EN ÇOK OKUNANLAR

Şansın böylesi! Lotodan para çıktı arazi aldı, arazide define buldu

İstanbul'da korkutan yangın!

Dehşete düşüren görüntü! Cinayet anı kamerada

Balkanların geleneksel lezzeti kuru et nasıl yapılıyor?

Eskişehirli Ceren Özdemir: ‘Hayattayım' demekten utandım

Ceren'in katilinin babası da katil çıktı!

Son Dakika

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde, 15 Temmuz paneli

DHA (DHA) 14.07.2019 20:05
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde, 15 Temmuz paneli

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde, 15 Temmuz paneli

KONYA,(DHA)- KONYA Gıda ve Tarım Üniversitesi, '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' nedeniyle  panel düzenlendi. Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ile Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol’un konuşmacı olarak katıldığı programda, 15 Temmuz 2016’ daki darbe girişiminin sonuçları ve küresel güçlerin Türkiye’ye yaklaşımı anlatıldı.
Panelin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş yaptı. Çökmüş, 'Geçmiş, hafızada ne kadar iyi oturursa, buradaki taktikler ne kadar iyi okunursa, bundan sonraki tehlikeler de o kadar iyi algılanır, ona göre tedbirler alınır. Bunun için 15 Temmuz’u çok iyi anlamamız ve hafızamıza yerleştirmemiz gerekiyor” dedi.
Kürsüye daha sonra Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan geldi. “Tarih İçinde Hukuksuz İktidar Savaşları ve 15 Temmuz” başlıklı sunum yapan Turan, 'Devletin hiç beklemediği bir noktadan kuyuya doğru yuvarlanma teşebbüsünün yapıldığı gecedir 15 Temmuz 2016 tarihi. Ekonomi yolunda gidiyor, güçlü bir iktidar var, istikrarlı bir hükümet var, herhangi bir yerden de siyasi rüzgar esmiyor, ama ortalıkta bir darbe teşebbüsü var” dedi. 
15 Temmuz’daki darbe girişimim özellikle İstanbul ve Ankara’yı hedef aldığını belirten Turan,
'İstanbul’da Boğaz Köprüsü tutulmuş, Atatürk Havaalanı tutulmaya çalışılmış, asıl kalkışma ise Ankara’da olmuştur. Ankara’da darbe girişiminde bulunanlar Akıncı Hava Üssü, Emniyet Genel Müdürlüğü, TRT Genel Müdürlüğü, Polis Özel Harekât, Özel Kuvvetler, Genel Kurmay Başkanlığı, Meclis ve Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere birçok noktaya saldırdı. 15 Temmuz, her zamankinden daha büyük, daha vahşi, her zamankinden daha sinsi, her zamankinden daha kanlı olan bir darbe girişimiydi. 15 Temmuz tarihi mahut bir geceydi. Asıl yıkılmak istenen Ankara’nın iradesiydi, devlet bekası, devlet gelenekleri. Bu darbenin amacı devlete el koymaktı. Devlet, bizim toplumsal olarak en kıymetli unsurumuzdur” şeklinde konuştu.
FET֒nün haşhaşi topluluğuna benzediğini ifade eden Prof. Turan, 'Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan doğru bir tespit yaptı.  Bu yapı, Selçuklu dönemindeki Hasan Sabbah tarafından yönetilen Sabbahi hareketine benzemektedir. Hassan Sabbah nasıl bir eğitim öğretim metodu uyguladıysa, yani bir çocuğu alıyor, anne, baba, devlet ve cemiyetten sıyırıp kendine bağlıyorsa, FETÖ de aynısını yaptı.FETÖ, küresel sistemin de desteği almıştır. 15 Temmuz’dan sonra Avrupa ve Amerika ülkemize destek vermediler. Haftalar sonra cılız bir sesle tepki gösterdiler. 15 Temmuzla Batı Avrupa’nın, Amerika’nın demokrasi diye bir derdinin olmadığı teyit edildi. Bu çok net ve açık, bunu dünyaya anlatmamız lazım. Her darbe devletten bir şeyler alıp götürmüştür. İnsanlığı çığ gibi ezen bu küresel sistemin karşısında oluşacak alternatif medeniyetin çekirdeğini bu millet oluşturacaktır. Çok köklü bir istiklal bilincimiz var, bu bilincimizi kaybetmeyeceğiz” dedi. 
Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi  (ANKASAM) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol’da “Türkiye’ye yönelik saldırılar devam etmektedir, değişen enstrümanlardır. Merkez dediğimiz devlettir, çevre ise millettir. Uluslararası hukuk birçok alanda hükmünü yitirmiş durumda. Değerler ayaklar altında. Liberalizm çökmüştür. İnsanlığa hitap edecek bir fikirler manzumesinin eksikliği var. 15 Temmuz başlı başına bir operasyondur. Başlayıp bitti değil, operasyonlar sürecinin bir parçasıdır, hedefe varılmadığı sürece bu operasyonlar devam edecektir. Merkez ile çevre arasındaki ilişki test edildi, çevrenin gücü görüldü. Demokrasi kaçınılmazdır ama Amerika 11 Eylül sonrası renkli devrimler adı altında kendi nüfus alanını genişletmek adına darbeler yapmıştır. Demokrasi konusunda samimi olmayan Batı’nın kendisidir, Amerika’nın kendisidir. Demokrasi şu anda bize dayatılan en güçlü silahlardan biridir. Ne yazık ki, buna kapılıp gidenlerimiz de var” şeklinde konuştu.  
 

1

Şansın böylesi! Lotodan para çıktı arazi aldı, arazide define buldu

2

İstanbul'da korkutan yangın!

3

Dehşete düşüren görüntü! Cinayet anı kamerada

4

Balkanların geleneksel lezzeti kuru et nasıl yapılıyor?

5

Eskişehirli Ceren Özdemir: ‘Hayattayım' demekten utandım

6

Ceren'in katilinin babası da katil çıktı!

7

Dehşet eviyle ilgili kan donduran detaylar ortaya çıktı

8

'Cağ kebabı kimin?' tartışması Erzurumluları kızdırdı

EN YENİLER

Uşak'ta korkunç kaza! Bariyerden kopan parçalar yayaya isabet etti
Hasan Çavuşoğlu: Muslera tek başına maçı aldı
Bakan Kasapoğlu'ndan milli yüzücü Ümitcan Güreş'e tebrik
Milli yüzücü Ümitcan Güreş, Avrupa 3'üncüsü
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hiçbir vesayet odağına fırsat vermedik
Galatasaray - Aytemiz Alanyaspor: 1-0
Ceren'in katilinin yeni görüntüleri ortaya çıktı
Beşiktaş, Kasımpaşa maçı hazırlıklarını tamamladı
Silivri'de vücudunda çürüklerle evde bulunan kişi hastanede öldü