Geri Dön
Gündem İzmir İl Sağlık Müdürlüğü: Şahsın tüfekle hastaneye girdiği ve sağlık çalışanlarını rehin aldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü: Şahsın tüfekle hastaneye girdiği ve sağlık çalışanlarını rehin aldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nde doktorların kendisiyle ilgilenmediğini ileri sürüp, taşkınlık çıkaracağı iddiasıyla polis tarafından yakalanan ve serbest bırakıldıktan sonra tekrar hastaneye gelen C.Y.'nin bir kez daha polis ekipleri tarafından yakalandığı olaya ilişkin İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Söz konusu şahsın, tüfekle hastaneye girdiği ve sağlık çalışanlarını rehin aldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü: Şahsın tüfekle hastaneye girdiği ve sağlık çalışanlarını rehin aldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır

Olay, dün saat 11.00 sıralarında Bayraklı Şehir Hastanesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, bir süre önce Bayraklı Şehir Hastanesi'nde gırtlak kanseri ameliyat olan C.Y.'nin doktorların kendisiyle ilgilenmediği gerekçesiyle hastanede taşkınlık yapacağı bilgisi alındı. Hastane yönetimi, durumu polis ekiplerine bildirdi. Hastane bahçesinde önlem alan ekipler, C.Y.'nin kullandığı 45 AEF 087 plakalı otomobili durdurdu. Otomobilde arama yapan ekipler, pompalı tüfek ele geçirdi. Hastanede polis kontrolünde tedavi edilen C.Y., emniyete götürüldü. Hakkında herhangi bir şikayet bulunmayan C.Y., savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. C.Y., aynı gün ameliyat olduğu bölgede kanaması olduğunu ve doktoruyla görüşmek istediğini belirtip, saat 17.30 sıralarında Bayraklı Şehir Hastanesi'ne geldi. Şüphelinin bir kez daha hastaneye geldiğini gören doktorlar, beyaz kod verdi. Güvenlik görevlileri tarafından dışarıya çıkartılan C.Y., daha sonra Bayraklı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Burada ifadesi alınan C.Y.'nin nezarette bekletildiği ve adliyeye sevk edileceği bildirildi.


‘ŞAHIS GÜVENLİK PERSONELİ EŞLİĞİNDE POLİSE TESLİM EDİLMİŞTİR’

Öte yandan, yaşanan olay ile ilgili İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"23 Nisan 2024 tarihinde İzmir Şehir Hastanesi'ne gelen bir hasta ile ilgili bazı sosyal medya hesaplarından yayılan yanıltıcı bilgiler nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Bahse konu olayda, hastanede bir süre önce sağlık hizmeti alan bir hastamız, saat 11.00 civarında hastanemize tekrar gelmiştir. Önceden taşkınlık yapacağı konusunda yapılan ihbar sebebiyle hastane bahçesinde emniyet güçleri tarafından kontrol altına alınmış, aracında bir adet silah bulunmuştur. Şahsın gözetim altında muayenesi gerçekleştirilmiştir. Bilahare emniyetteki süreci takiben, hakkında herhangi bir şikayet bulunmaması nedeniyle savcılıkça serbest bırakılmıştır. Bahsi geçen şahsın ameliyat yerinde olan kanaması nedeniyle doktorlarla görüşmek isteğiyle aynı gün içinde saat 17.30'da hastaneye tekrar gelmesi tedirginliğe yol açmış ve hastane güvenlik görevlileri görüşmesine izin vermeyerek şahsı kontrollü bir şekilde hastane dışına çıkarmıştır. Bu süre içerisinde doktorlara da bilgilendirme yapılmıştır. Şahıs güvenlik personeli eşliğinde polise teslim edilmiştir; emniyetteki işlemleri devam etmektedir. Söz konusu şahsın, tüfekle hastaneye girdiği ve sağlık çalışanlarını rehin aldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TUTUKLANDI

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nde doktorların kendisiyle ilgilenmediğini ileri sürüp, taşkınlık çıkaracağı iddiasıyla polis tarafından yakalanan ve serbest bırakıldıktan sonra tekrar hastaneye gelince polis ekipleri tarafından yakalanan Cemil Yalçınkaya, işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN EYLEM

