Geri Dön
Politika Uraloğlu: Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı yılda 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacak

Uraloğlu: Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı yılda 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı Projesi'nde devam eden çalışmaları inceledi. Demir yolu yük ve yolcu taşımacılığında son yılların en iyi rakamlarına ulaşıldığını belirten Bakan Uraloğlu, "Ankara-İzmir arası hat uzunluğu 624 kilometre olacak. Ama bizim çalışmalarımız zaten Polatlı'ya kadar olan hızlı tren hattından sonra başladığı için 508 kilometrelik bir projeden bahsediyoruz. Bu hattımız tamamlandığında yılda yaklaşık 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacağımızı öngörüyoruz" dedi.

Uraloğlu: Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı yılda 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı Projesi çerçevesinde çalışmaların devam ettiği Afyonkarahisar'da saha incelemesinde bulundu. İncelemeler sonrası Sinanpaşa ilçesindeki şantiye alanında basın açıklaması yapan Bakan Uraloğlu, Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı Projesi'nin Türkiye'de devam eden en önemli projelerden biri olduğunu ifade etti. Bakan Uraloğlu, "508 kilometre uzunluğundaki projemizin şu ana kadar Afyon sınırları içerisindeki çalışmalarını yerinde gördük. Bayat 2 ve Köroğlu tünellerimizdeki çalışmaları inceledik. 'Afyon Girişi Sandık ve Sinanpaşa' bölgelerindeki yarma imalatı ve altyapı platform incelemelerinde bulunduk, arkadaşlarımızdan bilgi aldık. Ulaşımda uluslararası entegrasyon ekonomik kalkınmanın dinamosudur ve biz demir yolu yatırımlarını bu dinamonun en önemli güç kaynaklarından biri olarak görüyoruz. Bu çerçevede Asya, Avrupa ve Orta Doğu'yu birbirine bağlayacak 'Bir Kuşak Bir Yol' projesini ülkemiz açısından çok önemli bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Bu projenin orta koridorunun, bizim deyimimizle 'yeni ipek yolu' olması için ülke içinde doğu- batı ve kuzey- güney eksenindeki eksik ulaşım bağlantılarını tamamlayacak projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Londra'dan Pekin'e uzanan 'Demir İpek Yolu'nun hayata geçmesi titizlikle ele aldığımız işlerin başında gelmektedir" dedi.

'19,5 MİLYON OLAN YOLCU SAYISINI 270 MİLYONA ÇIKARMAYI PLANLIYORUZ'

Demir yollarının yolcu taşımacılığında 19,5 milyon olan yolcu sayısını 270 milyona çıkarmayı planladıklarını dile getiren Bakan Uraloğlu, "Son 21 yıl içinde inşa ettiğimiz Marmaray, Bakü- Tiflis- Kars Demiryolu Hattı ve Ankara merkezli hızlı tren hatlarımız da bu vizyonun ürünleridir. 2020 yılı başından itibaren de yük trenlerinin Asya ile Avrupa arasındaki geçişi, bu iki kıtayı deniz altından kesintisiz olarak bağlayan Marmaray üzerinden gerçekleştirilmeye başladı. 2003 yılında 1 milyon 715 bin ton olan uluslararası demir yolu yük taşımalarımız 2022 yılında 2003 yılına göre yüzde 158 artışla 4 milyon 422 bin tona ulaşarak tüm zamanların en iyi değerlerini elde etti. Zaten biz de demir yollarında yük ve yolcu taşımacılık oranlarının artmasını, kara yollarının üzerindeki yükün azalmasını planlıyoruz. 2053 yılı hedeflerimiz doğrultusunda kara yollarındaki yüzde 72'lik yük taşımacılığının payını yüzde 57 düşürmeyi, demir yollarının yüzde 5 olan taşımacılık payını yüzde 22'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Demir yollarının yolcu taşımacılığında da yıllık ortalama 19,5 milyon olan yolcu sayısını 270 milyona çıkarmayı planlıyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde demir yollarında yepyeni bir dönem başlattık. Uluslararası boyutta projeler hayata geçirerek ülkemizi ticari yük taşımacılığında lider konuma taşıdık. Mevcut konvansiyonel demir yolu hattımızı adeta yeniden yapılmışçasına komple yeniledik. 2003 yılında yaklaşık 11 bin kilometre olan demir yolu uzunluğumuza, 2023 yılı itibarıyla 2 bin 250 kilometresi YHT ve hızlı tren hattı olmak üzere yaklaşık 3 bin kilometre ekledik. Demir yolu ağımızı 14 bin kilometreye yükselttik" diye konuştu.

