Geri Dön
Gündem Maratonİzmir 5'inci kez koşulacak

Maratonİzmir 5'inci kez koşulacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 5'inci kez düzenlediği, Türkiye'nin en hızlı maraton parkuru olma özelliği taşıyan Uluslararası İzmir Maratonu (Maratonİzmir) yarın yapılacak. Renkli organizasyona toplam 5 bin 600 sporcu katılacak.

Maratonİzmir 5'inci kez koşulacak

Dünya Atletizm Federasyonu tarafından Road Race Label (Uluslararası Yol Koşusu Sertifikası) verilen organizasyonda 42 kilometrelik maraton saat 08.00’de Şair Eşref Bulvarı’ndaki eski İZFAŞ Genel Müdürlüğü binasının önünden başlayacak. Atletler, 42 kilometrelik yarışta Alsancak üzerinden Karşıyaka’ya ulaşacak ve Bostanlı İskelesi’ne gelmeden dönecek. Aynı parkurdan bu kez Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinden İnciraltı’na varacak sporcular, Marina İzmir’den dönerek başlangıç noktasında yarışı tamamlayacak. Yarışta 38 farklı ülkeden toplam 600 elit sporcu mücadele edecek.

Maratonİzmir kapsamındaki 10 kilometrelik yarışın startı da aynı gün ve aynı noktadan saat 07.00'de verilecek. Atletler, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerindeki Köprü Tramvay durağından dönerek, Fuar Kültürpark eski İZFAŞ binası karşı şeridinde yarışı tamamlayacak. 10 kilometrelik halka açık yarışta 5 bin sporcu start alacak.

Uluslararası İzmir Maratonu'nda 2021 yılında 2:09:35'lik derece ile Tsegaye Getachew Türkiye rekorunu kırdı. Maraton bu sayede Türkiye'de koşulan en hızlı parkur unvanını aldı. Maratonİzmir bu rekor ile 2021 yılı World Atlethics Dünya Sıralaması'na 20'nci sırada girdi. 2022'de ise 2:09:27'lik müthiş bir derece ile Kenyalı ünlü atlet Lanny Rutto rekoru daha da geliştirmeyi başardı. Her yıl renkli görüntülere sahne olan Maratonİzmir'e yine farklı koşu takımları farklı sosyal mesajlarla katılacak.