Geri Dön
Gündem ‘Sincan Park’ hizmete açıldı

‘Sincan Park’ hizmete açıldı

SİNCAN Belediyesi tarafından 300 bin metrekarelik alana inşa edilen ‘Sincan Park’ düzenlenen törenle hizmete açıldı.

‘Sincan Park’ hizmete açıldı

Törene, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Sincan Kaymakamı Levent Kılıç, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, MHP Ankara Milletvekili Yaşar Yıldırım, AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan ve ilçe başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Açılış konuşması yapan Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, “Sincan olarak böyle güzel bir esere daha sahip olduk. Bu civarda oturanlar bilir. Burası bataklıktı, sineğin üreme mekanıydı. Biz burayı nasıl ıslah ederiz diye yola çıktık. Ama hayallerimiz bizi bu bataklığı cennet bahçesine dönüştürmeye itti. Bugünkü sonuç ortaya çıktı. Bu akıllı parkta Bir kişi bir düğmeye basarak buradaki tüm sulama sistemlerini tüm aydınlatma ve diğer sistemleri harekete geçirebiliyor ve o düğmeye tekrar bastığı zaman da durdurabiliyor. Bu park çok büyük bir park olduğu için kullandığı sudan dolayı aylık 1 ila 1,5 milyon TL su parası gelmesi gereken park. Ama biz buraya öyle bir sistem yaptık ki akıllı sulama sistemiyle yer altı sularını drenaj sularını devridaim usulüyle heba etmeden tekrar kullanan bir sistemle suya bir kuruş para ödemiyoruz. Akıllı aydınlatma sistemiyle 700 tane aydınlatma direği var bu parkta. Gecesi ayrı bir panorama, gündüzü ayrı bir güzellik. Akıllı aydınlatma sistemiyle de tamamen güneşe endeksli bir sistemle normalde gelmesi gerekenin yüzde 25-30’u kadar enerji maliyeti geliyor buraya” dedi.

‘300 BİN METREKARENİN 185 BİN METREKARESİ YEŞİL ALANDAN OLUŞUYOR’

Başkan Ercan, 7 bini büyük olmak üzere 20 bin civarında ağaç diktiklerini söyleyerek, “600 tane sadece meyve ağacı diktik ki özellikle çocuklara, gençlere cazip gelsin. Oranın onun meyvesinden faydalansınlar diye düşündük. 5 bin metrekare içerisinde çocuk oyun alanı var. Türkiye'nin en büyük çocuk oyun alanı. 70’e yakın farklı oyun grubu var. Parkın içinde bisiklet yolu var, yürüyüş yolu var. Fayton yolu var. Biz onu elektrikli fayton, elektrikli tren şeklinde inşallah bunu kuruyoruz. Basketbol ve voleybol sahaları ve halı sahalar ile tenis kortu. Parkımız sporunda merkezi olacak. 300 bin metrekarenin 185 bin metrekaresi yeşil alandan oluşuyor, diğer alanlar otopark ve yok. Etkinlik alanı 8 bin metrekare. Barbekü alanı da olarak tasarladık. Mangal yakmak için kullanılabilecek. Bu parkın azametini, görkemini, güzelliği görmek için gezmek, içeriyi dolanmak gerekir. Parkımız hayırlı uğurlu olsun diyorum. Dolayısıyla emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Sincan Park'ın Yenikent'te, Sincan'a Ankara'ya hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapıldı.

‘Sincan Park’, akıllı enerji sistemleri, çevreci aydınlatma ve sulama sistemleriyle; az suyla maksimum verim sağlayarak enerji tasarrufuna katkıda bulunuyor. Proje, gelecek nesillere daha yeşil ve sağlıklı bir doğa bırakmayı hedefliyor. (DHA)