Areda

Areda

Son dakika areda haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan areda gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan areda haber sayfamızda...

Areda

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 156 areda haberi bulunmuştur.
Araştırma: Kiracıların yüzde 86'sı resmi zam oranının üstünde kira ödüyor
Araştırma: Kiracıların yüzde 86'sı resmi zam oranının üstünde kira ödüyor Türkiye genelinde bin 100 kişiyle yapılan araştırmaya göre kiracıların yüzde 86'sı son bir yılda resmi zam oranını (yüzde 25) aşan kira zamlarıyla karşılaştığını ifade etti. Vatandaşların yüzde 77,3'üne göre ev sahibi olmanın artık hayal olduğunu yüzde 92,1'i ise aidatlara resmi bir sınır getirilmesi gerektiğini belirtti.
21.05.2024 Kurumsal
Araştırma: Katılımcıların yüzde 85,4’üne göre Batılı ülkeler Filistin katliamına destek veriyor
Araştırma: Katılımcıların yüzde 85,4’üne göre Batılı ülkeler Filistin katliamına destek veriyor Areda Survey araştırma şirketinin Türkiye genelinde 3 bin 101 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 85,4’ü İsrail – Filistin meselesinde Batılı ülkelerin tavrını ‘Katliama destek oluyorlar’ şeklinde yorumluyor. Yüzde 96,2’si ise Amerika’nın Gazze saldırılarından sorumlu olduğunu düşünüyor.
15.05.2024 Kurumsal
Araştırma: Savunma sanayi alanındaki gelişmeler Türk halkına güven veriyor
Araştırma: Savunma sanayi alanındaki gelişmeler Türk halkına güven veriyor Areda Survey araştırma şirketi, Türkiye genelinde 3 bin 764 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmada Türk halkına savunma sanayi hakkındaki görüşlerini sordu. Araştırma bulgularına göre toplumun yüzde 62,2’si, savunma sanayi alanındaki gelişmeler karşısında güven duygusunun arttığını belirtiyor.
13.05.2024 Ekonomi
Araştırma: Türk halkının yüzde 69,4’ü Erdoğan – Özel görüşmesini destekliyor
Araştırma: Türk halkının yüzde 69,4’ü Erdoğan – Özel görüşmesini destekliyor Areda Survey araştırma şirketi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in gerçekleştirmiş olduğu görüşmeyi Türk halkına sordu. Türkiye genelinde 3.101 kişinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre, toplumun yüzde 69,4’ü bu görüşmeyi olumlu karşılıyor. Katılımcıların yüzde 65’i, CHP yönetiminin Erdoğan ile ilişkilerini devam ettirmesi ve geliştirmesi gerektiği konusunda hemfikirken yüzde 52,2’si de siyasi partilerin bir araya gelerek yeni bir anayasa oluşturması gerektiğini düşünüyor.  
10.05.2024 Politika
Araştırma: Kadınlar işinden memnun, erkekler daha iyi bir iş ve pozisyon arıyor
Araştırma: Kadınlar işinden memnun, erkekler daha iyi bir iş ve pozisyon arıyor Araştırma şirketi Areda Survey, Türkiye’de kadın ve erkeklerin iş ve pozisyon memnuniyetini ölçen bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre erkekler daha iyi bir iş ve pozisyon arıyor. Kadınların yalnızca yüzde 34,5’i daha iyi bir iş veya pozisyon arayışındayken erkeklerde bu oran yükselerek yüzde 51,1 olarak kayıtlara geçiyor.
3.05.2024 Ekonomi
Araştırma: Türk halkının yüzde 71,4’ü kendisini ‘çalışkan’ olarak tanımlıyor
Araştırma: Türk halkının yüzde 71,4’ü kendisini ‘çalışkan’ olarak tanımlıyor Areda Survey araştırma şirketinin Türkiye genelinde 3 bin 764 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 71,4’ü kendisini ‘çalışkan’ olarak tanımlıyor. Katılımcılara, Türk milletini çalışkanlık bakımından değerlendirmeleri istendiğinde ise, yüzde 40,7’si Türk milletini ‘dünyanın en çalışkan milleti’ olarak tanımlıyor. Ayrıca halkın yüzde 48,7’si, çalışkan olmayı insanın maddi durumunu iyileştirmek için ortaya koyduğu bir davranış modeli olarak yorumluyor.