'HIZLI VE KONFORLU SEYAHATİN İLK ADRESİNE DÖNÜŞTÜRDÜK'

Bakan Uraloğlu, Türkiye'yi yarım asırlık hayali olan Yüksek Hızlı Tren işletmeciliği ile tanıştırdıklarını ve Avrupa'da 6'ncı, dünyada 8'inci hızlı tren işletmecisi yaptıklarını ifade ederek, 3 bin 800 kilometrelik demir yolu hattında da yapım çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Bakan Uraloğlu, "Uzun yıllar vatandaşlarımızın tercih etmediği demir yolu seyahatlerini artık hızlı ve konforlu seyahatin ilk adresine dönüştürdük. Hızlı trenlerimizle konforlu, hızlı ve modern seyahat hizmeti doğrudan ve dolaylı olmak üzere 19 ilimize ve ülke nüfusumuzun yaklaşık yüzde 50'sine ulaşmıştır. Ankara merkezli yüksek hızlı tren ağının oluşturulması hedefi kapsamında yaklaşık 3 bin 800 kilometrelik demir yolu hattında da yapım çalışmaları devam etmektedir" dedi.

'9 İSTASYONLA 7 MİLYONDAN FAZLA İNSANIMIZ HIZLI TREN KONFORUNA KAVUŞACAK'

Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı'nın sadece yolcu taşımacılığı değil, aynı zamanda bölgenin ticaret hacmini de geliştireceğini dile getiren Bakan Uraloğlu, "Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattımız da sanayisi, turizm potansiyeli ve limanıyla ülkemizin 3'üncü büyük şehri olan İzmir'i ve güzergahındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar illerimizi Ankara'ya daha da yaklaştırarak, bölgedeki ticaret hacmini büyütecektir. Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı Projesi tamamlandığında mevcut demir yolu bağlantısıyla 824 kilometre olan mesafe 624 kilometreye inecektir. Ankara- İzmir arası 14 saat olan seyahat süresi ise 3 saat 30 dakikaya düşecektir. 9 istasyon ile Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir illerimizde yaşayan 7 milyondan fazla insanımız doğrudan hızlı tren konforuna kavuşacaktır. Kütahya gibi çevre illerle olan etkileşimi de dikkate alındığında YHT hizmetinden faydalanan nüfus daha da artacaktır. Hızlı trenin sağladığı konfor ile birlikte seyahat süresinde gerek konvansiyonel tren gerekse de karayoluna göre önemli avantajlar sağlanacaktır. Yine, Ankara- Afyon arası seyahat süresi 1 saat 40 dakikaya, Ankara- Uşak arası seyahat süresi 6 saat 50 dakikadan 2 saat 10 dakikaya, Ankara- Manisa arası 11 saat 45 dakikadan 2 saat 50 dakikaya düşecektir" diye konuştu.


'13,3 MİLYON YOLCU VE 90 MİLYON TON YÜK TAŞIYACAĞIMIZI ÖNGÖRÜYORUZ'

Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı Projesi tamamlandığı zaman 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşımayı öngördüklerini belirten Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu:

"508 kilometre uzunluğu olan projemizde kullanılacak hattın dizayn hızı 250 kilometre olacaktır. Ankara-İzmir hattımızın 116 kilometrelik kesimi mevcut hizmet eden Ankara- Polatlı kesimi, 508 kilometrelik kesim ise Polatlı-İzmir kesimidir. Projemiz tamamlandığında Ankara- İzmir arası hat uzunluğu 624 kilometre olacak. Ama bizim çalışmalarımız zaten Polatlı'ya kadar olan hızlı tren hattından sonra başladığı için 508 kilometrelik bir projeden bahsediyoruz. Bu hattımız tamamlandığında yılda yaklaşık 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacağımızı öngörüyoruz. Proje kapsamında 40,7 kilometre uzunluğunda 49 adet tünel ve 21,2 kilometre uzunluğunda 67 adet viyadük, 66 adet köprü inşa edeceğiz. Projemizin altyapı işlerinde yüzde 58 oranında genel fiziki ilerleme kaydettik ve 2028 yılında projeyi hizmete açmayı hedefliyoruz. Ankara-İzmir Hızlı Projesi'nin tamamlanması ile ilk etapta günlük karşılıklı 8 tren seferine göre yıllık zaman, enerji ve bakım maliyetleri gibi kalemlerden yaklaşık 1,1 milyar TL tasarruf sağlamayı hedefliyoruz."


