Geri Dön
Spor Bakan Bak: Türkiye 22 yıldır bir spor devrimi yaşıyor

Bakan Bak: Türkiye 22 yıldır bir spor devrimi yaşıyor

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Sayın Cumhurbaşkanımız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zaman, ilk yaptığı işlerden bir tanesi amatör spor kulüpleri, spor sahaları yapmak, malzeme dağıtmak, onların tesislerini geliştirmekti. Çünkü amatör sporun içerisinden gelen, sporu çok iyi bilen bir lider. Şu anda bunu devam ettiriyor. 22 yıldır Türkiye bir spor devrimi yaşıyor” dedi.

Bakan Bak: Türkiye 22 yıldır bir spor devrimi yaşıyor

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yapımı tamamlanan spor tesislerinin açılışını gerçekleştirmek ve gençlerle buluşmak üzere Bursa’ya geldi. Bakan Bak, ilk olarak İnegöl Spor Tesisi Açılışı ve İnegöl Stadı Protokol İmza Töreni’ne katıldı. Eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ile AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan’ın katıldığı törende konuşan Bakan Bak, devlet ile spor kulüpleri arasındaki ilişkinin önemine değindi. Türkiye’nin AK Parti iktidarı döneminde spor devrimi yaşadığını söyleyen Bak, “Devlet ile spor kulüpleri arasındaki ilişki çok çok önemli. Bu noktada da konuyu çok iyi, yakından biliyoruz. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zaman, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ilk yaptığı işlerden bir tanesi amatör spor kulüpleri, spor sahaları yapmak, malzeme dağıtmak, onların tesislerini geliştirmek. Çünkü amatör sporun içerisinden gelen, sporu çok iyi bilen bir lider. Şu anda bunu devam ettiriyor. 22 yıldır Türkiye bir spor devrimi yaşıyor. Türkiye'nin dört bir yanında yapılan, üst düzey standartlarda, Avrupa standartlarının üzerinde, UEFA standartlarında stadyumlar var. Yapılan stadyumlar var. 36 tane devam eden var. Ve onlarca, yüzlerce kapalı spor salonu var. Olimpik ve yarı olimpik olmak üzere yaklaşık 700’e yakın yüzme havuzu var. Yapılan bir devrim var. Yani sporda büyük bir devrim var” ifadelerini kullandı.

‘SPORA YAPILAN YATIRIMLAR BAŞARILARI ARTTIRDI’

Spora yapılan yatırımlarla birlikte başarıların da arttığına dikkat çeken Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, şunları söyledi:

“Bunun sonuçlarını görüyoruz. Olimpiyatlarda alınan başarılardan dolayı en son geçen hafta takip etmişsinizdir. Güreşte, Grekoromen Milli Takımı’mız Avrupa Şampiyonu oldu. 31 yıl sonra serbest güreş takımımız Avrupa Şampiyonu oldu. Bayan milli takımımız Avrupa 2’ncisi oldu. 7 tane altın madalya kazandılar. Gümüş madalyalar, bronz madalyalar var. Toplam 17 tane madalya kazandılar. Dolayısıyla spor da bu. Haltercilerimiz yine bayanlarda, erkeklerde altın madalya, gümüş madalya, madalyalar kazandılar. Yani sporun altyapısına yapılan yatırımlar ortada. Tekvandoda yine sporcularımız altın madalyalar kazandılar. Biliyorsunuz tekvando milli takımımız, bayan milli takımımız en son dünya şampiyonu oldu. O yüzden inanılmaz yatırımlar var. Bursa'da da inanılmaz yatırımlar var. Bursa Büyükşehir Belediyesi'yle yapılan ortak çalışmalar var.”

‘İNEGÖLSPOR EN AZ PLAYOFF’U YAKALAMALI’

