Geri Dön
SporAli Koç: Öyle bir takım kuracağız ki benim size şampiyonluk sözü vermeme gerek kalmayacak

Ali Koç: Öyle bir takım kuracağız ki benim size şampiyonluk sözü vermeme gerek kalmayacak

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, “Bu sezonun şampiyonlukla taçlanmasını hepimiz çok istiyoruz. Yine de Allah’tan ümit kesilmez. Yapacağımız transferlerle önümüzdeki sezon şampiyonluk yarışına damga vuracak bir takım oluşturacağız. Bu zamana kadar hiç şampiyonluk sözü vermedim. Son 2 sezonda yaşadıklarımızdan hareketle çok daha kuvvetli bir Fenerbahçe yaratacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Öyle bir takım kuracağız ki benim size şampiyonluk sözü vermeme gerek kalmayacak” dedi.

Ali Koç: Öyle bir takım kuracağız ki benim size şampiyonluk sözü vermeme gerek kalmayacak

Fenerbahçe Spor Kulübü Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda başkan adaylığını açıklayan mevcut başkan Ali Koç, adaylığıyla alakalı olarak basın toplantısı düzenledi. Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleştirilen basın toplantısına yönetim kurulu üyeleri ve kulüp üyelerinin yanı sıra basın mensupları katıldı. Başkanlığında geçen 6 yılı değerlendirerek sözlerine başlayan Ali Koç, “Bugün sizlerle son 6 yılda neler oldu, ‘6 yıl boşa geçmiş diyenler için’ bilgiler paylaşacağım. Neden fikir değiştirdiğimi ve aday olduğumu sizlere anlatacağım. Büyük bir açık yüreklilikle başarılarımızla ve hatalarımızla yüzleştik. Fenerbahçe’nin için hayal ettiklerimizin, olmasını istediklerimizin amaçladığımız düzeye gelmediğinin farkındayız. Emek verip, mücadele edip yapamadıklarımızın hepsi önümüzde. Bütün süreci analiz ettik, kendimize baktık ve kritik yaptık. Futbol A takımı yapılanmamızda özellikle ilk dönemimizde doğru yapmadığımız şeyler olmuştur. Transfer çalışmalarında ve bazı hoca tercihlerinde bizi sorgulayabilirsiniz. Geçmişten çok şey öğrendik ve tecrübe kazandık. Ne olursa olsun bizim bilerek, isteyerek, bilmeden bir yanlışımız olamaz. Bizim için en önemli konu Fenerbahçe’nin borçları ve mali yapısı olmuştur. Mali bağımsızlığımız tehlikede diyordum. Gelir gelmez bu konuya odaklandık. 6 yıl sonra sürdürülebilir mali bir yapıya geldik. Bu konuda gidecek yolumuz var ama doğru yoldayız” diye konuştu.

“BUGÜN REKLAMI BOŞ OLAN HERHANGİ BİR TAKIMIMIZ YA DA BRANŞIMIZ YOK"

Reklamı boş çıkan takımları veya branşları olmadığını söyleyen Ali Koç, "Geçmişte verilen transfer zararları kapatıldı. Avrupa’nın 5 büyük ligine yaptığımız transferlerle büyük takımların dikkatini çektik. Finansal Fair-Play (FFP) ve harcama limitleri gibi engeller aşıldıkça tarihimizin en iyi kadrolarından biri kurduk. FFP prangalarını attık. Stadyum, sponsorluk ve reklam gelirlerimizi 200 milyon dolara çıkardık. Bugün reklamı boş olan herhangi bir takımımız ya da branşımız yok. Fenerium bana göre Şampiyonlar Ligi seviyesine çıktı. Fenerium 2018 yılında 25 milyon dolar ciro yaparken bugün 52 milyon dolar ciro, 25 milyon dolar kar yapmıştır. Tarihimizde ilk defa yarım milyon adetin üzerinde forma satışı yaptık. Tüm bu çabalarımız sonucunda finansal bağımsızlığın temelini atarken sportif başarıdan da taviz vermedik” ifadelerini kullandı.

