Geri Dön
Kültür&Sanat Füruzan ve Yılmaz Karakoyunlu İzmir'de anılacak

Füruzan ve Yılmaz Karakoyunlu İzmir'de anılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 19-26 Nisan tarihlerinde 2. İzmir Uluslararası Edebiyat-Sinema Buluşması düzenlenecek. Buluşmada bu yıl hayatını kaybeden yazar Yılmaz Karakoyunlu ile Füruzan'ın anılacağı bildirildi.

Füruzan ve Yılmaz Karakoyunlu İzmir'de anılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 2. İzmir Uluslararası Edebiyat-Sinema Buluşması' 19 Nisan'da başlayacak. İZFAŞ'ın Kültürpark'daki İZKİTAP fuarına paralel olarak yapılacak etkinlikteki filmlerin bir bölümü edebiyat yapıtlarından uyarlandığı, bir bölümünün ise edebiyatçıların yaşamları üstüne biyografik nitelikte kurmaca ya da belgesel yapımlardan oluştuğu bildirildi. Küratörlüğünü Vecdi Sayar'ın üstlendiği 2. İzmir Uluslararası Edebiyat-Sinema Buluşması, 19 Nisan Cuma günü 16.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde Xavier Giannoli'ye 2022 Cesar ödüllerinde En İyi Film ve En İyi Uyarlama Senaryo ödülleri kazandıran Fransız-Belçika ortak yapımı 'Sönmüş Hayaller' ile başlayacak. Aynı gün saat 19.00'da Ahmet Ümit'in Moskova yıllarını konu alan Cengiz Özkarabekir'in 'Merhaba Güzel Vatanım' filmi gösterilecek. Gösterim öncesi Ahmet Ümit, seyircilerle bir söyleşi yapacak. 20 Nisan'da Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde Casa d'Italia salonunda, Füruzan'ın Gülsün Karamustafa ile yönettiği 'Benim Sinemalarım' ve 2023 Venedik Festivali'nin açılışını yapan Edoardo De Angelis'in 'Commandante' adlı filmi gösterilecek. 'Benim Sinemalarım' gösteriminde edebiyat eleştirmeni ve yayıncı Metin Celal, Füruzan'ın yapıtları üstüne konuşacak.

'YAŞAR KEMAL EFSANESİ'

21 Nisan'da Fransız Kültür Merkezi'nde yönetmen Metin Avdaç'ın katılımıyla 'Sabahattin Ali: Sabah Yıldızı' ve Claudia Müller'in Nobel kazanmış yazarı konu aldığı Almanya-Avusturya ortak yapımı 'Elfriede Jelinek - Dili Esaretinden Kurtarmak' gösterilecek. 22 Nisan programında ise yönetmen Aydın Orak'ın katılımıyla 'Yaşar Kemal Efsanesi' ve son Berlin Film Festivali yarışma filmlerinden Margarethe von Trotta'nın, iki ünlü yazar Ingeborg Bachmann ile Max Frisch'in tutkulu ve çatışmalı ilişkisini konu alan filmi 'Çöle Yolculuk' var.

NAZIM HİKMET'İN BURSA HAPİSHANESİNDEKİ GÜNLERİNİ ANLATIYOR

23 Nisan'da İzmir Sanat'taki gösteriler 14.00'te çocuklar ve büyüklere hitap eden iki klasikle başlayacak. Paul Grimault'nun 'Kral ve Kuş' ve Louis Malle'nin 'Zazie Metroda' filmlerinin ardından 19.00'da yönetmen Biket İlhan'ın katılımıyla Nazım Hikmet'in Bursa hapishanesindeki günlerini anlatan 'Mavi Gözlü Dev' filmi gösterilecek.

HAKKARİ'DE BİR MEVSİM VE SALKIM HANIMIN TANELERİ

24 Nisan'da Kültürpark İzmir Sanat'ta yapılacak gösterimlerde, Aylin Kuryel ve Fırat Yücel'in ödüllü belgeseli 'Ulysses Çevirmek' ve Kadıköy Sinematek tarafından restore edilen kopyasıyla Erden Kıral'ın 'Hakkari'de Bir Mevsim' adlı Berlin'de 'Gümüş Ayı' kazanan ama ülkemizde uzun yıllar gösterilemeyen filmi yer alıyor. Filmin Onat Kutlar'ın imzasını taşıyan senaryosu Ferit Edgü'nün 'O' adlı romanından uyarlanmıştı. 25 Nisan'da Casa d'Italia'da, bu yıl hayatını kaybeden Yazar Yılmaz Karakoyunlu anısına gösterilecek Tomris Giritlioğlu'nun 'Salkım Hanımın Taneleri'nin ardından Karakoyunlu'nun dostlarından gazeteci Nedim Atilla yazarı anlatacak. Ardından, prömiyerini 2023 Venedik Film Festivali'nde yapan Giorgio Diritti'nin 'Lubo' adlı filmi gösterilecek. Filmin senaryosu Mario Cavatore'nin 'Dölleyici' adlı romanından uyarlandğı belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı, İzelman, İZFAŞ, Alman Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, İzmir İtalyan Konsolosluğu, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve Kültürlerarası Sanat Derneği iş birliği ile düzenlenen buluşmanın son gününde Fransız Kültür Merkezi'nde, Fransa-İsviçre-Lüksemburg-Monako ortak yapımı 'Kabil'in Kırlangıçları' ile Alman yönetmen Christian Petzold'un 2023 Berlin Film Festivali'nde Gümüş Ayı kazanan 'Kızıl Gökyüzü' adlı filmi gösterilecek. Etkinliğin tüm gösterim ve söyleşilerine katılımın ücretsiz olduğu bildirildi.