Geri Dön
Politika TBMM Başkanı Kurtulmuş, Küba Meclis Başkanı Hernandez ile bir araya geldi

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Küba Meclis Başkanı Hernandez ile bir araya geldi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, resmi temasları kapsamında, Küba'nın başkenti Havana'da Halkın Gücü Ulusal Meclisi Başkanı Esteban Lazo Hernandez ile bir araya geldi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Küba Meclis Başkanı Hernandez ile bir araya geldi

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Küba Halkın Gücü Ulusal Meclisi Başkanı Esteban Lazo Hernandez ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Kurtulmuş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye’den 'Meclis Başkanı' düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirdiğimiz Küba’da, Halkın Gücü Ulusal Meclisi Başkanı Esteban Lazo Hernandez ile bir araya geldik. Görüşmemizde, parlamentolarımız arasındaki ilişkileri güçlendirmenin, dostluk gruplarımız ve ihtisas komisyonlarımız arasındaki karşılıklı temas ve görüş alışverişini artırmanın önemini vurguladık. Türkiye ve Küba parlamentoları arasında imzaladığımız Mutabakat Zaptı ile kuracağımız çalışma grubuyla, ilişkilerimizin daha da üst seviyelere taşınacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

'KURTULMUŞ JOSE MARTİ'NİN ANITINI ZİYARET ETTİ'

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, resmi ziyaret gerçekleştirdiği Küba’nın başkenti Havana’da, Küba’nın bağımsızlık mücadelesinin öncüsü, şair ve yazar Jose Marti’nin anıtını ziyaret etti.

Kurtulmuş, Küba Halkın Gücü Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Ana Maria Mari Machado ve beraberindeki CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Murat Emir, MHP Grup Başkanvekili ve Nevşehir Milletvekili Filiz Kılıç, Türkiye-Küba Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam ve Türkiye’nin Havana Büyükelçisi Vehbi Esgel Etensel ile Devrim Meydanındaki Jose Marti’nin anıtına ziyarette bulundu.

Kurtulmuş, üzerinde 'TBMM Başkanı' yazılı çelengi Jose Marti Anıtı’na bırakmasının ardından iki ülkenin milli marşları okundu. TBMM Başkanı Kurtulmuş, daha sonra parlamento heyetiyle anıt önünde fotoğraf çektirdi.

Anıtın müze bölümünü de ziyaret eden Kurtulmuş, buradaki anı defterine şunları yazdı:

“TBMM’yi temsilen dost ve kardeş ülke Küba Cumhuriyeti’ni ziyaretim vesilesiyle Jose Marti adına yapılmış bu görkemli anıtta bulunmakta mutluluk duyuyorum. Küba’nın bağımsızlık mücadelesinin öncüsü, idealleri ve vatanseverliğiyle ülkesine rehberlik etmeyi sürdüren şair ve yazar Marti’yi saygıyla anıyorum." (DHA)