Medipol

Medipol

Son dakika Medipol haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Medipol gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Medipol haber sayfamızda...

Medipol

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.737 medipol haberi bulunmuştur.
Uzmanlar uyardı: Nem, sıcak çarpması kadar tehlikeli
Uzmanlar uyardı: Nem, sıcak çarpması kadar tehlikeliTürkiye'nin büyük bir kısmını etkileyen sıcak hava ve nem dalgası, sadece bunaltmakla kalmıyor aynı zamanda hayati riskler de oluşturuyor. İstanbul'da nem oranının yüzde 99 ile rekor seviyelere ulaşmasının ardından Medipol Mega Üniversite Hastanesi doktorlarından sağlık uyarısı geldi. Uzmanlar, nem çarpması ve sıcak çarpmasının birbirinden farklı olduğunu ve her ikisinin de sağlık açısından büyük riskler barındırdığını ifade etti.
25.07.2024Sağlık-Yaşam
Sağ bacağı kopan Libyalı asker, kemik içine yerleştirilen implantla ayağa kalktı
Sağ bacağı kopan Libyalı asker, kemik içine yerleştirilen implantla ayağa kalktıLibya Savunma Bakanlığı’nda asker olarak görev yapan Mundır Ali Mustafa Alweheshi, 2018 yılında katıldığı bir operasyonda sağ bacağını kaybetti. Yaralandıktan 20 gün sonra tedavi için Türkiye’ye gelen Alweheshi’e soket protez takıldı. 31 yaşındaki hasta, soket protez kullanımı sırasında yaşadığı sorunlardan dolayı yıllar içinde yürüme yetisini neredeyse kaybetti. Günde sadece 5 dakika ayakta durabilen, ağrıları giderek artan hastanın sağ bacağındaki kemiğin içine operasyonla implant yerleştirildi. Türkiye’de ilk defa uygulanan yöntemle dış protez direk deriye değil implanta adapte edildi. Fizik tedavisi devam eden hasta, 4 ayda desteksiz ayağa kalkıp yürümeye başladı. Zamanla kemikle bütünleşen implantla hastanın hayat konforunu artırmak hedefleniyor.
22.07.2024Video
Sağ bacağı kopan Libyalı asker, kemik içine yerleştirilen implantla ayağa kalktı
Sağ bacağı kopan Libyalı asker, kemik içine yerleştirilen implantla ayağa kalktıLibya Savunma Bakanlığı’nda asker olarak görev yapan Mundır Ali Mustafa Alweheshi, 2018 yılında katıldığı bir operasyonda sağ bacağını kaybetti. Yaralandıktan 20 gün sonra tedavi için Türkiye’ye gelen Alweheshi’e soket protez takıldı. 31 yaşındaki hasta, soket protez kullanımı sırasında yaşadığı sorunlardan dolayı yıllar içinde yürüme yetisini neredeyse kaybetti. Günde sadece 5 dakika ayakta durabilen, ağrıları giderek artan hastanın sağ bacağındaki kemiğin içine operasyonla implant yerleştirildi. Türkiye’de ilk defa uygulanan yöntemle dış protez direk deriye değil implanta adapte edildi. Fizik tedavisi devam eden hasta, 4 ayda desteksiz ayağa kalkıp yürümeye başladı. Zamanla kemikle bütünleşen implantla hastanın hayat konforunu artırmak hedefleniyor.
22.07.2024Sağlık-Yaşam
Gözler dijital dünyada da ifadenin anahtarı
Gözler dijital dünyada da ifadenin anahtarıGöz Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Sevil Karaman, 17 Temmuz Dünya Emoji Günü kapsamında giderek dijitalleşen dünyada göz temasına dikkati çekti. “Kişiler arası iletişimde göz temasının önemi abartılamaz; dikkat, ilgi ve duygusal bağlantıyı işaret eder. Göz temasının süresi ve yoğunluğu, romantik ilgiyi, sosyal hiyerarşideki üstünlüğü veya itaati gibi birçok bilgi aktarabilir” diyen Karaman emojilerde kullanılan göz tasarımının evrimi hakkında da bilgiler verdi.