30.04.2024 Kurumsal
Türk halkının yüzde 88,3’ü kafe ve restoran fiyatlarını çok yüksek buluyor
Türk halkının yüzde 88,3’ü kafe ve restoran fiyatlarını çok yüksek buluyor Türkiye genelinde bin 100 kişinin katılımıyla Kafe ve Restoran Fiyatları Algı Araştırması gerçekleştirildi. Buna göre araştırmaya katılanların yüzde 88,3’ü kafe ve restoran fiyatlarını oldukça yüksek bulurken, yüzde 82,1’i kafe ve restoran işletmecilerinin enflasyonu bahane ederek fiyat yükselttiklerini ve bunu fırsatçılığa çevirdiklerini düşünüyor.
26.04.2024 Ekonomi
Araştırma: Toplumda dayanışma ruhu giderek azalıyor
Araştırma: Toplumda dayanışma ruhu giderek azalıyor Areda Survey araştırma şirketinin gerçekleştirdiği ‘Türk toplumunda paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma kültürü’ araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 51,2’si Türk toplumunun dayanışma ruhunun giderek azaldığını düşünüyor. Ayrıca, katılımcıların yüzde 57,3’ü Türk toplumundaki kültürel değerlerin olumsuz yönde değişim gösterdiğini belirtiyor.
29.02.2024 Kurumsal
Araştırma: Türkiye’de yürüyüş yapma süresi düşüyor
Araştırma: Türkiye’de yürüyüş yapma süresi düşüyor Araştırma şirketi Areda Survey, ‘Türk Halkının Yürüyüş Alışkanlıkları’ başlıklı bir araştırma gerçekleştirdi. Aynı araştırmanın 2023 ve 2024 verileri kıyaslandığında katılımcıların yürüyüş yapma süresinde azaltma olduğu görülüyor. Katılımcılar 2023 yılında yüzde 39,3 oranıyla gün içinde bir saatten fazla yürüyüş yaptığını ifade ederken, 2024 yılında bu oran yüzde 32,9’a düşüyor.
27.02.2024 Sağlık-Yaşam
Araştırma: Türkiye’nin sınır ötesi üslerini yüzde 76,2 destekliyor
Araştırma: Türkiye’nin sınır ötesi üslerini yüzde 76,2 destekliyor Areda Survey araştırma şirketinin Türkiye genelinde 2 bin 24 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türkiye’nin Irak ve Suriye sınırları içerisinde üs kurmasını katılımcıların yüzde 76,2’si destekliyor. Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 48,9’u bu çatışmaların üçüncü dünya savaşına yol açabileceğini düşünüyor.
22.02.2024 Kurumsal
Araştırma: Türkiye'de ruh sağlığı beden sağlığından daha önemli görülüyor
Araştırma: Türkiye'de ruh sağlığı beden sağlığından daha önemli görülüyor Araştırma şirketi Areda Survey, Türkiye genelinde 2 bin 24 kişiyle gerçekleştirdiği araştırmaya göre Türk halkının yüzde 73,8'i ruh sağlığını, beden sağlığından daha önemli buluyor. Beden sağlığı önemli diyenler ise yüzde 26,2. Katılımcıların yüzde 75,2'si inancın ruh sağlığına olumlu yönde etkisi olduğunu düşünüyor.  
20.02.2024 Ekonomi
Araştırma: Alper Gezeravcı'nın uzaya gönderilmesini yüzde 68,5 büyük bir sevinçle karşıladı
Araştırma: Alper Gezeravcı'nın uzaya gönderilmesini yüzde 68,5 büyük bir sevinçle karşıladı   Araştırma şirketi Areda Survey, Milli Uzay Programı kapsamında Türk Astronot Bilim Misyonu (TABM) ile uzaya gönderilen ve görevini başarıyla tamamlayarak yurda dönüş yapan ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı'ya yönelik bir araştırma yaptı. Katılımcıların, Gezeravcı uzaya giderken ve oradaki çalışmalarında neler hissettiği araştırıldı. Türkiye genelinde 2 bin 24 kişinin katıldığı araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 68,5'i Gezeravcı'nın uzaya gitmesiyle ilgili büyük bir sevinç duyduğunu, yüzde 31,5'i ise bu konuda pek bir sevinç duymadığını belirtti.
