Unesco

Unesco

Son dakika unesco haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan unesco gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan unesco haber sayfamızda...

Unesco

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 431 unesco haberi bulunmuştur.
4 kültürel miras daha UNESCO listesinde
4 kültürel miras daha UNESCO listesindeKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin 4 kültürel mirasının daha UNESCO tarafından koruma altına alındığını duyurdu.
Türkiye'nin geleneksel zeytin yetiştiriciliği, UNESCO'ya alındı
Türkiye'nin geleneksel zeytin yetiştiriciliği, UNESCO'ya alındıKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin geleneksel zeytin yetiştiriciliğinin, 'UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alındığını duyurdu.
5.12.2023Gündem
"Depremlerde 2 bine yakın tarihi eser zarar gördü"
"Depremlerde 2 bine yakın tarihi eser zarar gördü"Dünyanın kültürel ve doğal mirasının korunarak gelecek nesillere aktarılması için çalışan UNESCO'nun 16 Kasım'daki kuruluş yıldönümü vesilesiyle B2Press, Türkiye'nin tarihi ve doğal mirasına yönelik bir araştırma yaptığını duyurdu. Türkiye'nin Dünya Mirası Listesi'nde 82 varlığı bulunduğunu kaydeden Online PR Servisi de yaptığı incelemeler sonucunda 6 Şubat depremlerinden hareketle bu varlıkların doğal afetlerden korunmasına ilişkin yürütülen projeleri de açıkladı.
17.11.2023Kültür&Sanat
Orta çağdan uzay çağına 'Pul biber'in hikayesi
Orta çağdan uzay çağına 'Pul biber'in hikayesiİtalya Büyükelçiliği ev sahipliğinde İtalya Mutfağı Haftası kapsamında , ‘Çok önemli Pul Biber’ (Very Important Peperoncino) adlı kitap, yazarı Francesco Maria Spano tarafından bugün İstanbul elçiliğinde tanıtıldı. Spano, kitabının ana konusu biber hakkında “Çocukluğuma dair hatırladığım en keskin kokunun tarladan uzay istasyonuna yolculuğuna şahit oluyoruz” dedi.
15.11.2023Dünya
Sıra dışı festivalleriyle Güney Kore ziyaretçilerini bekliyor
Sıra dışı festivalleriyle Güney Kore ziyaretçilerini bekliyorDört mevsim doğanın en güzel renklerinin gözlemlenebildiği Güney Kore, festivalleri, etkinlikleri ve eşsiz doğası ile dünyanın en keyifli destinasyonları arasında yer alıyor. Kore hükümeti, 2023-2024 Kore Ziyaret Yılı'nı tanıtmak ve yabancı ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatmak için en keyifli festival ve etkinlikleri 100 K-Kültür Seyahat Etkinliği olarak belirledi.
15.11.2023Kültür&Sanat
Prag Büyükelçiliği, Aşık Veysel için anma töreni düzenledi
Prag Büyükelçiliği, Aşık Veysel için anma töreni düzenlediPrag Büyükelçiliği, vefatının 50'nci yılında UNESCO tarafından 2023 yılının ‘Aşık Veysel Yılı’ ilan edilmesi münasebetiyle, Aşık Veysel için anma töreni düzenledi.
11.11.2023Video
Prag Büyükelçiliği, Aşık Veysel için anma töreni düzenledi
Prag Büyükelçiliği, Aşık Veysel için anma töreni düzenlediPrag Büyükelçiliği, vefatının 50'nci yılında UNESCO tarafından 2023 yılının ‘Aşık Veysel Yılı’ ilan edilmesi münasebetiyle, Aşık Veysel için anma töreni düzenledi.
11.11.2023Kültür&Sanat
Bakan Tekin: Gazze'de yaşananlar bir insani kriz değil, insanlığa karşı bir suçtur
Bakan Tekin: Gazze'de yaşananlar bir insani kriz değil, insanlığa karşı bir suçturMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, dün Fransa'nın başkenti Paris'te UNESCO 42. Genel Konferansı kapsamında düzenlenen ‘Barış İçin Eğitim’ konulu Eğitim Bakanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Gazze'de yaşananlar bir insani kriz değil, insanlığa karşı bir suçtur" ifadesini kullandı.                   