17.07.2024Sağlık-Yaşam
“Sanal gerçek gözlükler bilinçsiz kullanıldığında göz hasarına neden oluyor”
“Sanal gerçek gözlükler bilinçsiz kullanıldığında göz hasarına neden oluyor”Günümüzde popüler hale gelen sanal gerçek gözlüklerinin yeni etkileşim ve eğlence alanında fazla kullanıldığını belirten Doç. Dr. Şenay Aşık Nacaroğlu, “Sanal gerçek gözlükler bilinçsiz kullanıldığında göz hasarına neden oluyor . VR gözlükler uzun süre kullanıldığında gözlerde batma yanma ve göz çevresinde ağrıya neden olabilir. Özellikle göz kırpma sıklığının azalması, göz kuruluğunu artırabilir. Ayrıca VR gözlük kullanımı sırasında veya sonrasında geçici bulanık görme yaşanabilir” dedi.
12.07.2024Sağlık-Yaşam
“Dünya nüfusuyla birlikte önlenebilir körlük de artıyor”
“Dünya nüfusuyla birlikte önlenebilir körlük de artıyor”Artan dünya nüfusuyla önlenebilir körlük vakalarındaki artışa dikkat çeken Doç. Dr. Sevil Karaman, sağlık hizmetleri ve kaynakların bu artışa aynı hızda ayak uyduramadığını belirterek “Bu durum, özellikle çocukların göz sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor” ifadelerini kullandı.
11.07.2024Sağlık-Yaşam
"Keskin gözler için siyah çikolata tüketin"
"Keskin gözler için siyah çikolata tüketin"Kararında tüketilen çikolatanın göz sağlığı açısından faydalı olabileceğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sevil Karaman, "Son zamanlarda yapılan çalışmada katılımcılara siyah çikolata ve sütlü çikolata verilmiş ve sonrasında görme testleri uygulanmıştır. Siyah çikolata tüketenlerin görme keskinliğinde ve kontrast hassasiyetinde kısa süreli iyileşmeler gözlemlenmiştir. Benzer şekilde, katarakt oluşumuna yol açan protein agregasyonunu da engelleyebilirler" dedi.
Havuz ve denizde gözleri korumak için 5 öneri
Havuz ve denizde gözleri korumak için 5 öneriMedipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Sevil Karaman, deniz ve havuza girerken göz enfeksiyonuna yakalanmamanın ipuçlarını açıkladı. Doç. Dr. Karaman, “Gözlerinizi suya maruz kalmaktan korumak için iyi oturan yüzücü gözlükleri takın. Göz enfeksiyonu riskini artırabileceğinden kontakt lenslerle yüzmekten kaçının. Bulanık veya kirli görünen suda yüzmekten kaçının. Özellikle deniz suyu veya havuz suyuna maruz kaldıysanız, yüzdükten sonra gözlerinizi tatlı suyla yıkayın. Yüzdükten sonra gözde kızarıklık, ağrı, akıntı veya görme sorunları yaşarsanız tıbbi yardım alın, çünkü bunlar bir göz enfeksiyonunun belirtileri olabilir” dedi.
28.06.2024Sağlık-Yaşam
El bileğinizdeki ağrının nedeni 'ganglion kisti' olabilir
El bileğinizdeki ağrının nedeni 'ganglion kisti' olabilirKadınlarda daha sık görülen ganglion kistinin el ve el bileği çevresindeki eklem veya komşu tendonlardan köken alan ve oldukça sık görülen iyi huylu kitleler olduğunu söyleyen El Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Kadir Uzel, genellikle ağrısız olan kistin oluştuğu bölgede çevresindeki sinire baskı yaparsa ağrı ortaya çıkabileceğini söyledi.
