı kıldırdı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kayseri'de cuma namazı kıldırdı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çeşitli ziyaretler için Kayseri'de Fevzi Mercan Camii'nde cuma namazı kıldırdı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kayseri'de cuma namazı kıldırdı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çeşitli ziyaretler için Kayseri'ye geldi. Erbaş, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Fevzi Mercan Camii'nde cuma namazı kıldırdı. Erbaş, cuma hutbesinde, birlik beraberlik ve dayanışma vurgusu yaptı. Kerbela şehitlerini de anarak, "Sayısız lütuf ve faziletlerle dolu olan Muharrem ayı, aynı zamanda Müslümanları hüzne boğan Kerbela hadisesinin yaşandığı aydır. Kerbela hadisesi, kan ve gözyaşının, üzüntü ve kederin, acı ve ızdırabın sinelerde açtığı derin bir yaradır. Kerbela hadisesi, bizler için çağları aşan mesajlar ihtiva etmektedir. Kerbela, her şeyden önce adaletsizliğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır. Kerbela, haksızlığın karşısında cesur ve kararlı bir duruşun, zulmün karşısında asil bir yürüyüşün sembolüdür. Kerbela, adaletin, cesaretin, yiğitliğin ve yüksek ahlakın Hz. Hüseyin Efendimizin şahsında vücut bulmuş halidir. O gün Kerbela’da şehit edilenler, müminler tarafından hep hayırla ve rahmetle yad edilecektir. O mübarek canlara eziyeti reva görüp onları şehit edenler ise Müslümanların vicdanlarında mahkum olmaya devam edecektir. Bugün bize düşen Kerbela’yı doğru okumak, doğru anlamak ve ondan gereken dersleri çıkarmaktır. Ehl-i beyt-i Mustafa’nın muhabbetini her daim yüreklerimizde canlı tutmaktır. Hz. Hüseyin ve Ehl-i beyt’in temsil ettiği değerleri hayata hakim kılmaya gayret etmektir" ifadelerini kullandı.


KPSS'YE GİRECEKLERE BAŞARI DİLEDİ

Din kardeşliğini yürekten hissetmek gerektiğini de söyleyen Ali Erbaş, "Irk, dil, renk, mezhep ve coğrafya ayrımı gözetmeksizin müminler topluluğu olarak omuz omuza vermek, dayanışma ahlakını kuşanmaktır. Kardeşlik hukukumuza zarar verecek her türlü söz, tutum ve davranıştan kaçınmaktır. Bu vesileyle başta şehitlerin efendisi, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın ciğerparesi Hz. Hüseyin Efendimiz ve Kerbela şehitleri olmak üzere, hak ve hakikat uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Diğer yandan bu hafta sonu KPSS’ye girecek olan bütün kardeşlerimize başarılar diliyorum. Rabbim zihinlerini açık, ömürlerini bereketli eylesin" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, namazın ardından İncesu ilçesine geçti.

GES PROJESİNİN AÇILIŞINA KATILDI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Organize Sanayi Bölgesi Fevzi Mercan Camisi'ndeki cuma namazının ardından İncesu ilçesinde, 1410 caminin elektriğini karşılayacak, Güneş Enerji Santrali (GES) projesinin açılışına katıldı. Erbaş'a burada, Vali Gökmen Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, Eski Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, iş insanı Ahmet Seferoğlu, İl temsilcileri ve vatandaşlar eşlik etti. Erbaş, Camilerin ve Kuran kurslarının enerjilerinin karşılanması için GES sisteminin Türkiye geneline yayılması gerektiğini söyleyerek şunları ifade etti: 

"Bizim medeniyetimiz hayır, vakıf, iyilik medeniyeti. Kur'an-ı Kerim'de Allah iyileri sever, iyilik yapanları sever diye onlarca ayeti kerime var. Nerede mazlum, mağdur, muhtaç varsa ecdadımız dünyanın farklı noktalarına gitmiş. Yapmış olduğumuz hayırlarla, aldığımız dualar bizi ayakta tutuyor asırlardan beri. Hiçbir zaman devletsiz kalmamamızın hep bağımsızlığımızın muhafaza etmemizin arka planında yaptığımız hayırlarla, aldığımız dualar yatıyor. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım. İşte 6 Şubat depreminde sadece deprem bölgelerine ülkemizin her köşesinden insanlar koşmadı. Dünyanın her yerinden insanlar koştu. Ne verirsen elinle o gider seninle. Biz ecdadımızdan aldığımız o mirasla nerede mazlum mağdur... Hep mazlumun yanında yer alışımız, hep zalimin karşısında yer alışımızın dualarıyla ayaktayız. Elhamdülillah. O yüzden inşallah hem Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizler, hem hayır sahipleri kardeşlerimiz el birliğiyle ülke ekonomisine katkı da sağlayarak ülkemizin bütün şehirlerinde yenilenebilir enerji, GES, gerekirse RES, yani rüzgar enerji sistemi. Bunları yaparak bütün camilerimizin, Kuran kurslarımızın enerjisini karşılama noktasında kararlıyız. Bu konuda bütün müftülerimizi talimatlandırdık" dedi.

'GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARININ PAYI YÜZDE 10'A ULAŞTI'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu ise, "Bakanlık olarak Türkiye'nin doğal kaynaklarını daha verimli, ekonomik ve çevre hassasiyetlerini de içine alan bir yaklaşımla ele alıyoruz. Özellikle son 10 yılda fotovoltik güneş teknolojisindeki gelişmeler, verimliliklerindeki artışlar, yatırım maliyetlerindeki düşüş, güneş yatırımlarını ön plana çıkarmış ve böylece lisanslı ve lisanssız kendi ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişilerce yapılan lisansız üretim tesisi yatırımlarında çok ciddi bir artış ortaya çıkarmıştır. 2014 yılında 40 megavat olan güneş enerjisi kurulu gücümüz tüm kaynaklar içerisinde en büyük artışı göstererek 2023 yılı Haziran ayı sonu itibariyle 10 bin 200 megavata ulaşmıştır. Böylece toptan kurulu gücümüz içerisinde güneş enerjisi yatırımlarının payı yüzde 10'a ulaşmıştır. Türkiye ulusal enerji planına göre güneş enerjisi yatırımlarının hızla devam edeceği ve toplam güneş enerjisi santrali kurulu gücümüzün 2035 yılında inşallah 53 bin megavata ulaşacağını öngörmekteyiz" ifadelerini kullandı.