Geri Dön
Gündem Van'daki gerginlik yerini sevinç gösterilerine bıraktı

Van'daki gerginlik yerini sevinç gösterilerine bıraktı

Yüksek Seçim Kurlu (YSK), DEM Parti'nin itirazını oy çokluğuyla kabul ederek, Van'da mazbatayı DEM Partili Abdullah Zeydan'a verilmesine karar verdi. Kararın duyulmasının ardından 2 gündür olayların yaşandığı caddelerde vatandaşlar sokaklara çıkarak sevinç gösterileri yaptı.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine geri alınmasının ardından dün başlayan olaylar, bugün devam etti.

Akşam saatlerinde ise Yüksek Seçim Kurlu (YSK), DEM Parti'nin itirazını oy çokluğuyla kabul ederek, Van'da mazbatayı DEM Parti'nin adayı Abdullah Zeydan'a verilmesine karar verdi.

Kararın açıklanmasının ardından Van'da 2 gündür olayların yaşandığı caddeler, yerini sevinç gösterilerine bıraktı.

Yüzlerce araç konvoyu kornalar çalarak DEM Parti bayraklarıyla caddelerde dolaşarak kutlama yaptı.

ZEYDAN: YSK, VAN HALKININ MAZBATASINI VAN HALKINA TESLİM ETTİ

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), DEM Parti'nin itirazını oy çokluğuyla kabul ederek, mazbatanın DEM Partili Abdullah Zeydan'a verilmesi kararının ardından on binlerce kişi kentin Beşyol, Cumhuriyet ve Maraş caddelerine çıkıp kutlama yaparken, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, DEM Parti Van Milletvekili Pervin Buldan ile Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan da bir otelde sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kentin önde gelenleri ve siyasi parti temsilcileriyle bir araya geldi.

Zeydan, YSK'nın kararından sonra Van'da büyük bir trafik yoğunluğu oluştuğunu belirterek, "Biz o nedenle biraz geç kaldık. DEM Parti Eş Genel Başkanımız Tuncer Bakırhan da Beşyol Meydanında. Orada şu ana kadar 100 bin kişi toplanmış. Neslihan Şedal Eş Başkanımızın da selamlarını iletiyorum. Biz bir süreç yaşadık. Van halkı kendi iradesini ortaya koydu. Bu seçimde demokratik hakkını kullanan bütün yurttaşlarımıza saygılarımızı sunuyoruz. Bu süreçte anti demokratik bazı girişimler oldu. Fakat bunların hukuksuz olduğunu hep söylüyordum. Bugünkü halkımızın direnişi, kendi iradesine sahip çıkması sayesinde YSK da Van halkının mazbatasını Van halkına teslim etti. Bu hem seçimdeki bu demokratik hakkın kullanılması hem süreçteki bu adaletin tecelli etmesi elbette ki; sizlerin sayesinde oldu. Bu süreçte halkımız haksızlığa, adaletsizliğe karşı demokratik hakkını kullandı. Asla bir şiddete başvurmadı. Fakat küçük de olsa kolluk kuvvetlerinin müdahalesinden kaynaklı bazı küçük sorunlar yaşandı. Bu konuda da biz eğer insanlarımıza, esnafımıza bir rahatsızlık da vermişsek lütfen kusura bakmasınlar. Biz artık önümüze bakacağız. Çok işimiz var, biriken çok sorun var. Biz bu mücadeleye başlarken seçimlerden önce hep şunu dedik. Bu seçimler toplumsal barışın önünü açacak. Onurlu, birlikte özgür yaşamın iradesini güçlendirecek ve inşallah kentimize hayırlı hizmetlere vesile olacak. " dedi.

'VAN HALKI SEÇİMLERDE TARİH YAZDI'

DEM Parti Van Milletvekili Pervin Buldan ise kentteki STK'larla gelecek süreçte geniş kapsamlı toplantı yapacaklarını ifade ederek, "Belki bu akşam kısa bir görüşme, kısa bir selamlaşma olacak. Ama önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelme planlarını yapıyoruz. 31 Mart tarihi hepimiz açısından önemli bir tarihti. Seçimlere en büyük damgayı Van vurdu. 14'te 14 yaptık. Van halkı tarih yazdı. Bu tarihin altında her birinizin ayrı ayrı alın teri var. O yüzden hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu başarı sizlerin ve Van halkının başarısıdır. 2 gündür Van halkı bu karara itiraz etti ve direndi. Direne direne kazandık. Abdullah Başkana tekrar mazbatası geri verildi" diye konuştu.