9.11.2023Dünya
Dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına giren Tuba öğretmen: Hayallerimden vazgeçmeyeceğim
Dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına giren Tuba öğretmen: Hayallerimden vazgeçmeyeceğim'2023 Global Teacher Prize' yarışmasında, 130 ülkeden 7 bin rakibini geride bırakıp dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına giren Tuba Dumlu Güler, Paris UNESCO'da düzenlenen törene katıldı. Güler, "1 milyon dolarlık ödülü Pakistan'dan Sister Zeph adlı meslektaşımız kazandı. O da benim gibi kız çocuklarının daha nitelikli eğitim almasını sağlayan çalışmalar yapmayı seviyor. Para ödülünü alsaydım hayalimdeki okulu yaptıracaktım ancak olmadı. Ama yine de hayallerimden vazgeçmeyeceğim" dedi.
9.11.2023Foto Galeri
Bakan Ersoy: Ayasofya'ya ziyaretler yabancı ülke vatandaşları için 15 Ocak'tan itibaren ücretli olacak
Bakan Ersoy: Ayasofya'ya ziyaretler yabancı ülke vatandaşları için 15 Ocak'tan itibaren ücretli olacakKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Yabancı ülke vatandaşlarının turistik amaçlı yaptıkları ziyaretler 15 Ocak itibari ile ücretli olacak. Türk vatandaşlarının ibadet amaçlı yaptıkları ziyaretler eskiden ve bugün de olduğu gibi ücretsiz olacak" dedi.
31.10.2023Kültür&Sanat
'Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Türkiye'nin doğal zenginliğinin kalbi'
'Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Türkiye'nin doğal zenginliğinin kalbi'UNESCO Dünya Doğal Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, biyolojik çeşitliliğiyle Türkiye'nin en önemli doğal zenginliklerinden biri olarak kabul ediliyor.  1 yılda 100 bin kişinin ziyaret ettiği deltanın UNESCO’nun kalıcı listesine alınması için çalıştıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Burayı dünya çapında bir yer haline getireceğiz. Kızılırmak Deltası doğal zenginlikleriyle Türkiye’nin kalbi” diye konuştu
7.10.2023Gündem
UNESCO listesindeki ahşap direkli camilere mekanik yöntemlerle koruma
UNESCO listesindeki ahşap direkli camilere mekanik yöntemlerle korumaKültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Müzeler ve Kültür Merkezleri Müdürü Önder Özbilgin, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan ahşap direkli ve kirişli camilerin korunması için mekanik yöntemler kullanıldığını belirterek, "Sütunların çürümesinin önlenmesi için aralara havalandırma konuldu. Ahşap kündekari tekniğiyle yapılan minber ve mihrapların üzerindeki boyalar temizlendi. Mihrapta bulunan alçı ve çiviler, boyalar kazınarak ortaya çıkarıldı" dedi.
6.10.2023Gündem
Tarihi kalenin dehlizine düşen doktora ilk müdahale, cep telefonu ışığında yapıldı
Tarihi kalenin dehlizine düşen doktora ilk müdahale, cep telefonu ışığında yapıldıEski Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar (63), gittiği Erzincan'da 2 bin 200 yıllık Kemah Kalesi'nin gezerken 2 metre yükseklikten dehlize düştü. Dr. Serdar'ın sol ayak bileğinde, açık, kanamalı ve parçalı kırık oluştu. İhbarla bölgeye gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesini cep telefonunun ışığı ile yaptığı Dr. Serdar, sedyeyle 1,5 kilometre taşınarak, ambulansa ulaştırıldı. Müdahale ile kurtarma anları da saniye saniye görüntülendi.
