Geri Dön
GündemTAV Havalimanları ilk çeyrekte 17,1 milyon yolcuya hizmet verdi

TAV Havalimanları ilk çeyrekte 17,1 milyon yolcuya hizmet verdi

TAV Havalimanları 2024 yılının ilk üç ayında işlettiği havalimanlarında toplam 17,1 milyon yolcuya hizmet verdi. Şirket söz konusu dönemde 321 milyon Euro ciro ve 86 milyon Euro FAVÖK elde etti.

TAV Havalimanları ilk çeyrekte 17,1 milyon yolcuya hizmet verdi

TAV Havalimanları 2024 yılının ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yolcu sayısında yüzde 22 artış meydana geldi. Şirketin işlettiği havalimanlarında dış hat trafiği geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 arttı. Yılın ilk çeyrek rakamlarıyla ilgili yazılı açıklama yapan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, “Kış döneminde yolcu trafiğimiz uzayan turizm sezonu ve havalimanlarımıza uçan havayollarının yürütmekte olduğu filo genişletme stratejilerinden olumlu etkilendi. Böylece birinci çeyrekte, geçen seneye göre dış hat yolcumuz yüzde 27, toplam yolcumuz da yüzde 22 büyüdü. Gerek İzmir, gerekse Ankara havalimanlarımız iç hattan dış hatta transfer stratejisine odaklanan AJet, Pegasus ve SunExpress’in filo büyümesinden olumlu etkileniyor" dedi.

"DÜŞÜK SEZON OLMASINA RAĞMEN KAR DA POZİTİFE DÖNDÜK"

Başarılarını finansal sonuçlara da yansıttıklarını ifade eden Kaptan, “Ciromuz yüzde 28 artarak 321 milyon avroya ve FAVÖK de yüzde 97 artarak 86 milyon avroya ulaştı. Düşük sezonda olmamıza rağmen, net kâr da pozitife döndü ve 9 milyon avro oldu. İyi bir başlangıç yaptığımız 2024’ün yüksek sezonu olan yaz aylarında da canlı bir trafik beklemeye devam ediyoruz. Erken rezervasyonlar da bize bu yönde olumlu sinyaller veriyor" diye konuştu.

"ALMATI HAVALİMANI DIŞ HATLAR YENİ TERMİNALI HAZİRAN’DA AÇILACAK"

Şirket olarak yapacaklarını yatırımlar hakkında da bilgi veren TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, “Tarihi ölçekteki büyük yatırım programımız planladığımız takvime uygun bir şekilde ilerliyor. Bu program doğrultusunda Antalya, Almatı ve Ankara Esenboğa havalimanlarımızla birlikte diğer havalimanı ve hizmet şirketlerimize yatırım yapıyoruz. Almatı yatırımımız yüzde 94 oranında tamamlandı ve Haziran 2024’te yeni dış hat terminalinin açılışını yapmaya hazırlanıyoruz. Yeni terminalin Almatı yolcusu için hizmet kalitesi ve seyahat tecrübesinde iyileşme yaratmasını bekliyoruz. Yüzde 77 oranında tamamlanan Antalya yatırımımızı 2025’in ilk çeyreğinde ve yüzde 42 oranında tamamlanan Ankara yatırımımızı da 2025’in son çeyreğinde bitirmiş olmayı planlıyoruz. Bu yatırımlarımıza ek olarak, Medine Havalimanı'nın kapasitesini yıllık 8 milyon yolcudan 18 milyon yolcuya çıkaracak ve iki etap halinde yapılacak olan ek yatırımlara da katılma kararı aldık. Bu büyük yatırım programımız sonucunda 2020 yılında 8 sene olan ortalama işletme süremizi 2024 yılında 29 yıla çıkardık. Satın alma bedelleri ve kira peşinatlarını dahil ettiğimizde 2025 yılına kadar toplam yaklaşık 2,5 milyar avro yatırım büyüklüğüne ulaşmış olacağız" ifadelerini kullandı.

"HEDEFE KISA SÜREDE ULAŞACAĞIZ"

Kaptan, "Bu kapsamda, 2024 yılı için 430 milyon ile 490 milyon avro arasında FAVÖK beklemeye devam ediyoruz. İlerleyen senelerde yatırımlarımızdan daha da artan geri dönüşler bekliyoruz ve kendimize orta vadede 2018 yılında yakaladığımız tarihi en yüksek FAVÖK seviyesi olan 573 milyon avroyu geçme hedefi koyuyoruz. Bu hedef artık kısa zamanda ulaşılabilir bir mesafede duruyor" dedi.