Geri Dön
Politika Bakan Işıkhan: Ülkemizin gücü, büyük ölçüde yerel yönetimlerimizin gücünden geliyor

Bakan Işıkhan: Ülkemizin gücü, büyük ölçüde yerel yönetimlerimizin gücünden geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Ülkemizin gücü, büyük ölçüde yerel yönetimlerimizin gücünden geliyor. 'Kalkınma, yerelden başlar' hakikatine istinaden yerelde ne kadar güçlü olursak; genel icraatlarımızın da o derece güçlü olacağına inanıyoruz" dedi.

Bakan Işıkhan: Ülkemizin gücü, büyük ölçüde yerel yönetimlerimizin gücünden geliyor

Bakan Vedat Işıkhan, Iğdır Organize Sanayi Bölgesi'nde iş insanlarıyla toplantı yaptı. Vali Ercan Turan, AK Parti Milletvekili Cantürk Alagöz, AK Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz, Cumhur İttifakı Belediye Başkan adayı Ülkü Öcal ile iş insanlarının katıldığı toplantıda konuşan Işıkhan, 2023 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 4,5 büyüme ile AB ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke olduğunu belirtti. Dolar bazında milli gelirin Türkiye tarihinde ilk kez 1 trilyon doları aştığını kaydeden Işıkhan, "Kişi başına milli gelir de 13 bin 110 dolarla, tarihin en yüksek düzeyini gördü. Diğer yandan; bu ay içinde açıklanacak 2023 yılı verilerinde hem genelde hem kadınlarda hem de gençlerde; 2002 yılından bu yana en yüksek iş gücüne katılım oranları ve istihdam oranları beklenmektedir. Aynı şekilde tüm diğer göstergeler, son 22 yılın en düşük işsizlik oranının ortaya çıkacağını da işaret etmektedir" dedi.

'CUMHUR İTTİFAKI, ÇANAKKALE RUHUNUN TEMSİLCİSİDİR'

Çanakkale Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümü olduğunu hatırlatan Işıkhan, şöyle konuştu: "Biliyorsunuz; 18 Mart, sadece askeri bir zafer değildir. Aynı zamanda milli bir uyanışın, birlik ve beraberliğin, vatan sevgisinin destanıdır. Bu destandan almamız gereken bir ders var. O da; millet olarak birlik olma ve geleceğe daha güçlü adımlarla ilerlememiz gerektiğidir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Devlet Bahçeli tarafından vatan sevdasıyla kurulan Cumhur İttifakı, Çanakkale ruhunun bugünkü yegane temsilcisidir. Çanakkale ruhuna sahip çıkacak olan da aziz milletimizdir. Bizler bu ruhla; sizlerin katkılarıyla, emekleriyle bu yüzyılı; emeğin, üretimin, çalışmanın yüzyılı yapacağız inşallah."

'IĞDIR'DAN UMUTLUYUZ'