3.10.2023Video
UNESCO listesine eklenen ahşap direkli camilere bilimsel koruma
UNESCO listesine eklenen ahşap direkli camilere bilimsel korumaKültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Birol İnceciköz, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan ahşap direkli ve kirişli camilerin korunmasına ilişkin, "Ahşap olduğu için öncelikle nem ve böceklenme en büyük sorunlardan biri. Biz öncelikle ahşabı bilimsel olarak inceliyoruz. Bilim komisyonumuzun tavsiye kararları neticesinde hangi dönemde hangi adımın atılacağı planlanıyor ve bu plan dahilinde gerekli adımlar atılıyor" dedi.
22.09.2023Foto Galeri
Paranın ilk basıldığı yerde para politikalarını konuşup, para bastılar
Paranın ilk basıldığı yerde para politikalarını konuşup, para bastılarManisa'nın Salihli ilçesindeki Sart Antik Kenti'nde, 'Pandemi Sonrası Para Politikaları ve Ekonomik Dönüşüm' temalı '2'nci Salihli-Sart Para Kongresi düzenlendi. Etkinliğe katılanlar, tarihte ilk paranın basıldığı darp yöntemiyle hatıra parası bastı. MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay hem kendisi hem de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için, Merkez Bankası temsilcileri de Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan için hatıra parası bastı.
22.09.2023Gündem
Afyonkarahisar Ulu Cami, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde
Afyonkarahisar Ulu Cami, UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeAfyonkarahisar 'da 40 ahşap direk üzerine kündekari yöntemiyle inşa edilen 746 yıllık Ulu Cami, UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne girdi. Afyonkarahisar Müftüsü Sinan Kazancı, "Ulu Cami, Afyonumuzun, ülkenin ve bu saatten sonra da dünyanın şaheseri oldu" dedi.
20.09.2023Video
Afyonkarahisar Ulu Cami, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde
Afyonkarahisar Ulu Cami, UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeAfyonkarahisar'da 40 ahşap direk üzerine kündekari yöntemiyle inşa edilen 746 yıllık Ulu Cami, UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne girdi. Afyonkarahisar Müftüsü Sinan Kazancı, "Ulu Cami, Afyonumuzun, ülkenin ve bu saatten sonra da dünyanın şaheseri oldu" dedi.
20.09.2023Kültür&Sanat
Anadolu'nun Orta Çağ'dan kalma 5 camisi UNESCO listesinde
Anadolu'nun Orta Çağ'dan kalma 5 camisi UNESCO listesindeKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Konya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Kastamonu ve Ankara'daki, Anadolu'nun Orta Çağ'dan kalma ahşap direkli ve kirişli 5 camisinin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kaydedildiğini açıkladı.
19.09.2023Video
Anadolu'nun Orta Çağ'dan kalma 5 camisi UNESCO listesinde
Anadolu'nun Orta Çağ'dan kalma 5 camisi UNESCO listesindeKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Konya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Kastamonu ve Ankara'daki, Anadolu'nun Orta Çağ'dan kalma ahşap direkli ve kirişli 5 camisinin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kaydedildiğini açıkladı.
19.09.2023Kültür&Sanat
Gordion Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi
Gordion Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdiAntik dönemin en önemli arkeolojik alanlarından Ankara'nın Polatlı ilçesindeki Gordion Antik Kenti, UNESCO tarafından 'Dünya Mirası' ilan edildi.