İnegöl’e yakın zamanda bir stadyum kazandırılacağını söyleyen ve 2’nci Lig’de mücadele veren İnegölspor’u da yakından takip ettiğini belirten Bakan Bak, “Tabi İnegöl'e bu tesislerden sonra güzel bir stadyum kazandırmak lazım. O yüzden onunla ilgili çalışmalarınızla devam ediyoruz. Bu konuda belediyemizle ortak projemiz var. Arsa takasıyla, onun gelen geliriyle ve üzerine koyacağımız yatırımlarla beraber çok güzel bir tesis, güzel bir stadyum kazandıracağız. Bununla ilgili çalışmalar hızla devam ediyor. Çok kısa süre içerisinde de bunu hep beraber kamuoyuyla paylaşarak da güzel bir hediyeyi, İnegöl'e yakışan güzel bir stadyumu, modern bir stadyumu yine kazandıracağız. Bu konuyla ilgili de merak etmeyin. Bunu buraya gelişimizle de anlatmış olduk. Hep birlikte bunu ifade etmiş olduk. Yakışıyor, İnegöl'e yakışıyor. İnegöllü sporcu kardeşlerimizle sohbet ettim. Onlara da başarılar diliyorum. Biraz daha üste çıkıp Playoff’a kalın. En az Playoff'u yakalayın. Oradan bir şeyler çıksın. Heyecan lazım. Bu taraftara, İnegöl'e, futbolu seven İnegöl'e tabii güzel neticeler lazım. O yüzden biraz gayret arkadaşlar. Bu tesislerin hakkını vermek lazım. Antrenörlere, altyapıdaki antrenörlere de söylüyoruz. Buradan sporcu yetiştirmek lazım.”

‘SPORUN İÇİNDEN BİR CUMHURBAŞKANIMIZ OLDUĞU İÇİN ÇOK ŞANSLIYIZ’

A Milli Futbol Takımının başarılarını hatırlatan ve 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı İtalya ile beraber Türkiye’nin organize edeceğine dikkat çeken Bakan Bak şöyle konuştu:

“Türkiye malumunuz bu yapılan yatırımlar sonucunda, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası, Almanya'da yapılacak. Takımımız A Milli Takımımız genç bir takım. Grubunu lider olarak tamamladı. Almanya'da hep birlikte, oradaki vatandaşlarımızla beraber tribünleri dolduracağız ve oraya bir coşku vereceğiz. Milli takımımıza Avrupa Futbol Şampiyonası’nda başarılar diliyoruz. İfade ettiğim gibi yapılan stadyumlar, yapılan tesisler sonucunda 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı İtalya'yla beraber Türkiye organize edecek. İşte bu da önemli, sporda geldiğimiz, yaptığımız devrimler neticesinde. Çok şanslıyız, sporun içerisinden gelen bir cumhurbaşkanımız var. Sporu çok iyi biliyor. Yakından takip ediyor. 2’nci ligini, 3’üncü ligini, her noktasını takip ediyor. Bütün branşları takip ediyor. Çünkü spor sevdalısı, sporun içerisinden gelen birisi. Bu noktada şanslıyız. Önümüzde Paris 2024 Olimpiyatları var. Oraya da etkin bir şekilde hazırlanıyoruz. İnşallah Paris'te de sporcularımız bayrağımızı göndere çektirecek.”

’10 MİLYON ÇOCUĞUMUZA YÜZME ÖĞRETTİK, 3,5 MİLYON ÇOCUĞUMUZU SPORA YÖNLENDİRDİK’

Sadece profesyonel sporculara değil, altyapıya da büyük önem verdiklerini ve her çocuğu spora yönlendirmek istediklerini söyleyen Gençlik ve Spor Bakanı, “Yüzme konusunda çok ciddi yatırımlarımız var. ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın’ projesi çerçevesinde, bu zamana kadar yaklaşık 10 milyona yakın çocuğumuza yüzme öğrettik. Onun ardından yetenek taramasıyla beraber, ilkokul 3’üncü sınıftaki çocuklarımızla yaptığımız çalışmalarla, yetenek taramasında 3,5 milyon çocuğumuzu çeşitli spor branşlarına yönlendirdik. 400’e yaklaşan gençlik merkezlerimizle, spor tesislerimizde, gençlik kamplarımızda, gençlerimizin hizmetindeyiz. Yaklaşık 950 bin yatak kapasitene sahip Kredi Yurtlar Kurumu’muzda, 850 yurdumuzda, üniversiteli çocuklarımıza, gençlerimize barınma imkanı sağlıyoruz Onlara ücretsiz yemek temin ediyoruz ve yükseköğretimlerini daha kolay şartlarda yapmalarını sağlıyoruz. Yaklaşık 1,5 milyon gencimize de kredi ve burs veriyoruz. Dolayısıyla. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak da bu hizmetlerimize devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TÜRK SPORUNA DAHA KALİTELİ VE GENÇ SPORCULAR YETİŞTİRECEĞİZ’

