Geri Dön
Sağlık-Yaşam Alman Deresi yürüyüş parkuru yenilendi

Alman Deresi yürüyüş parkuru yenilendi

Beşiktaş’taki Alman Deresi olarak bilinen yürüyüş parkuru Akkök Holding’in Beşiktaş Belediyesi ve Onaranlar Kulübü ile başlattığı iş birliği kapsamında, ‘diyalog’ teması etrafında yenilendi. Bu kapsamda parka kimlik kazandırma hedefiyle kent mobilyası tasarımları ve basketbol saha zemin uygulamaları gerçekleştirildi. 

Alman Deresi yürüyüş parkuru yenilendi

Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşlarından Akkök Holding, Beşiktaş’ın en çok ziyaret edilen parklarından Alman Deresi yürüyüş parkurunda kamusal alan dönüşüm projesi başlattı. Holdingin Beşiktaş Belediyesi ve Onaranlar Kulübü iş birliğinde hayata geçirdiği proje ile parktaki basketbol sahası ve çevresi tamamen yenilendi. Dönüştürülen mekanlar, açılış töreni ve etkinliklerle İstanbulluların hizmetine sunuldu. 


BASKETBOL YARIŞMASI YAPILDI

Gün boyu DJ performansının eşlik ettiği etkinlik renkli anlara sahne oldu. Orkun Kargöz ile Onaran Yoga ve güne merhaba aktivitesiyle başlayan açılış, parka bırakılmak üzere kuş yuvası yapımı atölyesiyle devam etti. Ödüllü basketbol yarışmasında ise ziyaretçiler keyifli oyunlarla eğlenirken sürpriz hediyeler kazanmanın mutluluğunu yaşadı. Törene katılan ünlü basketbolcu Sinan Güler de basketbol severlerle bir araya gelerek yarışmacılara potada taktikler verdi.  


AKPOLAT: KAMUSAL ALANLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ANLAYIŞIYLA DÖNÜŞTÜRMEK ÇOK DEĞERLİ


Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, yaptığı açıklamada “Beşiktaş Festivalimizin yapıldığı Cüneyt Arkın Sanatçılar Parkımızın içerisindeki Alman Deresi Yürüyüş parkurumuzda bulunan, artık işlevini yitirmeye başlamış bir alana Akkök Holding ve Onaranlar Kulübü iş birliği ile yeni bir ‘Hareket ve Topluluk Alanı’ kazandırdık. Burada saha zemin uygulamaları ve parktaki basketbol sahası ile çevresi tamamen yenilendi. Kolektif ve sürdürülebilir bir yaklaşım gözeterek tasarlanan yeni alanımızı tüm komşularımızın kullanımına açtık. Akkök Holding yönetimine ve Onaranlar Kulübü’ne Beşiktaş’ın kent kültürüne sağladıkları dönüşüm için teşekkür ediyorum” dedi.


DÖRDÜNCÜ: ÜSTÜMÜZE DÜŞEN SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRMEYE DAİMA ÖNCELİK VERİYORUZ

Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü ise İstanbul’un önemli yeşil alanlarından birini sürdürülebilirlik anlayışıyla yenilemekten mutlu olduklarını söyledi. Onaranlar Kulübü ile başlayan iş birliği kapsamında kente değer katacak yeni dönüşüm projeleri üzerinde çalıştıklarını dile getiren Dördüncü, “70 yıllık birikimimiz ve tecrübemizle Akkök Holding olarak kurulduğumuz günden bu yana sürdürülebilirlik idealini benimsiyoruz. Bu doğrultuda hem çevremiz hem de toplumumuz için üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirmeye daima öncelik veriyoruz. Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul’un kamusal alanlarını, doğa dostu bir yaklaşımla yenileyip kentte yaşayanların hizmete sunmak çok değerli. Tüm paydaşlarımız için uzun vadeli değer yaratma amacıyla önümüzdeki günlerde de kentimizin ortak kullanımdaki farklı mekanlarını sürdürülebilirlik düşüncesiyle dönüştüreceğiz. Alman Deresi yürüyüş parkurunda başlayan iş birliğimizdeki destekleri için Beşiktaş Belediyesi ve Onaranlar Kulübü’ne teşekkür ederiz” diye konuştu.

GÜLER: PROJEYİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUM

Basketbolcu Sinan Güler ise “Onaranlar Kulübü üyeleri hem yakın arkadaşlarım hem de senelerdir takip ediyorum. Biraz eskimiş şeyleri yeniden kullanıma yönlendirme konusunda çok güzel işler yapıyorlar. Akkök Holding ve Beşiktaş Belediyesi de onlarla bir araya gelerek çok güzel bir proje gerçekleştirdi. Bu noktada hem basketbola destek olma hem de sokakta çocuklarımızın oyun oynayabileceği alanlar yaratma adına projeyi çok önemli buluyorum. Çocukluğumda sokakta basketbol oynadığım için sokak kültürünün sporseverliğe, spor kültürüne, birlikte oynamaya, rekabete neler kattığını biliyorum. Projenin basketbolla yapılmış olması benim için ayrıca özel. Burada bulunduğum için çok mutluyum. Umuyorum ki hem buraya yakın olan çocuklara hem de basketbola ilgi gösterenlere katkı sunacak bir alan olur” ifadelerini kullandı.

İNSAN VE MEKÂN DİYALOGU TASARIMA YANSITILDI

Parka kimlik kazandırma hedefiyle yürütülen projede kent mobilyası tasarımları ve saha zemin uygulamalarına başvuruldu. Bu kapsamda parktaki basketbol sahasının zeminine illüstrasyon tekniğiyle ‘diyalog’ temalı hikâye aktarıldı. Ana hikâye, zeminde başlayıp çeşitli yüzeylere doodle ve lekelerle taşan bir şekilde tasarlandı.

Basketbol sahasının yanındaki mekânda ise ana hikâye çerçevesinde, insanların birbirleriyle ve mekanla olan diyaloglarına hareket, dinlenme, izleme, yaratıcılık ve oyun temaları üzerinden yaklaşan bir topluluk alanı anlayışıyla kentsel mobilyalar tasarlandı. Böylelikle kolektif ve gözlemci bir anlayışla insanların hem kendileri hem de çevreleriyle bağlarını geliştirmeyi amaçlayan topluluk alanları oluşturuldu.