Işıkhan, "Önümüzde yerel seçimler var. Ülkemizin gücü, büyük ölçüde yerel yönetimlerimizin gücünden geliyor. 'Kalkınma, yerelden başlar' hakikatine istinaden yerelde ne kadar güçlü olursak; genel icraatlarımızın da o derece güçlü olacağına inanıyoruz. Bu anlamda partimizin halka hizmet vizyonu da yerel yönetim tecrübesine dayanmaktadır. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetim vizyonu da belediyecilikten geliyor. Şu an 'Dünya beşten büyüktür' diyerek sadece Türkiye'nin geleceğini değil, aynı zamanda dünyanın geleceğini de inşa etme gayretinde olan Cumhurbaşkanımızın 40 yıllık başarı hikayesinin sosyal belediyecilikle, gönül belediyeciliği vizyonuyla başladığını unutmamalıyız. Şimdi ise tüm belediyelerimizi, Cumhur İttifakı çatısı altında, gerçek belediyecilikle buluşturma zamanı. Iğdır'dan umutluyuz. Iğdır'ın dinamik, genç ve şehri için vizyoner hedefleri olan bir başkan adayı var; Ülkü Öcal. Ülkü Hanım, gerçek belediyeciliğin ne olduğunu bilen, hayatının 25 yılını Iğdır Belediyesi'nde şehrine hizmet etmekle geçiren çok değerli bir isim. Iğdır'ın bu fırsatı kaçırmayacağına, tercihini gerçek belediyecilikten yana kullanacağına inanıyorum. 1 Nisan sabahından itibaren bu şehrin ve Türkiye'nin daha güzel ve güneşli günlere uyanacağı bir icraat döneminin, şimdiden hepimize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERLE İFTAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bir salonda düzenlenen iftar yemeğinde şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi. İftar yemeği sonrası konuşan Bakan Işıkhan, Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümü olduğunu hatırlatarak “Bu vesileyle, milletimizin bekası, vatanımızın bütünlüğü, devletimizin yaşaması için bu toprakları alın teriyle ve gerektiğinde de kanıyla ıslatmış ecdadımızın aziz hatırasını bir kez daha yad ediyorum. Şehitlerimizin annelerini, babalarını saygıyla selamlıyor, ellerinden hürmetle öpüyorum. Aziz şehitlerimizin ve hayatını kaybeden gazilerimizin; ruhları şad, mekanları cennet olsun. Her gazimiz, her şehidimiz milletimizin ortak değeridir. Esasen bu millet, topyekun gazi bir millettir. Ecdadımız Anadolu’ya gelirken yüreğinde imanıyla bu toprakları baştan sona fetih ve imar etmiştir” dedi.

34 YIL TERÖRLE MÜCADELEDE GEÇTİ

Türkiye’nin son 34 yılının kesintisiz şekilde terörle mücadeleyle geçtiğini belirten Işıkhan, “Teröristlerin hain saldırıları karşısında dünyada başka örneği olmayacak şekilde vakur bir duruş sergileyen halkımız; hain örgütlerin emellerine ulaşmalarına asla izin vermemiştir. Milletimizin; ülkesine ve devletine sahip çıkma konusunda asırlardır sergilediği onurlu duruşun son örneğini işte 15 Temmuz’da hep birlikte yaşadık. Sadece Liderimizin ‘haydi meydanlara’ demesiyle millet olarak ‘sokaklara’ indik, milyonlar olarak Çanakkale ruhuyla meydanlara döküldük. Allah bu milletten razı olsun. Allah sizlerden razı olsun. 15 Temmuz destanını yazan da; 1915’te Çanakkale destanını yazan da aynı kandı. Biliyorsunuz; 18 Mart, sadece askeri bir zafer değildir. Aynı zamanda milli bir uyanışın, birlik ve beraberliğin destanıdır. Bu destandan almamız gereken önemli bir ders var. O da; millet olarak birlik olma ve geleceğe daha güçlü adımlarla ilerlememiz gerektiğidir. Çanakkale ruhuna sahip çıkacak olan aziz milletimizdir. Bizler bu ruhla; sizlerin katkılarıyla, bu yüzyılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği şekilde Türkiye Yüzyılı yapacağız inşallah. Çünkü şehitlerimizin ve gazilerimizin yaptıkları fedakârlık karşısında devlet olarak bize düşen emanetlerine sahip çıkmaktır. Bizim için Çanakkale ve ardından Kurtuluş Savaşı bir dönüm noktasıdır. Son yıllarda yaşadığımız hadiselerin ülkemiz ve milletimiz için de böyle önemli bir dönüm noktası mahiyetinde olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

DAHA GÜÇLÜ, DAHA ZENGİN

Bugünkü Türkiye’nin 21 yıl önceki Türkiye’den çok daha güçlü, çok daha zengin ve daha fazla iddialı olduğunu ifade eden Işıkhan, şunları söyledi:

“Yarınki Türkiye; Allah’ın izniyle bugünkünden daha güçlü, daha zengin, daha iddialı olacaktır. Bugün, uzaya astronot gönderen, kendi uçağını, kendi arabasını yapabilen, tam bağımsız milli kalkınma yolunda her türlü imkana sahip güçlü bir irade var. Biz ülkemizi somutlaştırdığımız, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkardığımızda inşallah her şey çok daha farklı hale gelecektir. Bu duygularla bir kez daha gazilerimize Rabbimden şifalar diliyorum, ailelerine sabırlar diliyorum. Şehit yakınlarımıza özellikle sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.”