“SİSTEM TARAFINDAN GİYOTİNDEN GEÇİRİLMESEYDİK ŞAMPİYONLUĞA UZANABİLME ŞANSIMIZ VARDI”

6 senelik süreçte özellikle ilk döneminde futbol A takımı özelinde bazı hatalı kararlar aldıklarını söyleyen Koç, “Futbolda arzuladığımız başarıları yakalayamadık. İlk dönemimizde muhtelif sebeplerden kaynaklanan hatalarımız oldu. Sistem tarafından giyotinden geçirilmeseydik şampiyonluğa uzanabilme şansımız vardı ama hep engellendik. Son 2 sezonda doğru seçimler yapmış, transfer başarısı sağlamış, şampiyonluğu son ana kadar kovalayan bir takım oluşturuldu. Son 2 sezonda ülke puanına açık ara en fazla puan katkısını Fenerbahçe yapmıştır. Bu sene görülmemiş bir puana ulaştık ve tüm adaletsizliklere rağmen şampiyonluk şansını son haftaya taşıdık. İnşallah sonu şampiyonlukla biter. Futbolda başarılı bir istikrar sağladığımız aşikardır ve geleceğe umutla bakmamızı sağlamıştır. Fenerbahçe futbolda son 10 senede de istikrar sağlamıştır. Son 10 sene ve son 5 senenin puan toplamında Fenerbahçe zirvededir ama şampiyonluk yaşamayan tek takım Fenerbahçe’dir. Bunun futbolun olağan akışıyla açıklanması mümkün değildir” diye konuştu.

“BU YÖNETİM ANLAYIŞININ TEKRAR KULÜBÜMÜZE DÖNMEMESİ İÇİN YENİDEN ADAYIM”

Daha önce aday olmayacağını ifade etmesine rağmen aldığı karar değişikliğinin sebebine değinen Koç, “Kulübümüzü aldığımız noktadan şimdiki haline getirmek için canla başla mücadele ettik ve iyi bir noktaya geldik. Geleceğe daha büyük motivasyonla bakabiliyoruz. Ana nedenlerden biri bu dönüşümü tamamlayarak Fenerbahçe’yi mali ve sportif açıdan istediğimiz noktaya getirmektir. 2018 senesinde Fenerbahçe’yi bulunduğu durum ve yönetim anlayışından kurtarmak için yola çıkmıştık. Bu yönetim anlayışının tekrar kulübümüze dönmemesi için yeniden adayım. O günlere dönemeyiz. Bir kulübün bağımsız olması, finansal güç ile başlar. Biz Fenerbahçe’yi finansal açıdan sürdürebilir bir noktaya getirdik. Son 6 sene en azından 1 şampiyonluk alsaydık bunlar daha değerli olacaktı. ‘Ben başkan olduğum sürece Fenerbahçe’yi başkan yapmazlar’ demiştim. Bu bir umutsuzluk ve teslimiyet ifadesi değildi. Bu sözler bir isyanın ve mücadelenin dışavurumuydu. Fenerbahçe’nin karşı karşıya kaldığı durumu izah eden bir şeydi. Burada söz konusu olan şahsımın kimliğiyle alakalı bir durum değildir. Fenerbahçe son 20 yılda büyük haksızlıklara ve saldırılara maruz kalmış ve kalmaya devam etmektedir. Fenerbahçe’nin hakkının yenmesinin bir norm haline gelmesi, bizimle başlayan bir süreç değildir. Son birkaç yılda bunun dozajı artmıştır” şeklinde konuştu.