27.06.2024Sağlık-Yaşam
“Anafilaksi son 10 yılda 7 kat arttı”
“Anafilaksi son 10 yılda 7 kat arttı”23-29 Haziran Dünya Alerji Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu , “Alerji, günümüzde giderek artan bir sağlık sorunu haline gelmiş ve milyonlarca insanın yaşamını etkileyen bir durum olmuştur. Artan alerjik hastalıklar konusunda farkındalığı artırmak, alerjik hastalıkların etkilerini azaltmak ve bu hastalıklara yönelik önleyici önlemleri vurgulamak için Dünya Alerji Haftası önem arz etmektedir. Anafilaksi, Dünya Alerji Haftası kapsamında önemli bir konudur. Çeşitli faktörlerin etkisine bağlı olarak alerjik şok yani anafilaksi olarak adlandırdığımız şiddetli alerjik reaksiyon sıklığında da son 10 yılda 7 kattan daha fazla artış olduğu saptanmıştır” diye konuştu.
26.06.2024Sağlık-Yaşam
Medipol Sağlık Grubu, Ulanbator'da temsilcilik ofisi açtı
Medipol Sağlık Grubu, Ulanbator'da temsilcilik ofisi açtıMedipol Sağlık Grubu, Moğolistan’ın başkenti Ulanbator'da faaliyet gösterecek olan yeni temsilcilik ofisinin resmi açılış törenini gerçekleştirdi. Sağlık grubunun resmi törenle açılışını yaptığı 12’nci temsilcilik ofisi, Moğolistan vatandaşlarına ücretsiz tıbbi değerlendirme ve danışmanlık hizmeti sunacak.
25.06.2024Sağlık-Yaşam
“Sıcak havada soğuk suyu ani içmeyin”
“Sıcak havada soğuk suyu ani içmeyin”Sıcak havada çok hızlı içilen soğuk suyun mide ve bağırsak rahatsızlıklarına yol açabileceğini belirten Prof. Dr. Vedat Göral, “Soğuk suyu hızlı içmek, yemek borusunda kasılmalara ve rahatsızlığa yol açabilir. Gastrit ve ülser hastalığı olanlarda soğuk su içilmesi, mide asidini arttıracağı için midede aşırı gaz, kramp şeklinde ağrı, yanma ve mide rahatsızlıklarının artmasına neden olur” dedi.
24.06.2024Sağlık-Yaşam
Kurban etini öğle saatlerinde tüketin
Kurban etini öğle saatlerinde tüketinKurban Bayramı'nı sağlıklı geçirmenin yollarını açıklayan Prof. Dr. Esin Korkut, “Sindirim açısından kırmızı et öğle saatlerinde yenmelidir. Et iyi bir protein kaynağıdır fakat ekstra olarak yağ ve kolesterol de içerir. Bu yüzden kendi yağında pişirmeye özen gösterilmelidir. Ete ekstra yağ eklenmemelidir. Et ile birlikte C vitamininden zengin salata tüketmek demir emilimini artırır. Bol su içilmeli, gazlı içecek yerine soda, ayran ve bitki çayları tercih edilmelidir" dedi.
13.06.2024Sağlık-Yaşam
Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde Çocuk Göz ve Miyopi Merkezi açıldı
Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde Çocuk Göz ve Miyopi Merkezi açıldıMedipol Mega Üniversite Hastanesi bünyesinde Çocuk Göz ve Miyopi Merkezi açıldı. Merkezin Türkiye’de ilk olduğunu söyleyen Doç. Dr. Sevil Karaman, çocuklara özel cihazlar ile en doğru ve etkili tedavi yöntemlerini sunduklarını belirterek “Miyopi tedavisinde düzenli kontroller ve erken müdahaleler, çocuklarınızın gelecekteki görme sağlığını korumak için kritik öneme sahiptir. Çocukların göz sağlığına odaklanan bu merkez, ailelerin doğumdan itibaren güvenle başvurabileceği bir sağlık hizmeti sunuyor" dedi.
"Kanser ölümlerinin yüzde 30'unu sigara oluşturuyor"
"Kanser ölümlerinin yüzde 30'unu sigara oluşturuyor"Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Yüksel Doğan, gençler arasında son yıllarda sigara ve tütün kullanımının yaygınlaştığını ve tütün dumanındaki çok sayıdaki kimyasalın kanser ölümlerinin yüzde 30'unu oluşturduğunu söyledi.