Konuşmasında Bursa’ya yapılan spor yatırımlarını da bir kez daha hatırlatan Bakan Bak, “İnegöl'de yurt talebi var. Onunla ilgili çalışmamızı da hızlandırdık. Çok kısa süre içerisinde de buraya bir yurt kazandırılması, ilave bir yurt kazandırılması içinde çalışıyoruz. Yine İnegöl Belediyesi ile beraber bir spor salonu inşaatı ve bir saha ile ilgili protokollerimizi yaptık. Onların çalışmaları da devam ediyor. Sporda, Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'ın da ifade ettiği gibi, Bursa'nın dört bir kenarına yaptığımız tesisler, atletizm tesisleri, tekvando tesisi ve başta ismini Naim Süleymanoğlu olarak da verdiğimiz merkezdeki tesisler de olmak üzere, Bursa bir spor şehri olma yolunda hızla ilerliyor. İnegölspor'a bu tesis hayırlı olsun. Başarılar diliyoruz. Daha büyük başarılar bekliyoruz. Türk sporuna yeni sporcular, daha kaliteli, daha genç sporcuları yetiştireceğimize inanıyoruz” dedi.

'ÇOCUKLARINIZI ALIP, BU TESİSLERE GETİRİN'

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce Yıldırım ilçesi Vakıf Mahallesi'nde inşa edilen Vakıf Bera 2. Etap Spor Tesisi'nin açılışını gerçekleştirdi. Burada konuşan Bak, "Oktay Yılmaz başkan çalışıyor. Ali Nur Aktaş başkan çalışıyor. Bursa güzelleşiyor, spor şehri olmaya devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, bizim en büyük amaçlarımızdan bir tanesi de çocuklarımızın bağımlılıktan uzak tutulması. Başta uyuşturucu, içki, kötü alışkanlıklar olmak üzere bağımlılıktan uzak tutulması, bizim en büyük hedefimiz. Buradan ailelere sesleniyoruz. Dedelere sesleniyoruz. Anne babalara sesleniyoruz. Çocuklarınızı alıp, bu tesislere getirin. Bakın orada çocuklarımız var. Hocalarıyla beraber antrenman için hazırlar. Salonumuz burada, tesislerimiz burada, parklar burada, her şey geleceğimiz olan gençlerimiz için. Bu noktada daha önceki dönemde de görev yapan değerli bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na da teşekkür ediyoruz" dedi.

'YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARIN SONUÇLARINI ALMAYA BAŞLADIK'

Spor ülkesi haline gelen Türkiye'nin, 2024 Paris Olimpiyatları'na da başarı hedefiyle hazırlandığını ifade eden Bak, "Yaptığımız yatırımların sonuçlarını almaya başladık. Okçulukta olimpiyat şampiyonu çıkardık, dünya şampiyonu çıkardık. Jimnastikte madalya almaya başladık. Daha önce seyrettiğimiz branşlarda madalyalar kazanmaya başladık. İşte bunların hepsinde spora yapılan, spor tesislerine yapılan, altyapıya yapılan yatırımlar var. Bursa'da da Ali Nur başkan şahidim, spor tesisleri yapılması için milletvekillerimizle beraber, belediye başkanlarımızla beraber bize gelip, 'Şuraya da tesis yapacağız, buraya da saha yapacağız, salon yapacağız' diye hep beraber talepte bulunuyorlar. Hem kendi bütçesinden yapıyor, yetmediği yerde Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, Spor Toto üzerinden destek veriyoruz. İşte böyle güzel tesisler ortaya çıkıyor. Çocuklarımız için, gençlerimiz için güzel eserler ortaya çıkıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye'nin spor tesislerinde, spor yatırımlarında yaptığı devrimler var. İşte bunların örnekleri, buralarda var. Büyüyen, gelişen güçlü Türkiye var. Her alanda gelişen, büyüyen güçlü Türkiye'nin yanında, sporda büyük devrimler yapan Türkiye var" diye konuştu.

‘BİZİM ZAMANIMIZDA BÖYLE TESİSLER YOKTU’

