EN ÇOK OKUNANLAR

Şarkıcı Murda havalimanında gözaltına alındı 

Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti  

Kazada yaralanan motosiklet sürücüsü avukat, şikayetini bir şartla geri aldı

TIR sürücülerinin 'yol verme' inatlaşması kazayla bitti

5 öğrencinin öldüğü kaza sonrası ilçe milli eğitim ile okul müdürü görevden alındı

5 metrekarelik karavanıyla Türkiye'yi geziyor

İstanbul

TBMM Hayvan Hakları Komisyonu'nun 'Yunus parkları' kararı, hayvanseverleri sevindirdi

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL, (DHA) 24.10.2019 16:18
TBMM Hayvan Hakları Komisyonu'nun 'Yunus parkları' kararı, hayvanseverleri sevindirdi

Türkiye’de ilk kez kurulan TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu, yunus parkları ve hayvanlı sirklerin kapatılarak, yenilerinin yasaklanması yönünde karar aldı. Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nden Burak Özgüner "Özellikle yunus parkları ve hayvanlı sirklere yönelik bu umut verici kararın yasalaşması için çaba harcayacağız.” dedi.

9 yıldan bu yana bu doğrultuda kampanyalar düzenleyen Yunuslara Özgürlük Platformu, TBMM Başkanlığı'na sunulan tavsiye niteliğindeki Komisyon kararının bir an önce yasalaşması için Hayvan Hakları ve Etiği Derneği ile birlikte çalışmalarına hız verdi. TBMM’deki 5 siyasi partinin ortak önergesiyle hayvanlara uygulanan şiddet ve kötü muamele vakalarının önlenmesi amacıyla Şubat ayında kurulan Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu, nihai raporunu 22 Ekim Salı günü Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'a teslim edildi. Raporda, Türkiye'de ilk kez, hayvanlı sirkler ve deniz memelilerinin tutsak edildiği yunus gösteri ve terapi merkezlerinin kapatılıp yasaklanması yönünde tavsiye kararı alındı.

AK Parti'den 6, CHP'den 3, HDP, MHP ve İyi Parti'den birer üyenin görev yaptığı Komisyon; Türkiye'de yeni yunus parklarının ve hayvanlı sirklerin açılmasına yasak getirilmesi, mevcut 10 yunus parkının en geç 2 yıl içinde kapatılması, hayvanlı sirk ve gösterilerin yurt dışından Türkiye'ye girişinin yasaklanmasına ilişkin tavsiye kararı Meclis Başkanlığı'na tavsiye sundu. İki yıllık süre zarfında, faaliyetlerini sonlandırmak isteyen yunus parkı işletmecilerinin ise, gerekli olması halinde Tarım ve Orman Bakanlığı'na başvurması da tavsiye edildi.  Kara ve su sirkleri ile deniz memelileri gösteri ve terapi merkezlerine yasak getiren kararın gerekçeleri arasında, yunus parkları ve hayvanlı sirklerdeki rutin işkence metotları ile esaretin hayvanlar üzerinde meydana getirdiği fiziksel ve ruhsal tahribat öne çıktı. Aynı zamanda yunus parklarında insan sağlığına yönelik tehditler açısından kaza, ölüm ve bulaşıcı hastalık riskleri de değerlendirmeye alındı.

Raporda, ‘Yunusla terapi’ veya özel çocuklarla yüzme adı altında gösteri merkezlerinde sürdürülen ticari faaliyetlerin de mevzuata aykırılık teşkil ettiği ve özellikle yaygın olarak tercih edildiği otizm terapisinde yararlılığına dair bilimsel bir dayanak bulunmadığı vurgulandı.

Çeşitli il ve ilçelerde yunus parklarının kapatılmasını sağlayan ve yenilerinin açılması amacıyla çaba harcayan Yunuslara Özgürlük Platformu, 2014’te Çevre Komisyonu’na sundukları ahlaki, hukuki ve bilimsel gerekçelerin 5 yıl sonra Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu tarafından dikkate alındığını bildirdi.

