Geri Dön
Kurumsal"Doğru tasarlanmış havalandırma sistemleri çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur"

"Doğru tasarlanmış havalandırma sistemleri çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur"

Sanayinin gelişmesi, yüksek yapıların inşa edilmesi ve insanların toplu olarak bulunduğu mekanların sayısının artması sebebiyle insan yaşamında önemli bir yer tutan temiz ve sağlıklı hava gereksinimi her geçen gün oldukça önemli bir hale geldi. İnsanların yoğun olarak bulunduğu kapalı alanlarda oluşan kirli havanın sürekli yenilenmesi ve tazelenmesi gerekliliği ile havalandırma sistemlerinin önemi ve zorunluluğu ön plana çıkardı. ERT Mekanik CEO'su Ali Eralp Ertürk, "Doğru tasarlanmış ve etkin bir şekilde işletilen havalandırma sistemleri çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur" dedi.

"Doğru tasarlanmış havalandırma sistemleri çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur"

Havalandırma sistemlerinin önemine dikkat çeken Ertürk, "Havalandırma sistemleri, çevreye duyarlılık, insan sağlığı ve güvenliği açısından büyük önem taşır. Doğal havalandırma yöntemlerinin yetersiz kalması yada mekan içi ısının sabit tutularak havalandırma yapılmak istendiği durumlarda mekanik havalandırma sistemleri kullanılır. Bu sistemlerde taze havadan yararlanılır. Bu sistemler, yapıların değerini yükselterek, yatırımcılar ve kullanıcılar için cazip birer seçenek haline gelir" diye konuştu.

"DENETİMLER SIKLAŞTIRILMALI"

Konutlarda ve endüstriyel alanlarda insanların havalandırma ihtiyacının giderilmesi için mekanik havalandırma sistemlerine önem verilmesi gerektiğini dile getiren Ertürk, "Yapılan araştırmalar incelendiğinde halka açık yapılarda iç hava kirliliğinin oldukça yüksek oranda olduğu görülmektedir. Bunun sebebi gerekli havalandırma sistemlerinin uygulanmaması ve uygulanan havalandırma sistemlerinin maalesef yetersiz olmasıdır. Bu tür alanlarda gerekli havalandırma ihtiyacının giderilmesi için ortamda doğru hesaplama yapılmalı ve tesisat planına uygun montaj yapılmalıdır. Ayrıca, ülkemizde iş yeri sahiplerinin çalışma ortamlarındaki havalandırma ihtiyaçlarına daha titizlikle yönelmeleri ve bunu denetleyen mekanizmaların da ortam hava kirliliğinin çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerini göz önünde bulundurarak denetimlerin sıklaştırılması gerekir" ifadelerini kullandı.

"HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ MODERN BİNALARIN VE YAŞAM ALANLARININ VAZGEÇİLMEZ UNSURLARIDIR"

Ertürk, "Havalandırma sistemleri modern binaların, ofislerin, otellerin ve yaşam alanlarının vazgeçilmez unsurlarıdır. Doğru tasarlanmış ve etkin bir şekilde işletilen havalandırma sistemleri, iç mekânlardaki hava kalitesini artırarak, zararlı gazların ve partiküllerin birikmesini önler. Kapalı alanlardaki hava kalitesinin artırılması hem günlük yaşam alanı konforunu artırır hem de sağlıklı sürdürülebilir bir yaşam alanı oluşturmamızda önemli bir rol oynar. İyi planlanmış ve uygulanmış havalandırma sistemleri aynı zamanda enerji verimliliği sağlayarak karbon ayak izini azaltır böylelikle çevresel sürdürülebilirliğe de katkıda bulunur" dedi.