Cinsiyet

Cinsiyet

Son dakika cinsiyet haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan cinsiyet gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan cinsiyet haber sayfamızda...

Cinsiyet

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.423 cinsiyet haberi bulunmuştur.
CHP'li Nazlıaka: Soyadı düzenlemesinin paketten çıkarılacağı bilgisini aldık
CHP'li Nazlıaka: Soyadı düzenlemesinin paketten çıkarılacağı bilgisini aldıkCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile yaptığımız görüşmede umudumuzu büyüten en önemli haber; soyadı düzenlemesinin 9'uncu Yargı Paketi'nden çıkarılacağı bilgisi oldu. Bu sabah aldığımız bilgiye göre; soyadı dayatmasına ilişkin bakanlık bünyesinde yeniden bir değerlendirme yapılacak" dedi.
23.07.2024Politika
KAGİDER'den Hepsiburada’ya ‘Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası’
KAGİDER'den Hepsiburada’ya ‘Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası’Hepsiburada, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamını destekleme alanındaki çalışmalarının bir göstergesi olarak Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından verilen "Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası"nı almaya hak kazandı.
7.07.2024Kurumsal
Sierra Leone’de erken yaşta evliliği yasaklayan yasa yürürlüğe girdi
Sierra Leone’de erken yaşta evliliği yasaklayan yasa yürürlüğe girdiBatı Afrika ülkesi Sierra Leone’de 18 yaş altı evlilikleri yasaklayan yasa, düzenlenen seremoniyle yürürlüğe girdi. Sierra Leone Devlet Başkanı Julius Maada Bio’nun eşi Fatima Bio, “Birlikte, güvenli bir gelecek yaratmak ve herkesin gelişebileceği güvenli ortamları teşvik etmek için çalışıyoruz” dedi.
3.07.2024Dünya
‘’Türk halkının yüzde 68’i, akıllı telefonların kişisel güvenliğini tehdit ettiğini düşünüyor’’
‘’Türk halkının yüzde 68’i, akıllı telefonların kişisel güvenliğini tehdit ettiğini düşünüyor’’Areda Survey araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 68’i akıllı telefonların kişisel güvenliğini tehdit ettiğini düşünüyor. En yüksek oranla yüzde 70,4 ile 18-34 yaş aralığındaki gençler katılım sağlıyor. Akıllı telefonu kişisel güvenliğine tehdit olarak gören kadınların oranı yüzde 67,6 iken bu oran erkeklerde yüzde 68,4’e çıkıyor.
28.06.2024Ekonomi
Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na son 30 gün
Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na son 30 günDünyanın en büyük spor organizasyonu olan olimpiyatlara 30 gün kaldı. Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na Team Türkiye’den 18 branşta 86 sporcu katılıyor. 26 Temmuz- 11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına 30 gün kaldı. Fransa’nın 1900 ve 1924’ten sonra 3. kez ev sahipliği yapacağı Yaz Olimpiyatları’nın açılış seremonisi, 26 Temmuz’da Türkiye saatiyle 22.00’de Seine Nehri’nde gerçekleştirilecek.
25.06.2024Spor
“Kararında tüketilen karpuz, tansiyonu dengeliyor”
“Kararında tüketilen karpuz, tansiyonu dengeliyor”Yaz sıcaklarında sık tercih edilen meyvelerden kavun ve karpuzun yüksek şeker içerikleri nedeniyle kararında tüketilmesi gerektiğini dile getiren Diyetisyen Melike Aslıhan Kara, “Karpuz, potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde tansiyonu dengeler. Tıpkı domates gibi likopeni yüksek bir meyve olması, kansere karşı karpuzu güçlü bir savaşçı kılar. Ancak diyabet hastaları tarafından doktor önerisiyle çok kontrollü tüketilmelidir” dedi.
24.06.2024Sağlık-Yaşam
'Bayram üzeri araç kontrollerinde ufak detaylar hayat kurtarır'
