Geri Dön
PolitikaÇavuşoğlu: İsrail'le diplomatik temsil düzeyimizin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaları başlattık

Çavuşoğlu: İsrail'le diplomatik temsil düzeyimizin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaları başlattık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İsrail ile ilişkilerimizde olumlu diyaloğu somut adımlarla ilerletmeyi teyit ettik. Kısa vadede iki ülke arasındaki üst düzey ziyaretler devam edecek. Diplomatik ilişkilerimizin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmalar başlattık" dedi.

Çavuşoğlu: İsrail'le diplomatik temsil düzeyimizin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaları başlattık

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu ile Lapid  görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, ikili siyasi ve bölgesel istişarelerin önem taşıdığını belirterek, "Yaptığımız görüşmede ülkelerimiz arasında başlayan olumlu diyaloğu somut adımlarla ilerletme kararlılığımızı tekrar teyit ettik. Kısa vadede karşılıklı üst düzey ziyaretleri devam ettireceğiz. Diğer taraftan diplomatik temsil düzeyimizin de büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaları başlattık. Görüşmelerimizde yine ekonomik işbirliğimizin güçlendirilmesi için atılabilecek adımları ele aldık. Önümüzdeki süreçte Karma Ekonomik Komisyon Toplantısını gerçekleştireceğiz. Eylül ya da Ekim  ayında, İsrail tarafından iki tarih geldi. Gerek İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu gerekse Ticaret Bakanlığımız bu tarihler üzerinde çalışıyor. En kısa süre içinde İsrail'e bu tarihler için geri dönüş sağlayacağız. İsrail'e taze meyve ihracatı için Tarım ve Orman Bakanlığımız temaslarını sürdürüyor. Türkiye ve KKTC'de orman yangınlarına İsrail'in gösterdiği ilgi ve desteğe teşekkür ederiz. Geçen sene Türkiye'de de maalesef orman yangınları olmuştu. Şimdi de maalesef Marmaris'te bir yangın var. KKTC'de de yangın başladı. Yangının söndürülmesi için İsrail 2 uçak gönderme kararı aldı. Bugün kendileri 'ihtiyaç var mı' diye sordular. Bu teklifleri için de kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

'BU TÜR OLAYLARIN ÜLKEMİZDE YAŞANMASINA İZİN VERMEYİZ'

Bakan Çavuşoğlu, sivil havacılık alanındaki istişarelerin ilgili kurumlar arasında 4 Temmuz'da gerçekleştirileceğini belirterek, "Denizcilik istişarelerini en kısa zamanda gerçekleştirmek istiyoruz. Enerji alanında diyaloğu sürdürmek işbirliği seçeneklerini de devam ettirmek istiyoruz. Güvenlik konusunda işbirliği içindeyiz. Ülkemizde İsrail vatandaşlarına yönelik terör tehdidi konusunda sayın Lapid ile yakın temas halindeydik. Yine kurumlarımız arasında istihbarat ve bilgi paylaşımı sürekli gerçekleşti. Devlet Başkanı Sayın Herzog da bu hususta Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile görüştü. Yine güvenlik kurumlarımız yakın işbirliği içinde çalışmayı sürdürüyorlar. Bu tür olayların ülkemizde yaşanmasına hiçbir şekilde izin veremeyiz. Ülkemiz içinde bu tür hesaplaşmalara da izin vermeyiz. Terör saldırılarına izin vermemiz mümkün değil. Bu konuda gerekli mesajlar da verilmiştir" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, ziyaretin Türkiye-İsrail ilişkilerini geliştireceğine inandıklarını belirterek, "Filistin ve İsrail meselesi bizim gündemimizdeydi. Bu konuda beklentilerimizi ve hassasiyetimizi İsrail tarafı gayet iyi şekilde biliyor. Her görüşmemizde bu hassasiyetimizi paylaşıyoruz. Özellikle iki devlet çözüm ve barış umutlarının zarar görmemesi için herkesin dikkatli adım atması gerekiyor. Barış umutlarına zarar verilecek ek adımlardan kaçınılması gerektiğini söylüyoruz" ifadelerine yer verildi. 

İSRAİLLİ BAKANDAN TEŞEKKÜR

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Türkiye'ye teşekkür ederek, "Dostum Çavuşoğlu'na çok teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz haftalarda İsrailli vatandaşlarımızın hayatı kurtuldu. Bu da Türkiye'nin diplomatik ve güvenlik iş birliğinin sayesindedir. İran'ın komplosunu ortaya çıkardık. Bunların arkasında İran vardır, elimizdeki kanıtlara bakarak bu konuda şüphemiz yoktur diyebilirim. Burada sadece İsrailli masum turistlerin hayatlarına kast etmekle kalmayıp Türkiye'nin de egemenliğine ve güvenliğine müdahale edilmiştir. Türkiye'nin profesyonel ve koordine adımları için teşekkür ederiz. Türk polisine, istihbarat birimlerine ve diplomatların çalışmalarına teşekkür ederiz. İsrail bu tehditlere karşı hiçbir şey yapmadan oturacak değildir" dedi.

'SEYAHAT UYARIMIZI DEĞİŞTİRECEĞİZ'

Lapid, seyahat uyarılarını değiştireceklerini kaydederek, "Biz de Türkiye'ye bu noktada yapmış olduğumuz seyahat uyarımızı değiştireceğiz. İsrailli turistler korku duymadan Türkiye'ye döneceklerdir. Antalya ve İstanbul İsrailli turistlerin en sevdiği yerlerden. Ben de çocukluğumda tatillerimi oralarda geçiriyordum. Biz sizin Kudüs'ü ziyaretinizde başlattığınız süreci tamamlayacağız. Direkt uçuşlar ve turizm konusundaki iş birliklerimiz sürecek. İki ülkenin büyükelçileri yakın gelecekte geri dönecek ve ekonomik ve siyasi adımlar da atılacak. Türkiye'nin uluslararası ilişkilerde, diplomatik ikili görüşmelerdeki durumu ve konumu dünya için de çok önemlidir" diye konuştu.