13.02.2024 Kurumsal
Hem ‘en sevilen’ hem de ‘asla yemem’ denilen çorba: Kelle paça
Hem ‘en sevilen’ hem de ‘asla yemem’ denilen çorba: Kelle paça Areda Piar araştırma şirketinin Türkiye genelinde bin 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği çorba araştırmasına göre; kelle paça katılımcıların yüzde 24,4 ile hem en sevdiği çorba olurken hem de yüzde 17,7 ile asla yemem denilen çorbalar arasında ilk sırada yer aldı. Kelle paça, kesinlikle çorbacıya gidilip içilir denilen çorbalar kategorisinde de yüzde 47 ile birinciliği üstlendi. Çorbacıya gidilen zaman diliminde ise katılımcıların tercihi yüzde 29,6 ile gece oldu.
2.02.2024 Kültür&Sanat
Araştırma: Belediyelerin kültürel faaliyetleri yetersiz görülüyor
Araştırma: Belediyelerin kültürel faaliyetleri yetersiz görülüyor  Araştırma şirketi Areda Survey, belediyelerin kültürel faaliyetleriyle ilgili hizmetlerin yeterli görülüp görülmediğine ilişkin bir araştırma yaptı. Türkiye genelinde 2 bin 94 kişinin katıldığı araştırmada, katılımcıların yüzde 72,2’si belediyelerin kültürel faaliyetlere yönelik hizmetlerini yetersiz buldu. Yüzde 69,6’sı ise belediyelerin her kesimi temsil edecek şekilde kültürel faaliyetler düzenlemediğini söyledi.
31.01.2024 Kurumsal
Araştırma: Kar yağışını izlemek huzur veriyor
Araştırma: Kar yağışını izlemek huzur veriyor   Areda Survey'in Türkiye genelinde bin 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 66,7’si kar yağışını izlerken kendisini huzurlu hissediyor. Katılımcıların yüzde 57,9’u mutlu, yüzde 36,9’u ise keyifli hissettiğini belirtirken, yüzde 32,1 için kar yağışı geçmiş anıları çağrıştırıyor.
18.01.2024 Kurumsal
Araştırma: Dünya barışını sağlamak için BM dışında yeni bir yapıya ihtiyaç var
Araştırma: Dünya barışını sağlamak için BM dışında yeni bir yapıya ihtiyaç var İsrail-Hamas savaşı sonrası Türkiye genelinde 2 bin 94 kişiyle bir araştırma gerçekleştiren Areda Survey’in çalışmasına göre, katılımcıların yüzde 81,6’sı İsrail'in Türkiye topraklarında gözü olduğunu düşünüyor. İsrail'in Gazze saldırısındaki gerçek amacının yüzde 81,1 ile Gazze'yi işgal etmek olduğunu belirten katılımcılar, Amerika ve Avrupa'nın İsrail'e destek vermesinin asıl nedenini de yüzde 77,9 ile ülkelerin kendi çıkarlarını korumak olarak ifade etti. Ayrıca, katılımcıların yüzde 80,7'si dünya barışı ve adaletini sağlamak için Birleşmiş Millet (BM) dışında yeni bir yapıya ihtiyaç olduğunu düşünüyor.
16.01.2024 Kurumsal
Araştırma: Türkiye’nin yarısı iş yerinde kendini güvende hissetmiyor
Araştırma: Türkiye’nin yarısı iş yerinde kendini güvende hissetmiyor Areda Survey, Türkiye genelinde 2 bin 94 kişinin katılımıyla iş yerinde güven araştırması gerçekleştirdi. Araştırmaya göre; Türk halkının yüzde 50,4’ü iş yerinde kendisini güvende hissetmiyor. Bu araştırmaya göre, yüzde 55 ile kadınlar, erkeklere göre iş yerinde kendilerini daha çok güvensiz hissediyor.
11.01.2024 Gündem
Araştırma: Türk halkının yüzde 60,3’ü boykot çağrılarına katılım gösteriyor
Araştırma: Türk halkının yüzde 60,3’ü boykot çağrılarına katılım gösteriyor Areda Survey, Türkiye genelinde bin 752 kişinin katılımıyla İsrail’in Filistin’e karşı gerçekleştirmiş olduğu saldırıların Türk halkı üzerindeki etkisini araştırdı. Araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 60,3’ü İsrail ürünlerine yönelik boykot çağrılarına uyuyor. Ayrıca, yüzde 86,6’sı İsrail’in saldırıları karşısında Amerika ve Avrupa’nın insan hakları konusunda başka devletleri baskıladıklarını düşünüyor.
10.01.2024 Ekonomi
Araştırma: Türk erkeklerinin yüzde 61’i geleneklerine bağlı
Araştırma: Türk erkeklerinin yüzde 61’i geleneklerine bağlı Araştırma şirketi Areda Survey, Türk toplumundaki gelenek algısını araştırdı. Araştırmaya göre, erkeklerin yüzde 61,1’i kendisini geleneklere çok bağlı hissederken kadınlarda bu oran yüzde 44,9’da kalıyor. 
