Geri Dön
Kültür&SanatRessam Ayşe Betil 'Urfalı Kadın' tablosuyla Londra'daki sergiye davet edildi

Ressam Ayşe Betil 'Urfalı Kadın' tablosuyla Londra'daki sergiye davet edildi

Ressam Ayşe Betil'in Venedik'teki bir sergide sanatseverlerin beğenisine sunulan Şanlıurfa'da emekçi bir kadını resmettiği yağlı boya tablosu şimdi de 7 - 21 Nisan'da Londra'da gerçekleştirilecek Supernatural isimli sergiye davet edildi. Urfa'da yaşayan bir kadının ana figür olarak resmedildiği eser, kıyafetten aksesuarlara, arka plandan kullandığı renklere kadar Anadolu topraklarının yöresel kimliğini yansıtıyor.

Ressam Ayşe Betil 'Urfalı Kadın' tablosuyla Londra'daki sergiye davet edildi

Figüratif eserleriyle öne çıkan ressam Ayşe Betil, 'Urfalı Kadın' tablosuyla 3-21 Mart'ta Venedik'te Mixing Identities sergisine katılmıştı. Sanatçı aynı eseriyle ITSLIQUID International Art Fair çerçevesinde gelecek ay İngiltere'de düzenlenecek Supernatural başlıklı sergiye konuk sanatçı olarak davet edildi.

ITSLIQUID Group ve YMX Arts iş birliğiyle ikincisi 7-21 Nisan'da THE LINE sanat galerisinde gerçekleştirilecek sergide sanatçılar, fotoğraf, resim, video, enstalasyon, heykel ve performans gibi sanatın farklı dallarındaki eserleriyle yer alacak. Globaldeki birçok küratör, koleksiyoner, yazar ve yayıncının ziyaret edeceği sergiye davet edilen Türk ressam Ayşe Betil ise gelen talep üzerine burada da kanvas üzeri yağlı boya yöntemiyle resmettiği 'Urfalı Kadın' tablosunu sergileyecek.

"GURUR DUYUYORUM"

Ressam Ayşe Betil, sergiye dair düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:

“Kökleri yüzyıllar öncesine uzanan Türk figüratif resim sanatı, birçok medeniyete ev sahibi olmuş Anadolu topraklarındaki yaşanmışlığın bir yansımasıdır. Her zaman vurguladığım gibi, şu ana dek etkilenmediğim hiçbir modeli, sadece yeteneğimi kanıtlamak kaygısıyla resmetmedim. Eserlerimde farklı coğrafyalardan, zamanlardan ve duygulardan beslenerek kendi bakış açımı ve üslubumu ortaya koydum. Geleneksel figüratif sanatın gerçekçiliğinden ilham alıyor ve dünün fırçalarını bugünün çerçevesine katıyorum. Urfalı Kadın eserimde de figürümün tüm ayrıntılarında da bulunduğu topraklara dair detayları, yaşadığını düşündüğüm ruh halini, iyi ve kötü yanlarını imgeleştirerek tuvale aktardım. Mixing Identities'in ardından, tablomu sergilemek üzere Supernatural sergisine davet edilmekten gurur duyuyorum."

FİGÜRATİF ÇALIŞMALARLA MİMARİ PEYZAJ YAPIYOR

Daha önce katıldığı yurt içi sergilerin yanı sıra New York ve Paris gibi şehirlerdeki sergilerde de çeşitli eserleriyle yer alan Betil, figüratif çalışmalarla birlikte mimari peyzaj da yapıyor. Resimlerinde yağlı, sulu ve pastel boya, kara kalem ya da karma teknik olmak üzere birçok yöntemi bir arada kullanıyor. Bu sayede sanatına bir kimlik kazandıran ressam, 11-17 Kasım 2022 tarihlerinde de Ortaköy Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı'nda 'Ellerimde İnsan Lekeleri' isimli ilk kişisel sergisini açtı. Sanatı özgürlüğüne kavuştuğu, kendine ait bir oyun alanı olarak tanımlayan sanatçı, ilk kişisel sergisiyle  sanat izleyicilerini hem kendi iç dünyasıyla buluşturdu, hem de renklerle anlamın ötesine geçerek farklı pencereler oluşturmalarına kapı açtı.