Geri Dön
Kurumsal Aras Kargo'dan, sürdürülebilirlik hedefleri için ‘Yetkinlik Merkezi’ adımı

Aras Kargo'dan, sürdürülebilirlik hedefleri için ‘Yetkinlik Merkezi’ adımı

Aras Kargo, Avusturya Postanesi ve ilgili iştirak şirketleri ile sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda yeni yol haritası belirlediklerini duyurdu. Şirket bünyesinde bir ‘Yetkinlik Merkezi’ kurulmasına ve ESG faaliyetlerinin merkezileştirilmesine karar verilen organizasyonda konuşan Aras Kargo CFO’su Barbara Hagen, “Bu Yetkinlik Merkezi ile ilgili grup şirketlerin de çevresel, sosyal ve yönetişim süreçlerinde sürdürülebilirlik hedeflerine zamanında ulaşması için ortak yol belirlenmesi amaçlandı” dedi.

Aras Kargo'dan, sürdürülebilirlik hedefleri için ‘Yetkinlik Merkezi’ adımı

Aras Kargo, 13-14 Mayıs tarihlerinde İstanbul Burdock Hotel’de ev sahipliğini yaptığı organizasyon, Avusturya Postanesi ve ona bağlı kargo hizmeti veren Sırbistan, Slovakya, Hırvatistan, Macaristan, Bulgaristan, Slovenya ve Bosna Hersek ülkelerindeki; Express One, Overseas, Slovak Parcel Service S.R.O, City Express gibi Doğu Avrupa ülkelerindeki iştirak şirketlerinin yetkilileri, Aras Kargo iştiraki olan Azerbaycan’daki Starex Global şirket yetkilileri ve Aras Kargo sürdürülebilirlik ekibi ile birlikte gerçekleştirildi.

Organizasyonda sürdürülebilirlik süreçlerinde yeni yol haritaları belirlenerek Aras Kargo’nun sürdürülebilirlik konularındaki bilgi ve deneyimlerinin diğer ülkelerle paylaşılabilmesi için bir Yetkinlik Merkezi kurulmasına ve ESG faaliyetlerinin merkezileştirilmesine karar verildi. Sürdürülebilirlik süreçlerinde birlikte hareket etmenin öneminin ve etkisinin vurgulandığı organizasyonda elektrikli araçlar ve kargo teslimatında sürdürülebilir diğer alternatif çözümler, enerji tüketiminde verimlilik, yenilenebilir enerji, EU Taxonomy gibi çok sayıda sürdürülebilirlik konusunun işlendiği toplantılar ve atölye çalışmaları yapıldı.

“ÇEVRESEL, SOSYAL VE YÖNETİŞİM SÜREÇLERİNİ TEK MERKEZDEN YÖNETECEĞİZ”

Toplantının açılışını yapan Aras Kargo CFO’su Barbara Hagen, yeni oluşum ve gelecekte yapılması öngörülen ortak sürdürülebilirlik projeleri ile ilgili konuştu. Hagen, “Aras Kargo olarak, sürdürülebilirlik süreçlerinde önemli adımlar attık ve sürdürülebilirlik komitemizle birlikte izlediğimiz bir yol haritamız var. Bu kapsamda, iki gün süren toplantılarımızda Avusturya Postanesi’nin 7 CEE ülkesinden iştirak şirketleriyle ve ayrıca Azerbaycan’daki iştirak şirketimizle bir araya gelerek sürdürülebilirlik konusunda gerçekleştirebileceğimiz projeleri değerlendirdik. Aras Kargo bünyesinde kurulacak Yetkinlik Merkezi (Competence Center) yapılanmasıyla; çevresel, sosyal ve yönetişim süreçlerinde ilgili grup şirketlerinin de sürdürülebilirlik hedeflerine zamanında ulaşması için ortak yol belirlenmesi amaçlandı” dedi.