18.09.2023Kültür&Sanat
Aşık Veysel'in yapılmasını isteyip, göremediği 'köprü'
Aşık Veysel'in yapılmasını isteyip, göremediği 'köprü' Ozan Aşık Veysel'in, 1973'te köyü Sivrialan'da kendisini ziyaret eden ve ölmeden önceki isteğini soran dönemin Sivas Valisi Celal Kayacan'dan Kızılırmak Nehri üzerine köprü yapılmasını talep ettiği ortaya çıktı. Bu isteğin hemen ardından Veysel hayata gözlerini yumunca Vali Kayacan, talebi vasiyet kabul edip, talimat verdi. 2 yıl içinde tamamlanan köprü, 1975'te 'Sivrialan Köprüsü' adı ile hizmete açıldı.
12.09.2023Foto Galeri
Göçe yetişemeyen leylekler, deltada yaşamlarını sürdürüyor
Göçe yetişemeyen leylekler, deltada yaşamlarını sürdürüyorUNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan 56 bin hektarlık Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ndeki leyleklerin, göç yolculuğu yaklaşık 2 hafta önce başladı. Leyleklerin günlük 120 kilometreye kadar uçabildiklerini söyleyen Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ve Sulak Alanlar Sorumlusu Kadir Yılmaz, "Göç eden yetişkin bireylere yetişemeyen ya da hasta olan leylekler, burada hayatını idame etmek zorunda kalıyorlar. Eğer başka bir göç dalgasına yetişemezlerse, burada doğal hayatta gördükleri besin maddeleri ile beslenmelerini sürdürecekler ve yaşamlarını idame ettirecekler" dedi.
7.09.2023Foto Galeri
'Narman'ın peribacaları jeopark ile UNESCO'ya üye olabilir'
'Narman'ın peribacaları jeopark ile UNESCO'ya üye olabilir'Erzurum'un Narman ilçesindeki peribacaları, 'Jeopark' projesiyle UNESCO'ya üye olma yolunda ilerliyor. Bölgenin jeopark olabilmesi için 2010 yılından beri bilimsel çalışmaları yürüten İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldırım Güngör, "Yaklaşık 2,5-3 milyon yıl yaşındaki bölgeyle ilgili bilimsel çalışmalar bitmiş durumda. Jeopark konusunda neler yapılması gerektiği belirlendi. Narman çevresi ve peribacaları çok güzel bir çalışma sonucu UNESCO'nun Global Jeopark ağına üye olabilecek özelliklere sahip" dedi.
4.09.2023Video
'Narman'ın peribacaları jeopark ile UNESCO'ya üye olabilir'
'Narman'ın peribacaları jeopark ile UNESCO'ya üye olabilir'Erzurum'un Narman ilçesindeki peribacaları, 'Jeopark' projesiyle UNESCO'ya üye olma yolunda ilerliyor. Bölgenin jeopark olabilmesi için 2010 yılından beri bilimsel çalışmaları yürüten İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldırım Güngör, "Yaklaşık 2,5-3 milyon yıl yaşındaki bölgeyle ilgili bilimsel çalışmalar bitmiş durumda. Jeopark konusunda neler yapılması gerektiği belirlendi. Narman çevresi ve peribacaları çok güzel bir çalışma sonucu UNESCO'nun Global Jeopark ağına üye olabilecek özelliklere sahip" dedi.
KBB uzmanı, 370 edebi eser ortaya koydu, biri 40 yabancı dile çevrilip UNESCO tarafından kabul gördü
KBB uzmanı, 370 edebi eser ortaya koydu, biri 40 yabancı dile çevrilip UNESCO tarafından kabul gördüBURSA'da, kulak burun boğaz (KBB) uzmanı olarak görev yapan Hüsamettin Olgun (68), gençlik yıllarında sanata ilgi duymaya başladı. Olgun, 40 yılda, aralarında beste, şiir ve roman da olan 370 eser ortaya koydu. Olgun, yabancı dile çevrilen bir şiirinin de UNESCO tarafından kabul edildiğini ifade etti.
30.08.2023Foto Galeri

Benzer Haber Etiketleri

UNESCOlisteorta çağaşık veyselprag büyükelçiliği

Unesco ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.