“ÖYLE BİR TAKIM KURACAĞIZ Kİ BENİM SİZE ŞAMPİYONLUK SÖZÜ VERMEME GEREK KALMAYACAK”

Başkanlığa tekrar seçilmesi halinde en büyük hedeflerinin futbol A takımını şampiyon yapmak olduğunu vurgulayan Koç, “En büyük hedefimiz futbol takımımızın şampiyonluk yaşamasıdır. Bunu da başaracağız, göreceksiniz. İstanbulspor karşısında galip gelirsek 99 puanla ligi tamamlayacağız. Biz bu başarıları elde edince bu sezon her hafta başka skandala sahne olan bir lige dönüştü. Bu kadar güçlü kadro kurunca sistem içerisindeki böcekler ortaya çıktı. Hepsini tespit ettik ve sizlere sözüm olsun, hepsinin kökünü kazıyacağız. Bu sezonun şampiyonlukla taçlanmasını hepimiz çok istiyoruz. Yine de Allah’tan ümit kesilmez. Yapacağımız transferlerle önümüzdeki sezon şampiyonluk yarışına damga vuracak bir takım oluşturacağız. Bu zamana kadar hiç şampiyonluk sözü vermedim. Son 2 sezonda yaşadıklarımızdan hareketle çok daha kuvvetli bir Fenerbahçe yaratacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Öyle bir takım kuracağız ki benim size şampiyonluk sözü vermeme gerek kalmayacak” dedi.

“BU SEFER DE KABUL ETMEZ İSE DURSUN ÖZBEK İLE BİRLİKTE TELEVİZYONA ÇIKARLAR”

Olağan Genel Kurul Toplantısında başkanlığa aday olan eski başkan Aziz Yıldırım’a birlikte televizyona çıkma talebini tekrardan yineleyen Ali Koç, “Artık duygusallığa yer yok, hata yapma lüksümüz yok. Yeni yönetim kurulumuzu buna göre belirledik. Sorunların üstesinden geleceğiz. Taraftarlarımız ve üyelerimiz zerre kadar şüphe duymasınlar. Değineceğim çok konu var, bu daha başlangıç. Geldiğimiz nokta itibarıyla önceki başkanımız 6 sene boyunca genel kurullarımıza gelmeyip bize ağır salvolar yaptı. Hep rica ettik, gelin kendimizi anlatalım diye. Ona pek rağbet etmedi. Şimdi hiç tereddüt etmeyeceğini düşünüyorum. Öz güveni tavan yapmış ve aday olduğu için de üyelerimize saygı duyacağından dolayı televizyona çıkıp sizleri aydınlatacağından zerre kadar şüphem yok. Bu sefer de kabul etmez ise Dursun Özbek ile birlikte televizyona çıkarlar” diye konuştu.

Yeniden başkan olması halinde listede yer alan arkadaşlarının talebiyle maçlara daha çok geleceğini ifade eden Koç, Aziz Yıldırım’ın göreve gelmesi halinde futbol A Takımın başına Jose Mourinho’yu getirme isteğiyle alakalı olarak ise “Son haftaya şampiyonluk şansıyla giriyoruz, bunları konuşmanın yeri değil. Mourinho konusuna da değiniriz. Bunu derbi öncesi gündeme getirmek de talihsizlikti. Konsept, yatırım aşağı yukarı onlardan duyduğum kadarıyla 2 yıllık 45 milyon Euro’ya denk gelecek. Beraber ortaklık yapalım diyor. Bunu konuşana dek medeni insanlar gibi masa etrafında tartışmayı tercih ederim. Ona da bakarız” açıklamasında bulundu.

“SAYIN BAŞKANIN ADAY OLMASINI FENERBAHÇE’NİN BEKASINDAN ÇOK ALİ KOÇ’TAN ALINACAK BİR İNTİKAM OLARAK GÖRÜYORUM”

Eski başkan Aziz Yıldırım’ın yeniden aday olmasını değerlendiren Koç, “Mali açıdan nereden nereye geldiğimizi anlattım. Şu anda daha hazmedilebilir bir tablo var. Sayın başkanın aday olmasını Fenerbahçe’nin bekasından çok Ali Koç’tan alınacak bir intikam olarak görüyorum” dedi.