Öte yandan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nde görevli sağlık çalışanları yaşanan olaya tepki gösterip, 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Hastanenin 3’üncü Polikliniği önünde toplanan sağlık çalışanları "Şiddet varsa, hizmet yok" sloganları attı. Eyleme katılan İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, hastanede katliam olmamasının tesadüf olduğunu söyleyerek "Saldırgan sabah saatlerinde bir pompalı tüfekle ve bir yığın mermiyle hastaneye gelmiş, bir aile bireyinin ihbarı sayesinde güvenlik ve kolluk kuvvetleri şahsa müdahale edebilmiştir. Ancak silahı alınıp serbest bırakılan şahıs, akşam saatlerinde tekrar elini kolunu sallayarak 9’uncu kata kadar çıkarak servise girmiş. Saldırgan klinikte görevli hekimlere yönelik şiddet uyguladı. Asistan hekim arkadaşlarımız kendilerini odaya kilitleyerek saatlerce beklemiş ancak saldırgan etkisiz hale getirildiğinde, odadan çıkabilmişlerdir. Daha bir hafta önce 17 Nisan'da sağlık terörüne kurban verdiğimiz Dr. Ersin Arslan'ı anarken yetkilileri, şiddete karşı önlem alınması için göreve çağırmıştık. Yıllardır dillendirdiğimiz bu çağrılar yine duyulmadı. İdareciler tarafından adeta görünmez olduk" diye konuştu.

'SAĞLIK ÇALIŞANLARI TEDİRGİN'

Yaşanan olay sonrası sağlık çalışanlarının tedirgin olduğunu ifade eden Kaynak, "Ancak hekimlerin ve sağlık çalışanlarının endişeleri, kaygıları sürmektedir. Ülkemizdeki her sağlık çalışanını tehdit eden, sağlıkta şiddet karşısında kamu yöneticileri olaya seyirci olmaktan öteye gitmemektedir. Çünkü sağlıkta şiddet, tıkanmış olan sağlık sisteminin siyasetçiler ve kamu yöneticilerinin tepkiyi kendilerinden uzak tutmak için yararlandıkları bir enstrümandır. Çünkü yeterli ve iyi hizmet alamayan hastalarla, hasta yakınlarıyla sağlık çalışanlarını karşı karşıya bırakmış, bilerek ve isteyerek sağlıkta şiddete zemin hazırlamıştır. Bu ülkede her gün en az 80 beyaz kod verilen, son 10 yılda bildirilen 110 bin sağlıkta şiddet olayı rastlantı değildir, asla maruz görülemez, asla hiçbir bahanenin arkasına gizlenemez" dedi.

'GÜVENLİK ÖNLEMLERİ AZ'

Sağlık kurumlarında alışveriş merkezlerindeki güvenlik önemleri gibi önlem alınmadığını kaydeden Kaynak, “Başka ülkelerde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet uygulayanlara çok ağır yaptırımlar uygulanırken ülkemizde mümkün olduğu kadar hafifletici sebepler gerekçesiyle neredeyse saldırganların arkası sıvazlanarak çoğu serbest bırakılmaktadır. Dün İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'ne silahla gelen şahısın silahına el konulup serbest bırakılmış olması, durumun vahametini gözler önüne sermektedir. Kurumlara girişte denetleme yapılmadan gerçek anlamda çalışan güvenliği sağlanabilir mi? Yetersiz ve yetkisiz güvenlik elemanları ile bu işin çözülemeyeceği ortadadır. Hastane polislerinin ve güvenlik görevlilerinin sayısı ve yetkileri mutlaka arttırılmalıdır. İşe yaramayan göstermelik X-ışın cihazları yerine her giriş noktasında denetimli geçiş kontrolü sağlayan aktif güvenlik elemanları görevlendirilmelidir. Acilen bu konuda ağır yaptırımlar içeren yasal düzenlemeler yapılmalıdır" dedi.

'HASTANELERDE ŞİDDET ÖNLENMELİ'

Konuşması "Yaşamak ve yaşatmak" istiyoruz sloganlarıyla kesilen Kaynak, sağlık kurumlarında ciddi koruyucu önlemler alınması gerektiğini belirterek, "Adil bir hukuk sistemi çerçevesinde sağlıkta şiddeti önleyecek yasal düzenlemeler geciktirilmeden yaşama geçirilmelidir. Artık bir gün bile beklemeyeceğiz. Sağlıkta şiddet için önlem alınmadıkça, sağlık çalışanlarına insani çalışma koşulları sağlanmadıkça, sağlık hizmeti verilemez, verilmesi beklenemez. Sağlıkta şiddet varsa, hizmet yok" dedi.