Yunuslara Özgürlük Platformu sözcüsü Öykü Yağcı, kararın önemli bir dönüm noktası olacağını söyledi. Yağcı, 'Hayvanlardan Taraf Ol' çağrısıyla sosyal medyadan milyonlarca kişinin istemini milletvekillerine ilettiklerini, bazı arkadaşlarının yüz yüze görüştüklerini anlatırken, “Komisyon kararının bir an önce yasalaşması için, hep birlikte daha fazla çabalamamız ve kitlesel talebimizi daha yüksek sesle dile getirmemiz gerekiyor" dedi. 

Yunus parklarının kapatılması için Fethiye'den Kaş'a, Bodrum'dan İstanbul'a uzanan kapsamlı ve eşzamanlı bir mücadele yürüttüklerini anlatan Yağcı, Türkiye'nin yanı sıra dünyadaki çok sayıda hayvan hakları örgütü ve yerel sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çaba harcadıklarını, bu konudaki gerçekleri geniş kitlelere aktararak hayvanların temel haklarına dair farkındalığı artırmaya çalıştığını ekledi.

Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nden Burak Özgüner de, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun, hayvanların haklarını teslim etmek ve hak ihlallerini ortadan kaldıracak çözüm önerilerini üretmekle görevliy olduğunu söyledi. Özgüner, şöyle konuştu:

“Bugüne dek Türkiye’de gündeme gelmeyen birçok hayvan hakları ihlâli ilk kez parlamentoda tartışıldı. Komisyonun tavsiye raporu, bundan sonra hayvan hakları ile ilgili yasama çalışmalarına kaynak gösterilecek bir politika belgesi olacak. Parlamento, idare, hem de yerel yönetimler, emsal niteliğindeki bu rapora atıfta bulunacak. Bu anlamda buradan çıkan tüm kararları takip edecek ve özellikle yunus parkları ve hayvanlı sirklere yönelik bu umut verici kararın yasalaşması için çaba harcayacağız.”

1

Şarkıcı Murda havalimanında gözaltına alındı 

2

Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti  

3

Kazada yaralanan motosiklet sürücüsü avukat, şikayetini bir şartla geri aldı

4

TIR sürücülerinin 'yol verme' inatlaşması kazayla bitti

5

5 öğrencinin öldüğü kaza sonrası ilçe milli eğitim ile okul müdürü görevden alındı

6

5 metrekarelik karavanıyla Türkiye'yi geziyor

7

Tarihi köprünün yanına sonradan inşa edilen köprünün kaldırılmasını istiyorlar

8

Otomobil ile minibüs kafa kafaya çarpıştı; sürücüler hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı! 29 bin 240 yeni vaka, 214 can kaybı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Angola'da İHA mesajı: Dünyanın bir numarası haline getireceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na suç duyurusu
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti  
'Bataklık' davasında sanık Göçer: Benim, hanıma sözüm geçmiyor, örgütü nasıl yöneteyim
İçişleri Bakanlığı'ndan taksi şoförlerine 12 kural hatırlatması
Anne ve babasının tandırda cesetleri bulunmuştu! Kan donduran sözler...
St. Pierre Han'ın restorasyonu için protokol imzalandı
TIR sürücülerinin 'yol verme' inatlaşması kazayla bitti
5 öğrencinin öldüğü kaza sonrası ilçe milli eğitim ile okul müdürü görevden alındı
Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: Kanal İstanbul ile ulaşım sektörü ve denizcilik alanında yeni bir çağın kapısını aralıyoruz
Kazada yaralanan oğlunu görünce gözyaşı döktü
Kağıthane'de fazla hesap tartışması cinayetle sonuçlandı
Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı, ''salgın devam ediyor' uyarısı...
İzmit Körfezi'nde binlerce ölü denizanası kıyıya vurdu