Geri Dön
Gündem Türk Dünyası iftarda buluştu

Türk Dünyası iftarda buluştu

Özbekistan Başkonsolosluğu ile Bosfor Gazetesi'nin düzenlediği iftar, Türk dünyasını bir araya getirdi. İftara, BDT ülkelerinden Özbekistan, Belarus, Türkmenistan ve Kırgızistan'ın İstanbul Başkonsolosları, Afganistan Başkonsolosu, Türk Dünyası Teşkilatı Temsilcileri ve bazı ülkelerin diplomatik temsilcileri katıldı.

Türk Dünyası iftarda buluştu

Özbekistan Başkonsolosluğu ile Bosfor Gazetesi'nin birlikte düzenlediği iftar programında Türk dünyası bir araya geldi.


[ Kırgısiztan İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova (Gri kıyafetli) ]

Programa; Özbekistan'ın İstanbul Başkonsolosu Şerzod Abdunazarov, Belarus'un İstanbul Başkonsolosu Aleksei Shvedbir, Kırgızistan'ın İstanbul Başkonsolosu Lıra Sıdıkova'nın yanı sıra Türk Dünyası Teşkilat Temsilcileri, bazı ülkelerin diplomatik temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.


[ Demirören Ajansı Genel Müdürü Celal Korkut(solda) - Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şerzod Abdunazarov(sağda) ]

Programın açılış konuşmasını yapan Bosfor Global Media Genel Müdürü Talha Balık, her yıl geleneksel hale gelen bu programın dostane bir platforma dönüştüğünü, yabancılara yönelik yayın yaparak Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunduklarını ve ikili ilişkileri daha da geliştirdiklerini belirtti.


[ Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şerzod Abdunazarov(solda)- Belarus İstanbul Başkonsolosu Aleksei Shvedbir(sağda) ]

Özbekistan'ın İstanbul Başkonsolosu Şerzod Abdunazarov ise, "Her ne kadar bu güzel buluşma nedeniyle mutlu olsak da, Rusya'da gerçekleşen terör faaliyeti nedeniyle yaşadığımız üzüntüyü belirtmek istiyor, terörün her çeşidini lanetliyor, hayatını kaybedenler ve yaralananlar için acımızı paylaşıyoruz. Özbekistan Cumhuriyeti Asya'nın merkezinde bağımsız bir Türk Devleti'dir. Bu bağımsızlık 1990 yılındaki egemenlik ilanı ile başlayıp, 1991 sonunda referandum ile kesinleşmiş olup, ilelebet sürecektir. Bağımsızlığımızı ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin tanıması da, iki ülke arasındaki ezeli ve ebedi dostluğun nişanesidir.  Ülkemiz Taşkent, Buhara, Semerkant ve Hiva gibi tüm dünyanın bildiği tarihi ve kültürel şehirleri, özel şahsiyetleri ile tarihte yerini almış doğal güzellikleri ve mimari yapısıyla etkileyici bir ülke" dedi.

İFTARDA ORTA ASYA YEMEKLERİ İKRAM EDİLDİ

İftara katılan konuklara Orta Asya'ya özgü yemekler ikram edildi. Programa katılan Demirören Ajansı Genel Müdürü Celal Korkut, Anadolu Ajansı Dış Haberler Koordinatörü Mirsaid Khabibullaev ve Sputnik Türkiye Haber Koordinatörü Elif Sudagezer'e çini tabak hediye edildi.


( Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şerzod Abdunazarov )