Geri Dön
SporBakan Bak, Dünya Spor Oyunları'nda mücadele edecek down sendromlu milli sporculara başarılar diledi

Bakan Bak, Dünya Spor Oyunları'nda mücadele edecek down sendromlu milli sporculara başarılar diledi

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, ülkemizin ev sahipliğinde Antalya'da düzenlenecek olan Down Sendromlular Dünya Spor Oyunları'nda mücadele edecek sporculara başarılar diledi. Bakan Bak, oyunlarda mücadele edecek her sporcunun gerçek bir şampiyon olduğunu belirterek, "Down Sendromlu sporcularımızın kazanma azmi, mücadeleleri tüm madalya ve kupaların üzerindedir" dedi.

Bakan Bak, Dünya Spor Oyunları'nda mücadele edecek down sendromlu milli sporculara başarılar diledi

Down sendromlu sporcuların olimpiyat oyunları olarak adlandırılan 2. Down Sendromlular Dünya Spor Oyunları (2024 Trisome Games), 33 ülkeden 858 Down Sendromlu sporcu, antrenör ve idarecinin katılımıyla Antalya'da düzenlenecek.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, 4 yılda bir yapılan ve ikinci kez düzenlenecek Down Sendromlular Dünya Spor Oyunları'na ev sahipliği yapacak olmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, Türkiye'nin düzenlediği başarılı organizasyonlarla dünya çapında bir marka haline geldiğini söyledi.

Türkiye'de spor devrimi yaşandığına vurgu yapan Bakan Bak, "Son yıllarda yapılan stadyumlar, spor salonları, yüzme havuzları, sahalarla ülkemiz büyük bir değişim yaşadı. Avrupa'nın ve dünyanın en yeni, en modern tesislerine sahibiz. Bunun neticesinde hem sporcularımız uluslararası alanda madalyalar kazanıyor hem de önemli şampiyonalara ev sahipliği yapıyoruz. Bu gurur ülkemizindir. Yaşanan tesis devriminde başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Oyunlarda mücadele edecek tüm sporculara başarılar dileyen Bakan Bak, "Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; özel sporcularımız kaybedeni olmayan bir organizasyonda mücadele edecek. Hepsi bizim gözümüzde gerçek birer şampiyondur. Turnuva denilince akıllara hep rekabet gelir ancak, sporun özünde dostluk ve kardeşlik vardır. Down Sendromlu sporcularımızın kazanma azmi, centilmence mücadeleleri tüm madalya ve kupaların üzerindedir. Down Sendromlular Dünya Spor Oyunları için ülkemize gelen değerli konuklarımızın, Anadolu halkının misafirperverliği ile kendi evlerinde hissedecekleri bir ortam bulacağına yürekten inanıyorum. Güzel ülkemizden unutulmaz anılarla, dostluklarla ayrılacaklardır. Tüm sporculara, antrenörlere başarılar diliyorum" diye konuştu.

2024 TRİSOME GAMES'TE ÜLKEMİZİ 86 SPORCU TEMSİL EDECEK

19-26 Mart 2024 tarihleri arasındaki oyunların açılış seremonisi 20 Mart Çarşamba günü 11.00'de Antalya Spor Salonu'nda yapılacak.

Atletizm, basketbol, cimnastik, futsal, judo, masa tenisi, tenis ve yüzme branşlarının yer aldığı 2024 Trisome Games'te ülkemizi 86 sporcu temsil edecek.

Down Sendromlular Dünya Spor Oyunlarına; Amerika Birleşik Devletleri, Arnavutluk, Arjantin, Avusturalya, Azerbaycan, Brezilya, Bulgaristan, Kolombiya, Hırvatistan, Çekya, Estonya, Finlandiya, Fransa, İngiltere, Hong Kong, Macaristan, İrlanda, İtalya, Japonya, Litvanya, Macau, Meksika, Mısır, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovenya, Güney Afrika, İspanya ve Venezuela'dan sporcular katılacak.