'Bayram üzeri araç kontrollerinde ufak detaylar hayat kurtarır'Kurban Bayramı öncesi sevdiklerini ziyaret etmek ve tatile gitmek için yola çıkma hazırlıklarına başlayan sürücülere güvenli bir yolculuk için araç bakımına dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunan oto tamir ustası ve otomotiv mühendisi Burcu Aşkın (29), "Aracın yağ ve su bakımları, lastik havaları kontrol edilmeli. Antifrizler ölçülmeli ve yolda kalmamak için akünün durumuna bakılmalı. Bunlar ufak detaylar gibi gözükse dahi hayat kurtaran etmenler" dedi.
14.06.2024Video
Games for Change Türkiye, BAU’da faaliyete başladı
Games for Change Türkiye, BAU’da faaliyete başladıDünyadaki sorunlara yönelik dijital oyunlarla farkındalık yaratmayı amaçlayan Games for Change platformu artık Türkiye’de BAU çatısı altında faaliyet gösterecek. Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuvarı (BUG Lab), platformun Türkiye şubesi olarak çalışmalarına başladı.
14.06.2024Teknoloji
Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 71,4’ü Kurban Bayramı’nı evinde karşılayacak
Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 71,4’ü Kurban Bayramı’nı evinde karşılayacakAreda Survey araştırma şirketinin Türkiye genelinde 2 bin 503 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 71,4’ü Kurban Bayramı’nı evinde karşılayacak. Yüzde 24,3’ü aile veya akraba ziyaretine gitmeyi planlarken, tatile gideceğini belirtenler ise yüzde 4,2. Kadınların yüzde 3’ü tatil planını yurt dışından, erkeklerin ise yüzde 3,7’si yurt içinden yana yapıyor. Bayramda tatile gideceğini belirtenlerde en yüksek oran yüzde 6,9 ile 35-54 yaş aralığındaki katılımcılara ait.
13.06.2024Kültür&Sanat
Bahçeşehir Üniversitesi THE etki sıralamasında 17 kategorinin altısında birinci oldu
Bahçeşehir Üniversitesi THE etki sıralamasında 17 kategorinin altısında birinci olduUluslararası yükseköğretim değerlendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) Etki Sıralaması (Impact Rankings) 2024 sonuçları açıklandı. Bahçeşehir Üniversitesi THE etki sıralamasında 17 kategorinin altısında birinci oldu. Üniversitelerin sürdürülebilir kalkınmaya yaptıkları katkı açısından değerlendirildiği 'THE Impact Rankings 2024' sıralamasında Bahçeşehir Üniversitesi, Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan sürdürülebilir kalkınma amaçlarına yönelik üniversiteler etki sıralamasında üç kalkınma amacında Türkiye birincisi, üç kalkınma amacında ise vakıf üniversiteleri arasında birinci oldu. Bu sonuçlarla sürdürülebilir kalkınma amaçlarına yönelik etki sıralamasında Türkiye’de vakıf üniversiteleri arasında ilk sırayı alan BAU, dünyada ise nitelikli eğitim sürdürülebilir kalkınma amacına katkı sıralamasında 18’inciliği elde etti.
13.06.2024Eğitim
Türkiye’nin en popüler jest ve mimikleri belli oldu
Türkiye’nin en popüler jest ve mimikleri belli olduAkademik çalışmalar, yüz yüze iletişimde anlamın yüzde 60'ının mimiklerden anlaşıldığını gösterirken, beden dilinin, jest ve mimiklerin kültüre, yaşa ve cinsiyete göre nasıl farklılık gösterdiğini ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı. İngilizce konuşma platformu Preply’nin beden dili hareketleri ve anlamları araştırmasına göre Türkiye'nin en popüler jest ve mimikleri, hayır demek için kafayı veya kaşları yukarı kaldırmak, nazar için tahtaya vurmak ve kulağı çekmek ve hesap istemek için havaya yazı yazmak oldu.
12.06.2024Kurumsal
Geleceğin Kadın Liderleri Programı’nın yeni dönem başvuruları başladı