9.01.2024 Gündem
Araştırma: Yüzde 83,9 Süper Kupa Finali’nin Türkiye’de oynanması görüşünde
Araştırma: Yüzde 83,9 Süper Kupa Finali’nin Türkiye’de oynanması görüşünde Araştırma şirketi Areda Survey, Süper Kupa Finali’nde yaşananlara ilişkin araştırma yayımladı. Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 83,9’u Türkiye Süper Kupa Finali’nin Türkiye’de oynanması görüşünde bir araya geliyor. Aynı zamanda futbol kulüplerinin maça çıkmayıp yurda dönmesini yüzde 91,5 oranında destekliyor. Katılımcılar, Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF) yüzde 65,9 ile yaşanan krizin sorumlusu tutuyor ve yüzde 91,6 ile TFF Başkanı istifa etmeli diyor.
5.01.2024 Spor
Araştırma: Türk halkının yüzde 86,6’sı yılbaşını evde geçirecek
Araştırma: Türk halkının yüzde 86,6’sı yılbaşını evde geçirecek  Areda Survey araştırma şirketi, Türkiye genelinde bin 100 kişinin katılımıyla yılbaşı araştırması gerçekleştirdi. Araştırmaya göre Türk halkının yüzde 56,8’i yılbaşı kutlaması yapmayacağını belirtiyor. Kutlama yapacağını belirtenlerin yüzde 86,6’sı yılbaşını evinde geçireceğini ifade ederken; kutlamaya eşlik edenlerin başında yüzde 61,5 ile aile geliyor. Yapılacak etkinlikler arasında TV’de eğlence programları izlemek yüzde 55 ile ilk sırada yer alıyor. Yılbaşı sofralarını ise hindi yerine yüzde 51,2 ile tavuk süslüyor. 
29.12.2023 Ekonomi
Araştırma: Belediyeleri depreme hazırlıksız bulanların oranı yüzde 75,4
Araştırma: Belediyeleri depreme hazırlıksız bulanların oranı yüzde 75,4   Depreme karşı dayanıklılık ve hazırlık konusunda Areda Survey tarafından yapılan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 42,6’sı oturduğu konutun depreme karşı dayanıklı olmadığını ve belediyelerin yüzde 75,4’ünün deprem konusunda gerekli çalışmaları yapmadığını düşünüyor.
28.12.2023 Gündem
Araştırma: Türk halkının yarısı esnafa güvenmiyor
Araştırma: Türk halkının yarısı esnafa güvenmiyor Araştırma şirketi Areda Survey, Türkiye genelinde 2 bin 384 kişinin katılımıyla esnaflık müessesesinin güven bakımından halktaki yansımasını araştırdı. Araştırmaya göre Türk halkının yüzde 51,8’inin esnafa güvenmediği ortaya çıktı.
22.12.2023 Ekonomi
Araştırma: Şiddet olayları nedeniyle Süper Lig’in ertelenmesine yüzde 59 itiraz ediyor
Araştırma: Şiddet olayları nedeniyle Süper Lig’in ertelenmesine yüzde 59 itiraz ediyor Araştırma şirketi Areda Survey, futbolda yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili araştırma yayımladı. Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 88,9’u futbolda şiddete yer olmadığını söylerken, yüzde 59’luk bir kesim ise Süper Lig’in ertelenmesine itiraz ediyor.
21.12.2023 Spor
Kredi kartı araştırması yapıldı: 'Önce özgürlük sonra esaret'
Kredi kartı araştırması yapıldı: 'Önce özgürlük sonra esaret' Araştırma şirketi Areda Piar, Türkiye genelinde bin 100 kişinin katılımıyla kredi kartı kullanımına ilişkin bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmada katılımcıların yüzde 80'inden fazlasının aktif bir şekilde kredi kartı kullandığı belirtildi. Kredi kartı kullanıcılarının yüzde 77,1'i kullanım sebebini bir 'zorunluluk' olarak görürken ve yüzde 39,6'sı 'önce özgürlük sonra esaret' şeklinde tanımlıyor. Nakit avans tercih edenlerin yüzde 82,8'sinin bu sistemi 'sihirli bir cüzdan' olarak yorumlaması ise dikkat çekti.
11.12.2023 Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

araştırma metodoloji kadın erkek Türk

Areda ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.