Geri Dön
Kültür&Sanat Limak Filarmoni Orkestrası, Zeki Müren şarkılarını belgesele taşıdı

Limak Filarmoni Orkestrası, Zeki Müren şarkılarını belgesele taşıdı

Müzik yolculuğuna Türk sanat müziğinin dev ismi Zeki Müren’in unutulmaz şarkılarıyla çıkan Limak Filarmoni Orkestrası’nın Türkiye turnesi hikayesini konu alan ‘Bir Uzun Yol Hikayesi: Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldız’ belgeselinin gala gösterimi İstanbul’da gerçekleştirildi.

Limak Vakfı bünyesinde, tenor Murat Karahan’ın genel sanat yönetmenliği ve şef Rengin Gökmen’in yönetiminde 2017 yılında kurulan Limak Filarmoni Orkestrası, Türkiye genelindeki ilk müzik yolculuğunda sanatseverleri, Türk Sanat Müziği’nin dev ismi Zeki Müren ve onun unutulmaz şarkıları ile bir araya getirmişti. Ankara ve İstanbul’un ardından sırasıyla Bursa, İzmir, Antalya, Mersin, Gaziantep, Diyarbakır, Eskişehir, Trabzon, Bodrum ve Çeşme’de verilen konserlerde on binlerce müzik dostunu, Zeki Müren’in hafızalarda yer etmiş eserlerinin filarmonik formuyla buluşturan Limak Filarmoni Orkestrası’nın Türkiye turnesini konu alan ‘Bir Uzun Yol Hikayesi: Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldız’ belgeseli, 23 Haziran 2023 tarihi itibariyle bir dijital platformda sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Belgeselin 22 Haziran Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirilen gala gösterimine iş, sanat ve medya dünyasının pek çok temsilcisi katıldı. Gece, tenor Murat Karahan’ın güçlü ve özgün yorumu ile Limak Filarmoni Orkestrası sanatçılarının Zeki Müren şarkılarından oluşan mini konseriyle devam etti.

“HEYECANINI HİÇ KAYBETMEYEN BİR SERÜVEN”

Limak Holding ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir belgesel gösterimin ardından yaptığı konuşmada, Limak Filarmoni Orkestrası’nın 2017 yılında başlayan müzik yolculuğunun, temposunu ve heyecanını hiç kaybetmeyen bir serüven olduğunu söyleyerek “Limak Filarmoni Orkestrası, Zeki Müren Şarkıları turnesi ile kültürümüze ait yerel ve ulusal doku ile çok sesli evrensel müzik arasında başarılı bir köprü kurmayı başardı. Türkiye genelinde düzenlenen 12 konser ve Zeki Müren Şarkıları Albümü ile yüz binlerce müzik dostunu, Zeki Müren’in artık hafızalarımızda yer etmiş eserleri ile buluşturdu. Bugün, Limak Filarmoni Orkestrası’nın ilk konserinde duyduğumuz heyecanı yaşayabiliyorsak bunu Orkestramızın tüm üyelerine borçluyuz. Zeki Müren’in ülkemiz coğrafyasının çok kültürlü yapısını en iyi şekilde yansıtan değerlerden bir tanesidir. Zeki Müren’in müziğini ve sanatını duymak, üzerinden seneler geçmiş olsa bile hiç zor değil. Bu sebeple Limak Filarmoni Orkestrası olarak çıktığımız müzik yolculuğunun ilk durağında bizlere Zeki Müren’in eşlik ediyor olmasının mutluluğunu yaşıyor, radyoda sesini dinleyerek, sinemada filmlerini izleyerek gönlümüzde tahta yerleştirdiğimiz bu büyük dehanın anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz” dedi.

“ZEKİ MÜRENSİZ OLMAZDI”

Limak Filarmoni Orkestrası’nın ‘Bir Uzun Yol Hikayesi: Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldız’ belgeselinde yönetmenliği üstlenen yönetmen Serhat Akinan yaptığı konuşmada, belgeselin çekimi için tüm Türkiye’yi dolaştıklarını belirterek “Konserlerde seyircilerle duygusal anlar yaşandı ve bunu film yapmak istedik. Zeki Mürensiz olmazdı. Tüm film afişlerini, mektupları, görüntüleri aldık. Kolay bir yolculuk olmadı. Bütün isteğimiz bu duyguyu, Zeki Müren’i de işin içine katarak aktarmaktı. Umarım başarabilmişizdir. Zeki Mürenle büyüdüğümüz için, izleyenlerin anısına çok saygı duyarak, koruyarak yapmaya çalıştık. Umarım becerdik” diye konuştu.

“TEMEL ÇIKIŞ NOKTASI OLABİLDİĞİNCE ÇOK KİŞİYE ULAŞMAKTI”

Belgesel gösteriminin ardından kısa bir müzik ziyafeti sunan tenor Murat Karahan ise “Limak Filarmoni Orkestrası’nın temel çıkış noktası çok sesli müziği ülkemizde, Anadolu'da olabildiğince çok kişiye ulaştırmak, anlatabilmekti. Esas çıkış noktası insanların çok sesli müziğe karşı olan ön yargısını kırmaktı. Zeki Müren zamansız bir şarkıcı, çok cesur bir figür. Aslında bizim Ebru Özdemir ile burada yaptığımız şey de bu” ifadelerini kullandı.