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce inşa edilen Mustafakemalpaşa Kültür Merkezi ve Spor Tesisleri'nin açılışını gerçekleştirdi. Burada konuşan Bak, “Bizim AK Parti olarak, Recep Tayyip Erdoğan'ın yolunda yürüyen dava arkadaşları olarak en önemli neticemiz, sonucumuz hizmet siyasetidir, eser siyasetidir. İşte bir eser daha ortaya çıktı. Bu da Recep Tayyip Erdoğan'ın spora, Türk sporuna kazandırdığı tesislerden bir tanesi. Sevgili gençler bu tesisler sizin için. Bizim zamanımızda böyle tesisler yoktu. İçinde bakın yüzme havuzu var, kültür merkezi var, salonları var, gençlik merkezi var, oyun alanları var. Her şey var. Malumunuz son 22 yılda, sporun içerisinden gelen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti spor devrimi gerçekleştirmektedir. Malumunuz olduğu üzere, Türkiye'nin dört bir yanına bütün illerine, ilçelerine spor tesisleri kazandırmaya devam ediyoruz. Bu zamana kadar 700’ün üzerinde yarı olimpik ve olimpik yüzme havuzu, onlarca, yüzlerce spor salonu, stadyumlar, mahalle sahaları, basketbol sahaları, 400’e yakın gençlik merkezi, gençlik kampları başta olmak üzere yüzlerce, binlerce eser kazandırıldı, kazandırılmaya devam ediyor. Bütün bunlar genç nüfusumuz için, gençlerimiz için. Malumunuz sporda uluslararası büyük organizasyonları gerçekleştiriyoruz. Şu anda bu tesisi yapmaya kalksak milyarın üzerinde bir rakam çıkar. Ama bunu tamamladık. Halkımızın hizmetine, gençlerimizin hizmetine sunuyoruz” dedi. 

‘BİZ ÇILGIN TÜRKLERİZ, GİTTİĞİMİZ HER YERE DİNAMİZM GETİRİRİZ’

Türkiye’nin spordaki başarılarıyla dünyada ve Avrupa’da adından söz ettirdiğine dikkat çeken Bakan Bak, “Türkiye bu başarılı spor yatırımlarıyla, spor tesisleriyle Avrupa'da söz ettiriyor. Dünyada kendinden söz ettiriyor. 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı İtalya ile beraber Türkiye organize edecek. Niçin verdiler bize bu organizasyonu? Çünkü Avrupa'nın ve dünyanın en modern stadyumlarına sahip Türkiye. Peki dünya şampiyonalarını veriyorlar, Avrupa şampiyonalarını veriyorlar. Niçin veriyorlar? Burada uluslararası standartlarda, spor tesisleri var, konaklama tesisleri var, iyi antrenman imkanları var. İşte bu nedenle Türkiye spor ülkesi olma yolunda önemli adımlar atmıştır ve geleceğe güvenle yürümektedir. Önümüzde Almanya'da 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası var. Burada A Milli Futbol Takımımız müsabakalara katılacak. Ve gurbette vatandaşlarımızla beraber olacak. O stadyumları da dolduracağız coşkumuzla. Biz çılgın Türkleriz. Gittiğimiz her yerde heyecan ve dinamizm getiririz” diye konuştu.

‘ABDİ İPEKÇİ SPOR SALONU’NA ENGEL OLMAYA KALKTILAR’

Paris Olimpiyatları’nı işaret eden Bakan Bak, Abdi İpekçi Spor Salonu üzerinden muhalefeti eleştirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başta jimnastik olmak üzere şu anda olimpiyata 6 tane kota aldık. İnşallah Paris Olimpiyatları'nda da jimnastikçilerimiz de okçularımız da güreşçilerimiz de tekvandocularımız da atletlerimiz de tüm sporcularımızla, hele hele Filenin Sultanları ile olimpiyat madalyasının peşinde olacağız. İnşallah hep beraber bu ülkenin bayrağını Paris'te göndere çekeceğiz. Filenin Sultanları’nı izlediniz. Onlar da bizim zamanımızda yapılan voleybol lisesi, yapılan tesisler sonunda kızlarımızın ortaya koyduğu başarı, yine erkeklerimizin ortaya koyduğu başarı. Bir voleybol ülkesi olma yolunda ilerleyen Türkiye var. Basketbolda Avrupa'nın, dünyanın en modern spor tesisi İstanbul'da yükseliyor. Bunu yapmamıza engel olmaya kalktılar ama biz bütün engelleri aşarak o tesisi de bitiriyoruz. Çok yakında Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hep beraber, Türk basketboluna kazandıracağız. Abdi İpekçi Spor Salonu. Hep beraber onu da takip edeceksiniz. İşte böylesine devasa tesisleri ülkemize kazandırmaya devam ediyoruz.”

‘BİZ TESİSLERİMİZDE SİZLERİ BEKLİYORUZ’

Ailelere seslenen Bakan Bak, “Niçin bu tesisleri yapıyoruz? Şimdi ailelere geliyoruz. Bizim için Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak en önemli görevlerimizden bir tanesi de çocuklarımızın bağımlılıkla mücadelesinde yanlarında olmak, önleyici olmak. Çocuklarımızın uyuşturucudan, kötü alışkanlıklardan, alkolden uzak durması için bütün velilere, ailelere sesleniyoruz. Çocuklarınızı spor tesislerine götürün. Yüzme havuzlarına getirin. Dedeler, nineler, anneler, babalar, çocuklarınızı evde oturtmayın. Alın tesislere getirin. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak biz tesislerimizde sizleri bekliyoruz. Bursa'nın da Türkiye'nin dört bir yanında gençlik merkezlerine sizi bekliyoruz. Görevimiz bu. Ülkemizle gurur duyuyoruz. Yaptığımız hizmetleri sürdürmeye devam edeceğiz. Hizmet siyasetine devam edeceğiz. Eser siyasetine devam edeceğiz” dedi. 