'25 TÜNELDEN 7'SİNİ TAMAMLADIK'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı projesi kapsamında Eşme- Salihli bölgesi arasında kalan Alaşehir ilçesindeki Türkmen Mahallesi'ndeki tünel çıkışında incelemelerde bulundu. İncelemeler sonrasında basın açıklaması yapan Bakan Uraloğlu, "Banaz-Eşme arası 85,6 km güzergahtaki 712 metrelik V-12 Viyadüğümüzü ve bölgedeki dolgu çalışmalarını, zemin iyileştirmelerini inceledik. Banaz- Eşme arası altyapı işlerinin fiziki ilerlemesi yaklaşık yüzde 65'tir. Şu anda da hattımızın Eşme- Salihli arasındaki kesimdeyiz. Bu bölge 22 bin 730 metre uzunluğundaki 25 tüneliyle hat üzerindeki en zorlu kesimlerden biri. Şu an buradaki 25 tünelden 7'sini tamamladık. Tamamladığımız tünellerden biri olan T1 tüneli 3 bin 47 metre uzunluğu ile Eşme- Salihli arasındaki en uzun ve Türkiye'de TBM ile açılan en büyük çaplı tünelimizdir. Tünelin kazı çapı 13,77 metre, tünel kaplama betonunun iç çapı da 12,50 metredir. Ayrıca Türkiye'de demiryolu ve güvenlik tünelinin tek kesitte iki katlı olarak inşa edilen ilk tüneldir. Tünelimizin üst katında hızlı tren giderken, alt katta ambulans ulaşımı da sağlanabilecektir. Bu tünelimizin kazı ve segment montaj imalatını, 206 gün gibi kısa bir sürede tamamlayıp, dünyada kırılması zor bir rekora imza attık. 8 tünelde çalışmalara devam ediyoruz. 4 tünelin portal yapısında çalışıyoruz. Kalan 6 tünelin çalışmalarına da yakında başlamayı planlıyoruz" dedi.

'ANKARA- İZMİR ARASI 14 SAAT OLAN SEYAHAT SÜRESİ İSE 3 SAAT 30 DAKİKAYA DÜŞECEK'

Eşme- Salihli arasındaki kesimde 4 bin 627 metre uzunluğunda 21 adet viyadük inşa edeceklerini de belirten Bakan Uraloğlu, "Bu kesimimizdeki altyapı işlerinin fiziki ilerlemesi yüzde 61,70 olup,  imalatları 2026 yılı başında tamamlanmayı hedefliyoruz. Hattımızın devamında Salihli, Turgutlu, Manisa ve İzmir Menemen var. Salihli- Manisa arası 62 kilometrelik güzergahtaki altyapı işlerinin fiziki ilerlemesi yaklaşık yüzde 60. Bu kesimdeki imalatları da 2024 sonunda tamamlamayı planlıyoruz. Tüm çalışmaları ise 2028 yılı içerisinde tamamlamayı öngörüyoruz. Hattımız tamamlandığında mevcut demiryolu bağlantısıyla 824 kilometre olan mesafe 624 kilometreye inecek. Ankara- İzmir arası 14 saat olan seyahat süresi ise 3 saat 30 dakikaya düşecek" diye konuştu.

'1,1 MİLYAR TL TASARRUF SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ'

Bakan Uraloğlu, şöyle devam etti:

"Aynı şekilde demiryoluyla yapılan; Ankara- Uşak arası seyahat süresi 6 saat 50 dakikadan 2 saat 10 dakikaya, Ankara- Manisa arası 11 saat 45 dakikadan 2 saat 50 dakikaya düşecektir. 9 istasyon ile Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir illerimizde yaşayan 7 milyondan fazla insanımız doğrudan hızlı tren konforuna kavuşacaktır. İlk etapta günlük karşılıklı 8 tren seferine göre yıllık zaman, enerji ve bakım maliyetleri gibi kalemlerden yaklaşık 1,1 milyar TL tasarruf sağlamayı hedefliyoruz. Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı'nın açılışını gerçekleştirdiğimizde, ülkemizin bir prestij projesini daha başarıyla tamamlamanın gurunu yaşayacağız. Ülkemiz adına çok büyük ve önemli bir projeyi daha hayalden gerçeğe dönüştüreceğiz. Ülkemizde son 21 yılda gerçekleştirilen bütün yatırımları akla gelebilecek her alanda olduğu gibi ulaştırma alanında da küresel eğilimleri dikkate alarak yapıyoruz. Ulaşım alanında uluslararası entegrasyonu, ekonomik kalkınmanın dinamosu olarak görüyor ve artan demiryolu yatırımlarını da bu dinamonun en önemli güç kaynaklarından biri olarak değerlendiriyoruz. Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı'nın güzergahı üzerindeki tüm bölgenin kalkınması adına adeta bir lokomotif olacağına inanıyor, bölgeye ticaret ve turizm açısından büyük hareketlilik kazandıracağını öngörüyoruz."

Bakan Uraloğlu, açıklamasın ardından ilçeden ayrıldı.