“ARAMIZDA BAHSETTİĞİ ŞEKİLDE BİR KONUŞMA YAKINDAN YA DA UZAKTAN GEÇMEDİ”

Geçtiğimiz günlerde Dursun Özbek’in düzenlediği basın toplantısında Erden Timur ve Ali Koç’un arasında geçen bir olayla ilgili olarak söylediklerinin hatırlatılması üzerine ise Koç şunları ifade etti:

“Erden Bey’e teşekkür edeceğimi sanmazdım ama kendi başkanını yalanladığı için teşekkür ederim. Aramızda bahsettiği şekilde bir konuşma yakından ya da uzaktan geçmedi. Sayın başkanın bu ilk yalanı değil. Yalan söyleyenler kendini ispatlamak durumunda değil ülkemizde. 40-50 kişi dedi sonra 70-80’e çıktı. Kameralara bakarsa 2 kişi ile geldiğimi görecektir. Dolayısıyla söylediklerinden çok duruma odaklıyım. Patolojik bir durum mu var yoksa hatırlamıyor mu bilmiyorum. Bu kadar rahat yalan söylememesi lazım. Bahsettiği konuda da öyle bir konuşma geçmedi. Ne geçtiğini anlatırım ama böyle bir konu hiçbir şekilde geçmedi.”

“BAYRAĞIMIZI GASP ETMEYE ÇALIŞTIKLARI İÇİN TEPKİ VERİLDİ”

Galatasaray maçının ardından yaşanan olaylarla ilgili de açıklamalarda bulunan Koç, şunları söyledi:

“Arabaya bindim, oraya gittim. Devletin memurunu hedef alıyorlar, ayıplarını örtmek için. Bizim stadımıza gelmek isterlerse polis yardımcı olacak tabii ki. Soyunma odasında çocuklarla kucaklaştık. Tekrardan stada çıkma arzuları vardı. Çıkalım ve fotoğraf çekelim dedik. Talimatlara aykırı mı? Değil. Biz bunu daha önce de yapmıştık. Oradaki ilk derbi maçında onları yenmiş ve fotoğraf çektirmiştik. Takım bunu çok istediği için sahaya çıkalım dedik ve çıktık. Olaylara sebep olan konu bayraktır. Bayrak, bir ülke için de kulüp için de namus konusudur. Bayrağımızı gasp etmeye çalıştıkları için tepki verildi. Keşke olmasaydı. Saygı çift taraflı müessesedir. Bir kişi gittim, iki de koruma. Abartma, yalan söyleme, bunların DNA’sına işlemiş. Bayrağımızla fotoğraf çektirip arabaya binip gidecektik” ifadelerini kullandı.

Ali Koç, Aziz Yıldırım’ın düzenlediği basın toplantısında “Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacak güç kimler?” sözünün hatırlatılması üzerine ise “Fenerbahçe şampiyon yapmayacak güçlerin kim olduğunu merak ediyorsa aynaya baksın, çünkü bunlardan birisi kendisi” şeklinde cevap verdi.

Ali Koç, göreve tekrardan seçilmesi halinde futbol a takımında sportif direktörlük görevi yapan Mario Branco ile yola devam etmeyi düşündüğünü belirtti.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, yaklaşan Türkiye Futbol Federasyonu başkanlık seçimleriyle alakalı olarak ise “Umarım çok adaylı bir seçim olur. İnşallah bu başkan seçime girmez, girerse de inşallah kaybeder. Kazanma şansını hiç görmüyorum” dedi.

ALİ KOÇ’UN YENİ LİSTESİ BELLİ OLDU

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, düzenlediği basın toplantısında yeni yönetim kurulu üyelerini de açıkladı. Ali Koç’un listesinde yer alan isimlerin asil ve yedek olmak isimleri şu şekilde;

Asil Üyeler: Hamdi Akın, Hulusi Belgü, Erol Bilecik, Hüseyin Bozkurt, Mehmet Salih Dereli, Esin Güral Argat, Acun Ilıcalı, Nedim Keçeli, Ahmet Ketenci, Burak Çağlan Kızılhan, Sertaç Komsuoğlu, Sait Ergun Özen, Fethi Pekin, Mustafa Hakan Safi

Yedek Üyeler: Ali Alper Alpoğlu, Selma Rodopman, Kemal Danabaş, Eren Ali Dişli, Özgür Özaktaç, Cenk Öztanık, Rıfat Perahya