‘BAZI ZİHNİYETLER 'İSTEMEZÜK' YAPIYOR’

Eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın konuşmasında Togg’un hikayesini anlattığını ve muhalefet tarafından yapılan eleştirileri hatırlatan Bakan Bak, “Ama bazı zihniyetler var ki eserlerin, hizmetlerin gelmesine karşı çıkıyor, istemezük yapıyorlar. Ama bütün bunlara rağmen biz milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Bursa'ya da Mustafa Kemal Paşa'ya da Türkiye'ye de Türkiye'nin dört bir tarafına da hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

'BAŞKAN PLANLARI AL GEL BENİ BUL, ARKANDAYIZ'

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Mudanya ilçesinde amatör spor kulüpleri sporcuları, Büyükşehir Belediye Spor Kadınlar Hentbol Takımı ve sporcu çocukların velileri ile buluştu. Programa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Mudanya Belediye Başkan Adayı Gökhan Dinçer, 

AK Parti il Başkanı Davut Gürkan, milli tekvandocu Hatice Kübra İlgün ile çok sayıda amatör sporcu ve aileleri katıldı. AK Parti Mudanya Belediye Başkan Adayı Gökhan Dinçer'in seçilmesi halinde Mudanya'ya spor kompleksi sözü veren Bakan Bak, "Buradaki tablo bize Türk sporunun geleceğinin çok parlak olacağını gösteriyor. Bursa'nın her köşesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı'yla beraber Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin eserlerini görüyoruz. Mudanya Belediye Başkan Adayımız Gökhan Dinçer bana, 'Bakanım, spor salonu ve saha lazım' dedi. Tabi ki size yakışır, biz de Mudanya'ya modern bir spor kompleksi yani alt salonlarıyla beraber modern bir kompleks için, Gökhan Dinçer ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile beraber çalışacağız. Başkan planları al gel beni bul, arkandayız. Burada hentbol sahasıyla, basketbol sahasıyla, voleybol sahasıyla, Mudanya'ya, spor şehrine yakışır bir eser kazandıracağız. Futbol sahasıyla ilgili de Alinur ağabeyine iyi bak güzel tesisler ortaya koydu, müthiş işler yaptı. Onunla beraber gelin, 31 Mart'tan sonra gelin, emrinizdeyiz, ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

ORHANGAZİ'DE GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yapımı tamamlanan spor tesislerinin açılışlarını gerçekleştirip gençlerle buluşmak üzere Bursa'ya geldi. Programda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'a, Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, AK Parti Orhangazi İlçe Başkanı Gökhan Ulusu, MHP İlçe Başkanı Halil Bozoğlu eşlik etti. Bak ve Varank, gençlerle birlikte Togg ile tur attı. Bakan Bak, Kültür Merkez'inde Orhangazi Belediyesi’ne bağlı halk oyunları ekibinin Kafkas yöresi gösterisini izledi.

'O PETEK DEDİKLERİ BUGÜN KAAN OLARAK GÖKLERDE'

Programda konuşan Mustafa Varank, ilk uçuşunu gerçekleştiren Milli Muharip Uçak KAAN ile ilgili bazı muhaliflerin kalorifer peteği benzetmesine göndermede bulunarak, "Maalesef muhalefet anlayışları bu şekildedir. O petek dedikleri, bugün KAAN olarak göklerde" dedi.

'TÜRK GENÇLİĞİ HER ZORLUĞU VE GÜÇLÜLÜĞÜ AŞABİLECEK NİTELİKTEDİR'

Yıllar önce master yapmak için gittiği İngiltere anılarını anlatarak zor koşullarda çalışıp İngiltere’de eğitim aldığını, hiç vazgeçmediğini belirten Bakan Bak, ''Türk gençliği her zorun üstesinden gelecek, her güçlüğü aşabilecek niteliktedir'' dedi. Gençlere özgüven tavsiyesinde bulunan Osman Aşkın Bak, Türkiye’de şu anda 63 federasyon bulunduğunu ve özellikle yeni ve farklı spor dallarına da bakanlık olarak sürekli destek verdiklerini ifade etti.