Medipol Sağlık Grubu, Bahreyn Kraliyet Sağlık Grubu ile iş birliği yaptı
Medipol Sağlık Grubu, Bahreyn Kraliyet Sağlık Grubu ile iş birliği yaptıMedipol Sağlık Grubu, Bahreyn Savunma Bakanlığı’na bağlı Bahreyn Kraliyet Sağlık Hizmetleri ile sağlıkta iş birliği anlaşması yaptı. Buna göre; Bahreyn Krallığı’nda yeni hastaneler kurulacak, çeşitli tıbbi branşlar hizmete açılacak ve tıbbi eğitim ile teknik altyapı kurulumunda ortak çalışmalar yürütülecek.
Türkiye’de yaklaşık 70 bin kişi MS hastası
Türkiye’de yaklaşık 70 bin kişi MS hastasıDünyada yaklaşık 1.8 milyon ülkemizde ise yaklaşık 70 bin MS hastası bulunduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Özge Arıcı Düz, “Multipl skleroz, beyin ve omuriliğin tutulduğu, bağışıklık sisteminin saldırısı ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bilişsel bozulma, güçsüzlük, dengesizlik, uyuşma, görme kaybı gibi birçok nörolojik yakınmaya neden olabilir. Herhangi bir yaşta MS görülmektedir ancak 20-40 yaş aralığında daha sık izlenmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir” dedi.
30.05.2024Sağlık-Yaşam
“Doğum travması her 100 kadından 4’ünü etkiliyor”
“Doğum travması her 100 kadından 4’ünü etkiliyor”Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Canan Acar Demir, “Doğum yapmak pek çok kadın için hayattaki en mutluluk verici, en özel ve eşsiz bir deneyim olarak nitelendirilir. Ancak maalesef bazı kadınlar için ise doğum eylemi bir çeşit travma olarak hafızalarda yer ediyor. Doğum anı hatırlatıldığında yoğun kaygı, öfke, korku, suçluluk hissetmek, doğum hakkında aniden zihinde canlanan olumsuz anılar ve düşünceler, yorgunluk, uyku sorunları, konsantrasyon güçlükleri bu travmanın belirtileridir. Doğumla ilişkili travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olarak tanımlanan bu durum genel olarak 100 kadından 4’ünü etkilerken, risk faktörlerini taşıyan kadınlarda yüzde 18 oranında karşılaşılmaktadır” diye konuştu.
25.05.2024Sağlık-Yaşam
"Arı alerjisine karşı tedbiri elden bırakmayın"
"Arı alerjisine karşı tedbiri elden bırakmayın"Son 10 yılda anafilaksi görülme sıklığında 7 kattan daha fazla artış olduğunu belirten ve arı alerjisine karşı tedbirin elden bırakılmamaıs gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Arı alerjisi gibi anafilaksi riski taşıyan bireylerin mutlaka anafilaksi acil eylem planına sahip olmaları ve adrenalin iğnesi kullanım bilgisine sahip olmaları gerekir. Ayrıca arı alerjisi olan hastalar yaz aylarında arıların dikkatini çekebilecek renkli kıyafetler giymemeli, elinde kola, meyve, şeker gibi açık gıdalarla gezmemeli, parfüm kullanmamalıdır” dedi.
24.05.2024Sağlık-Yaşam
Çocuklarda miyopi salgınına dikkat
Çocuklarda miyopi salgınına dikkatÇocuklarda miyopi görülme sıklığının arttığına dikkati çeken Doç. Dr. Sevil Karaman, “Yoğun ekran kullanımı, kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirme ve dış mekânda aktivitelerin azalması gibi modern yaşam tarzı faktörleri, miyopinin artmasında rol oynar. Miyopi olan kişiler, gözlerini ovma veya kapalı gözlerle odaklanma girişimleri gibi alışkanlıklar geliştirebilirler. Miyopinin tedavi edilmediği veya etkili bir şekilde kontrol altına alınmadığı durumlarda, ilerleyici görme kaybı riski vardır” dedi.