Geleceğin Kadın Liderleri Programı’nın yeni dönem başvuruları başladıSanofi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliğiyle hayata geçirilen Geleceğin Kadın Liderleri Programı’nın 14. dönem başvuruları başladı.
12.06.2024Ekonomi
Bahçeşehir Üniversitesi KAGİDER’den 'Fırsat Eşitliği Modeli' sertifikası almaya hak kazandı
Bahçeşehir Üniversitesi KAGİDER’den 'Fırsat Eşitliği Modeli' sertifikası almaya hak kazandıBahçeşehir Üniversitesi, KAGİDER’in Dünya Bankası desteğiyle geliştirdiği iş yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için uyguladığı ‘Fırsat Eşitliği Modeli’ sertifikası almaya hak kazandı.
11.06.2024Eğitim
2024 Dünya Kaykay İniş Şampiyonası Erzincan’da başladı
2024 Dünya Kaykay İniş Şampiyonası Erzincan’da başladıErzincan Valiliği koordinasyonunda Ergan Dağı Kayak Merkezi yolunda düzenlenen şampiyona, 19 ülkeden 1’i kadın 100 sporcunun yarışlarıyla başladı.
7.06.2024Spor
Araştırma: Türkiye'de insanların yüzde 58,7'si mutsuz
Araştırma: Türkiye'de insanların yüzde 58,7'si mutsuzAraştırma şirketi Areda Survey, Türkiye genelinde 3 bin 101 kişinin katılımıyla mutluluk araştırması yaptı. Buna göre araştırmaya katılanların yüzde 58,7'si mutsuz olduğunu belirtti. 10 yıl sonraki halleri sorulduğunda ise yüzde 34,7'si karamsar olduğunu söyledi. Türkiye'nin geleceğine dair pek bir şeyin değişmeyeceğini düşünenlerin oranı yüzde 17,9 geçen yıla göre yüzde 7,7 arttığı görüldü. Dünyanın geleceğini kötü görenlerin oranı ise yüzde 86'ya yükseldi.
31.05.2024Kurumsal
TED Üniversitesi iş dünyası için toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verecek
TED Üniversitesi iş dünyası için toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verecekTED Üniversitesi iş dünyası için toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi vermeye hazırlandığını bildirdi. ‘Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi’ etkinliğinde ‘İş Yaşamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanmasına Yönelik İyi Örnekler’, ‘Kapsayıcı ve Eşitlikçi İşyeri’, ‘Medya Metinlerinde ve Reklamlarda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ gibi konu başlıkları ele alınacak.
28.05.2024Eğitim
Kadın ve Erkek A Mili Futbol Takımlarına yeni sponsor
Kadın ve Erkek A Mili Futbol Takımlarına yeni sponsorTürkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile sahibinden.com arasında sponsorluk anlaşması imzalandı. E-ticaret işlemlerinin yapıldığı online platform Kadın ve Erkek A Milli Futbol Takımlarının resmi sponsoru oldu.
27.05.2024Spor
İş dünyasının kadın liderleri, SAP Business Women’s Network Yıllık Zirvesi 2024’te buluştu
İş dünyasının kadın liderleri, SAP Business Women’s Network Yıllık Zirvesi 2024’te buluştuSAP bünyesindeki en büyük çalışan topluluğu konumundaki Business Women’s Network’ün, “Birlikte Başarmak” temalı yıllık zirvesi İstanbul’da gerçekleşti. Kadınların kişisel ve kariyer gelişiminin desteklenmesi, teknoloji endüstrisinde çeşitlilik ve kapsayıcılığın güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen etkinlikte, iş liderlerinin konuk olduğu 7 panel düzenlendi. Teknoloji Endüstrisinde İlham Veren Lider Ödülü Dell Türkiye Genel Müdürü Işıl Hasdemir’e takdim edildi.
27.05.2024Ekonomi
İngiltere’de yeni ‘askerlik’ modeli
İngiltere’de yeni ‘askerlik’ modeliİngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkede 18 yaşını dolduran gençlerin 12 ay askerlik ya da her ay bir hafta sonunu ayırarak kamu hizmetinde bulunmalarını öngören bir plan üzerinde çalıştıklarını duyurdu.
26.05.2024Dünya
Ankara Savaşı kazılarında kılıç kesiği olan kemikler bulundu
