Geri Dön
Politika KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Kıbrıs Barış Harekatı'nı hiç kimse basit bir harekat olarak görmesin

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Kıbrıs Barış Harekatı'nı hiç kimse basit bir harekat olarak görmesin

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın hem Kıbrıs Türkleri hem de Türkiye Cumhuriyeti için önemli olduğunu vurgulayarak, "Kıbrıs Barış Harekatı çok da başarılı bir harekattır. Hiç kimse basit bir harekat olarak görmesin" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Kıbrıs Barış Harekatı'nı hiç kimse basit bir harekat olarak görmesin

Diyarbakır'a dün akşam saatlerinde gelen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dicle Üniversitesi'nde 'Doğu Akdeniz'de Gelişmeler Çerçevesinde Mavi Vatan ve Kıbrıs' adlı konferansa katıldı. 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki konferansa; Ersin Tatar'ın yanı sıra Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Gürtaç Kayapınar, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, mülki idare amirleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, üniversitenin faaliyetlerine ilişkin sunum yaptı.


'HİÇ KİMSE BASİT BİR HAREKAT OLARAK GÖRMESİN'

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın hem Kıbrıs Türkleri tarihinde hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin kendi güvenliği, bekası ve geleceği bakımından önemli bir harekat olduğunu hatırlattı. Tatar, "Kıbrıs Barış Harekatı çok da başarılı bir harekattır. Hiç kimse basit bir harekat olarak görmesin. 1963'lerden 1974'lere kadar biliyoruz ki; 11 yıl Rumlar ve Yunanistan, Kıbrıs'ta her türlü tedbiri almışlardır. Neye göre? Türkiye'nin ileride belki bir müdahalesi olabilir; Türk askerini nasıl denize dökeriz, adaya çıkışını nasıl engelleriz? Batı dünyasının bazı güçleri de Beşparmak Dağları'nda mevzi ve barikatlar yaptı. Çok büyük silahları vardı. Bütün bunlara karşı Mehmetçiklerimizi o dağlara çıkarken şehit verdik. Mehmetçik ve mücahitler şehit düşmüştür ama Kıbrıs Barış Harekatı'nı birkaç gün içerisinde başarılı olmuştur" dedi.

'TDT'DE GÖZLEMCİ ÜYE OLDUK'

KKTC'nin ayrı bir devlet ve cumhuriyet olduğunu anlatan Ersin Tatar, şöyle konuştu:

"2 hafta önce Özbekistan'da, Semerkant'ta Türkiye Cumhuriyeti'nin ağırlığı ile Türk Devletleri Teşkilatı'na (TDT) gözlemci üye olarak müracaatımızın oy birliğiyle kabul edilmesi; siyasi mücadelemizde önemli bir kilometre taşıdır. Buradan hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hem TDT'nin çok değerli devlet başkanlarına şahsım ve Kıbrıs Türk halkı adına teşekkürlerimi ifade ediyorum."

Konferansta, Dicle Üniversitesi Senatosu'nca Ersin Tatar'a Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında 'fahri doktora' unvanı verildi. Tatar'a cübbe giydirilerek fahri doktora diploması takdim edildi.

ADININ VERİLDİĞİ PARK İLE ŞEHİTLER ANITININ AÇILIŞINI YAPTI

Diyarbakır’da çeşitli temaslarını sürdüren KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bağlar ilçesinde isminin verildiği ‘KKTC Ersin Tatar’ parkı ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olan Diyarbakırlı şehitler ile gaziler anısına Şehitler Anıtı’nın açılışını yaptı. İlçenin Bağcılar Mahallesi’nde yapılan parkın açılışına Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Gürtaç Kayapınar, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç ve vatandaşlar katıldı.

‘HAVA HAREKATI TÜRKİYE’NİN ANSIZIN NELER YAPABİLECEĞİNİN BİR İFADESİYDİ’

Açılışta konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Diyarbakır ve KKTC üniversitelerinde okuyan öğrencilerin hem gezi hem de turizm faaliyetlerinde olduğunu söyledi. Tatar, "Gerek turizm faaliyetlerinde gerekse ticarette farklı etkinliklerde aramızdaki temasların ve bağların giderek güçlenmesi bizleri daha da yakınlaştıracaktır. Kıbrıs Barış Anıtı da ilelebet Kıbrıs Barış Harekatı’nın ne kadar anlamlı ne önemli olduğunu gösteriyor. 20 Temmuz 1974’te Mehmetçiğin adaya çıkması ve mücahitlerle buluşmasıyla oradaki zaferimizle Doğu Akdeniz’deki çok değerli ‘Mavi Vatanın’ adı haklarımızı ve çıkarlarımızı koruması bakımından da ne kadar isabetli, ne kadar önemli bir harekat olduğunu gösteriyor. Ben Türk Silahlı Kuvvetleri ve Mehmetçiklerimize bu harekatlardan dolayı gerçekten milletimiz ve halkımızın güvenliği için fedakarlık yapanlara teşekkür ederim. Kıbrıs halkından hep dualarında onların yanında olduğunu buradan ifade etmek istiyorum. Geçen gün de yapılan harekatında bütün dünyanın gözü önünde Türkiye’nin ansızın neler yapabileceğinin bir ifadesiydi. Dolayısıyla terör örgütünün İstiklal caddesindeki saldırıların ve çirkinliklerin bizim tarafımızdan da lanetlendiğini buradan belirmek istiyorum." dedi.