18.05.2024Sağlık-Yaşam
Dr. Kasapoğlu ‘Gençlik, Geleceğe Bakış, İyi Oluş’ seminerinde konuştu
Dr. Kasapoğlu ‘Gençlik, Geleceğe Bakış, İyi Oluş’ seminerinde konuştuÖnceki dönem Gençlik ve Spor Bakanı, AK Parti İzmir milletvekili Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Medipol Üniversitesi'nde 'Gençlik, Geleceğe Bakış, İyi Oluş' konulu seminere katıldı. Konuşmasında Gazze'de yaşanan katliama da değinen Dr. Kasapoğlu, “İnsanlığın adalete ihtiyacı var. Her zamankinden çok merhamete, vicdana ihtiyacı var. İşte bunu Gazze'de görüyoruz. Hemen hemen Türkiye'nin önderliğinde ve çok az sayıda ülkenin haricinde, zulme soykırıma, yaşanan vahşete, kör olan, sağır olan, dilsiz olan bir dünya var. Elbette teknoloji ve gelişmişlik var ama yetmiyor. Bunların her biri maalesef vicdan ve merhamet olmadıktan sonra anlamsız kalıyor. O yüzden PDR camiasının bu noktadaki merhameti uyandırma, şefkati diri tutma anlamında sorumlulukları olduğunu düşünüyorum. Ülke olarak elbette ecdadımızdan beri gönlü ve yüreği itibari ile hem cesur hem de vicdan sahibi bir milletiz. Zulmetme noktasında hamdolsun hiçbir sicilimiz yok. Diğer örneklerin aksine merhametiyle vicdanıyla örnek bir ülkeyiz" dedi.
17.05.2024Gündem
"Hemşireler olmasa sağlık sistemimiz çöker"
"Hemşireler olmasa sağlık sistemimiz çöker"İstanbul Medipol Üniversitesi ve Medipol Sağlık Grubu, Hemşirelik Haftası kapsamında düzenlediği sempozyumla sağlık profesyonellerini bir araya getirdi. Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Gazi Yiğitbaşı, “Hastanedeki iletişimin en büyük aktörü hemşireler. Sağlık hizmeti mekanizmasının ana dinamosu olan hemşireler olmasa sağlık sistemimiz çöker” dedi.
17.05.2024Sağlık-Yaşam
“Her 10 kişiden 1’i böbrek taşıyla karşı karşıya”
“Her 10 kişiden 1’i böbrek taşıyla karşı karşıya”Üroloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yücel Boz, her 10 kişiden birinin hayatı boyunca bir kez böbrek taşı yaşayabileceğini belirterek önemli uyarılarda bulundu.
14.05.2024Sağlık-Yaşam
Besin alerjisi her 17 çocuktan birini etkiliyor
Besin alerjisi her 17 çocuktan birini etkiliyorTürkiye'de her 17 çocuktan birinde besin alerjisinin görüldüğünü belirten Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Son 20 yılda çocuklarda besin alerjisi arttı. Alerji oranlarının artmasını sağlayan besinler inek sütü, yumurta, yer fıstığı, buğday, balık ve kabuklu deniz hayvanları alerjenleridir. Bu alerjiler, hafif deri döküntülerinden sindirim sorunlarına ve ciddi solunum zorluklarına kadar çeşitli reaksiyonlara neden olabilir” dedi.
11.05.2024Sağlık-Yaşam
Prof. Dr. Nacaroğlu: Hava kalitesi astımı ve şiddetini etkiliyor
Prof. Dr. Nacaroğlu: Hava kalitesi astımı ve şiddetini etkiliyorHem çocuklarda hem yetişkinlerde artan astım hastalığına dikkati çeken Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Astım belirtileri arasında nefes darlığı, hırıltılı solunum ve öksürük bulunur. Özellikle küresel ısınmaya bağlı ortaya çıkan iklim değişiklikleri, hava kirliliği, işlenmiş ve paketli gıda tüketimin artması, alerjenlere daha sık maruz kalma, deterjan gibi çeşitli kimyasal maddelerin yaygın kullanımı gibi çevresel faktörler, astım dahil bütün alerjik reaksiyonların görülme sıklığını ve şiddetini artırdığı bilinmektedir” dedi.

Benzer Haber Etiketleri

sağlıkmedipolgözalerjiimplant

Medipol ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.