Geri Dön
Gündem KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Türkiye'nin acısını paylaşıyoruz

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Türkiye'nin acısını paylaşıyoruz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkımın yaşandığı Hatay'da, Afet Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti. Tatar, "Kıbrıs Türk halkı olarak her zaman birlik ve beraberlik içinde Türkiye'nin acısını paylaşıyoruz" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Türkiye'nin acısını paylaşıyoruz

Kahramanmaraş merkezli depremde binaların yıkıldığı Hatay'da Afet Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret eden KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli eşlik etti. Tatar, bölgede incelemelerde bulundu. Afetzedelere 'geçmiş olsun' dileklerinde bulunan Tatar, "6 Şubat hepimiz için büyük bir yıkım. Bu acıyı yaşayarak şu anda buradayız. O bakımdan Kıbrıs Türk halkı olarak her zaman birlik ve beraberlik içinde Türkiye'nin acısını paylaşıyoruz. AFAD merkezinde bu süre içerisinde olağanüstü şartlarda gayet iyi bir yönetim anlayışıyla buradaki bütün sıkıntıların aşılması için insanlarımızın tekrar bir ev ve yaşam bulabilmeleri için çaba var. Tüm bunları televizyonlardan ve haberlerden izliyoruz. Bugün de buradayız. Bu zor şartlarda bu süreci yıkımı yönetmek, tedbirler alabilmek acıları dinmesi için yapılanlar, gerçekten olağanüstü. Türkiye Cumhuriyeti'nin geldiği aşamada böyle bir yıkım karşısında bile kapasitesi ve tecrübesiyle farklı bölgelerden gelen valiler, belediye başkanlarının imdada yetişmesi ve bu bölgedeki insanların yaşamlarını devam ettirmesi için birlik sağlaması önümüzdeki aylarda gerek yeni konut yapımları gerek tedbirlerle birlikte çabalarını takdir ediyorum" dedi.

'ACINIZI PAYLAŞIYORUZ'

Ankara'da Türk Devletler Teşkilatı Zirvesi'ne katıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, "Tüm Türk devletleri, Türkiye'nin yaşadığı felaket için geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Herkes kendine düşeni fazlasıyla yapmaya çalışmış, Türkiye'nin yaralarını sarmak için elden ne gelirse yaptıklarını belirtmiştir. Biz ziyaret edeceğimiz bölgelerde halkımızla buluşmak, 'geçmiş olsun' demek, maddi ve manevi destek vereceğimiz yönündeki duyguları paylaşmak ve KKTC'ye Hatay'dan gelmiş orada bizlerle birlikte yaşayan vatandaşlarla birlikte; buradaki akrabalarını kaybetmekten duyduğu üzüntüyü bir kez daha paylaşıyor, sabırlar diliyorum. Biz de kendi yavrularımızı voleybol ve basket takımlarımızı, Adıyaman'daki enkazda 49 vatandaşımızı kaybetmemizin acısını paylaşıyoruz. Acımız büyük, acınızı paylaşıyoruz. Allah hepinize güç ve sabır versin. Tüm devlet başkanlarının söylediği gibi Türkiye, güçlü bir devlettir. Tüm bu yıkımın üzerinden gelecek güce, yetkiye sahiptir. Milletimize geçmiş olsun diliyorum. Allah sabırlar versin" diye konuştu.

KKTC'DEN GELEN ASKERLERİ ZİYARET ETTİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkımın yaşandığı Hatay'daki ziyaretlerine; KKTC'den gelen askerlerin kurduğu Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda devam etti. Askerleri selamlayan Cumhurbaşkanı Tatar’a, depremzedelere dağıtılmak üzere pişirilen yemekten ikram edildi. Askeri erkanla bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Tatar, bölgeden ayrıldı.

DEPREMZEDELERLE BULUŞTU

Orhanlı Çadır Kent’e gitmek üzere yola çıkan Cumhurbaşkanı Tatar, kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları görünce aracından indi. Vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektiren Cumhurbaşkanı Tatar, çadır kentteki depremzedeleri ziyaret etti. Burada depremzede çocuklar ve aileleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tatar, her zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olduğunu ve depremin acısını paylaştığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Tatar, bir Kıbrıs gazisi ve yakınlarına teşekkür etti.KIBRIS TÜRK ŞAMPİYON MELEKLER KÖYÜ'NÜ ZİYARET ETTİ

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kahramanmaraş merkezli ilk depremde Adıyaman'da çöken otelin enkazı altında kalarak yaşamını yitiren KKTC'li voleybolcular anısına İskenderun’da hizmete açılmaya hazırlanan, prefabrik evlerle 6 bin kişiye barınma imkanı sağlayacak Kıbrıs Türk Şampiyon Melekler Köyü'nü ziyaret etti. Tatar'a ziyareti sırasında AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, Hatay Koordinatör Valisi Birol Ekici, İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve AFAD yetkileri eşlik etti. Cumhurbaşkanı Tatar, alanda kurulan prefabrik evleri inceledi, bilgiler aldı.

Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Adıyaman'da hayatını kaybeden küçük voleybolcular anısına ilçede Kıbrıs Türk Şampiyon Melekler Köyü adıyla ilk etapta 1000 konteyner evin inşa edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, "6 Şubat'taki ilk depremin hemen ardından gönüllerimiz, aklımızla ve kalplerimizle ana vatan Türkiye’deydi. Hayatını kaybedenlerin ailelerinin acısını paylaşmak için KKTC halkı tek yumruk olduk. Seferberlik ilan ettik. Öncelikle bütün halkımız, arama- kurtarma ekiplerimiz, gönüllü arama kurtarma insanlarımız hepsi bir anda koşarak Türkiye'ye gelecek ilk gemiye yetişmek için adeta kendi aralarında yarıştılar. Bunun yanında iş insanlarımız, ellerindeki en kıymetli araçlara bakmaksızın hepsini TIR'larına yükleyip deprem bölgesine getirdik.  Ana vatanımıza 500 arama kurtarma ekibimizi, 150 aracımızı, 150 makinemizi arama kurtarma çalışmalarına katılması için buralara gönderdik. Prefabriklerin kurulumuna başlandı. Burada yaklaşık 1000 prefabrik ev olacak. 5-6 bin insanın ikamet edeceği, geçici de olsa başlarını sokabilecekleri güzel bir mekan oluşturma gayreti içindeyiz. Burada gördüğüm kadarıyla da aynı seferberlik içinde buraların altyapılarını ilgili belediye başkanımız ve valimiz düzenlemiş. Kendilerine de teşekkür ediyoruz. Hiçbir zaman fedakarlıklarını esirgemeyen dayanışma platformuna yürekten teşekkür ediyorum" diye konuştu.