Ankara Savaşı kazılarında kılıç kesiği olan kemikler bulunduAnkara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından (AYBÜ), Ankara Savaşı'nın geçtiği Çubuk ilçesinde 2022 yılında başlatılan kazı çalışmaları bu yıl da devam edecek. Arkeolojik savaş kalıntıları ile kılıç ve bıçak kesikleri olan kemiklerin bulunduğu toplu mezarın ortaya çıkarıldığı alanın, kazıların ardından açık hava müzesine dönüştürülmesi planlanıyor.
23.05.2024Video
Sürdürülebilir yeşil turizmin ikinci durağı Birgi köyü oldu
Sürdürülebilir yeşil turizmin ikinci durağı Birgi köyü olduBirçok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir'in Ödemiş ilçesindeki tarihi Birgi köyü, sürdürülebilir yeşil turizmi teşvik etmek ve yerel ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla hayata geçirilen SENTRUM Projesi'nin ikinci durağı oldu. İlk destinasyon seçilen Ayvalık Küçükköy'deki çalışmalar 550 bin dolarlık yatırımla 18 ayda tamamlanmıştı. Birgi'ye bunun en az iki katı yatırım yapılacağı öğrenildi. Proje kapsamında köydeki kültürel ve doğal değerler korunacak. Enerji verimliliği için yenilenebilir enerji uygulamaları yapılacak. Turizm dört mevsime yayılarak akıllı rotalarla ziyaretçiler için sürdürülebilir yeşil destinasyonlar olacak.
22.05.2024Ekonomi
Sürdürülebilir yeşil turizmin ikinci durağı Birgi köyü oldu
Sürdürülebilir yeşil turizmin ikinci durağı Birgi köyü olduBirçok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir'in Ödemiş ilçesindeki tarihi Birgi köyü, sürdürülebilir yeşil turizmi teşvik etmek ve yerel ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla hayata geçirilen SENTRUM Projesi'nin ikinci durağı oldu. İlk destinasyon seçilen Ayvalık Küçükköy'deki çalışmalar 550 bin dolarlık yatırımla 18 ayda tamamlanmıştı. Birgi'ye bunun en az iki katı yatırım yapılacağı öğrenildi. Proje kapsamında köydeki kültürel ve doğal değerler korunacak. Enerji verimliliği için yenilenebilir enerji uygulamaları yapılacak. Turizm dört mevsime yayılarak akıllı rotalarla ziyaretçiler için sürdürülebilir yeşil destinasyonlar olacak.
22.05.2024Video
Bitget, Gracy Chen'i CEO olarak atadı
Bitget, Gracy Chen'i CEO olarak atadıKripto varlık platformu ve Web3 şirketi Bitget, kendi iş hedeflerini gerçekleştirmek üzere platformdan ayrılacak olan Sandra Lou'nun yerine Mayıs 2024'ten itibaren geçerli olmak üzere Gracy Chen'in yeni CEO olarak atandığını duyurdu. Çeşitli alanlarda 10 yılı aşkın deneyime sahip olan Chen, kripto dünyasının önde gelen kadın girişimcilerinden biri olarak görülüyor.
22.05.2024Kurumsal
İngiltere, eğitimde cinsel sağlık içeriklerine yaş sınırı getirdi
İngiltere, eğitimde cinsel sağlık içeriklerine yaş sınırı getirdiİngiltere Eğitim Bakanlığı, okullarda cinsel sağlık derslerindeki içeriklerin uygun ve hassas bir şekilde öğretilmesini sağlamak amacıyla yeni yaş sınırlamaları getirileceğini duyurdu. Bakanlık, bu derslerde uygunsuz materyallerin kullanıldığına dair alınan şikayetler üzerine bu düzenlemeyi yaptıklarını ifade etti.
17.05.2024Dünya
Akkök Holding'den 340 milyon dolarlık yeni yatırım
Akkök Holding'den 340 milyon dolarlık yeni yatırımAkkök Holding, 2024 için enflasyondan arındırılmış ciro bazında yüzde 50, ihracatta yüzde 10 büyüme ve 340 milyon dolarlık yeni yatırım planladığını duyurdu. Grubun performansını ve hedeflerini değerlendiren Akkök Holding CEO'su Gökşin Durusoy, 2023'ün enflasyondan arındırılmış büyümesinin ise yüzde 18 olduğunu belirtti.
17.05.2024Video

Benzer Haber Etiketleri

araştırmakadınCİNSİYETingiltereproje

Cinsiyet ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.