Geri Dön
Spor Dursun Özbek: Bu onurlu göreve yeniden aday olduğumu ifade etmek istiyorum

Dursun Özbek: Bu onurlu göreve yeniden aday olduğumu ifade etmek istiyorum

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, 25 Mayıs Cumartesi günü yapılacak başkanlık seçiminde yeniden aday olduğunu açıkladı.

Galatasaray Yıllık Olağan Bütçe Toplantısı, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılıyor. Başkan Dursun Özbek, toplantıda üyelere seslendi. Başkan olduğu dönemde verdiği sözlerin büyük bölümünü yerine getirdiğini belirten Özbek, "Bugün karşınıza bu sözlerin büyük bölümünü yerine getirmenin gurur ve mutluluğuyla bulunuyorum. Bundan yaklaşık 22 ay önce bana ve arkadaşlarıma bu onurlu görevi yapma fırsatını verdiniz. Tüm çalışma arkadaşlarımıza, taraftarımıza, üyelerimize en içten teşekkürlerimi gönderiyorum. Sizin desteğiniz olduğu sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok. Yönetim olarak koyduğumuz hedeflerden uzaklaşmadan ama ayağımızı yorgana uzatarak plan yaptık. Amacımız sadece bugünü düşünen değil, Galatasaray'ın yarınlarını da sağlama alacak sürdürülebilir finansal yapıyla kulübümüzü geleceğe hazırlamaktır. Normalde faaliyette artı veren bir bütçemiz var. Fakat kulübümüz Sportif AŞ'ye borçları yüzünce alt toplamda eksi bir rakamla onayınıza sunacağız. Sahip olduğumuz sportif başarıyı daha yukarılara çıkarma için kulübümüzün gelir kaynakların çeşitlendirmemiz şart. 2023-2024 döneminde sponsor, reklam veren ve lisans gelirleri 20.2 milyon Euro'dan, 57.6 milyon Euro'ya yaklaşık 3 katı artış gösterdi. Kulübümüz sponsor ve büyük reklam veren sayısı son 9 ayda 34'ten 48'e yükseldi. Lisans gelirimiz 6 milyon TL'den 32 milyon TL'ye yükseldi. Yapılan çalışmaların umut verdiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ DEVAM EDECEK"

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında yaşanan deprem felaketlerinde maddi manevi destek veren tüm Galatasaraylılara teşekkür eden Dursun Özbek, "Bildiğiniz gibi bundan yaklaşık 14 ay önce ülkemiz büyük bir deprem felaketi geçirdi. Kulübümüz gerekli aksiyonları yaptı. Dertlere derman olmak için çalıştık. Bölge ile irtibatımızı hiç kesmedik. Kulübümüz bu ramazan ayında konteyner kentimizde her gün 2 bin vatandaşımıza yemek dağıtımında bulundu. 23 Nisan'da da yönetim kurulumuzla Hatay'a gittik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, çocuklara armağan ettiği günü mutlu bir şekilde geçirmeleri için vesile olduk. Maddi ve manevi desteğini esirgemeyen tüm Galatasaraylılara teşekkür ediyorum. Birlikte 1905 adı altındaki sosyal sorumluluk çalışmalarımız aralıksız devam edecek. 28 Şubat'ta Engelsiz Aslanlar Balosu'nu gerçekleştirdik. Toplanan geliri Galatasaray Paralimipik Akademisinin kurulması için kullanacak. Kulübümüz Türkiye en büyük sivil toplam örgütü olması bilinciyle sosyal sorumluluk projelerini en başarılı şekilde gerçekleştirecektir" ifadelerini kullandı.

"HEDEFİMİZ YAKLAŞIK 700 BİN FORMA SATMAK"

700 bin forma satmayı hedeflediklerini söyleyen Özbek, şöyle konuştu:

"10 aylık ciromuz yaklaşık 1.5 milyar TL'ye ulaştı. 100. yıl formamız sadece bizim değil diğer takım taraftarları tarafından da beğeniliyor. Bu sezon hedefimiz yaklaşık 700 bin forma. Önümüzdeki senenin planlaması 1 milyon adet. Şampiyonluğumuzu 100. yıl formamızla kutlayacağımıza inanıyorum."

"130 VİLLA, GALATASARAY KASASINA 2.5 MİLYAR TL GİRDİ SAĞLAYACAK"

Riva projesinden Galatasaray'a büyük destek sağlandığına dikkat çeken Özbek, "Önemli projelerimizden biri Riva projemizdi. 2017 yılında başlayan ve hala devam eden proje bugün devam etmektedir. 1400 villadan oluşan bir proje. Yüzde 50-55'e yakını satılmış olup, kulübe büyük destek sağlamıştır. Geriye kalanlar için satış süreci ve inşa süreci devam etmektedir. Riva'daki satışlarımız yavaş gitmektedir. Kulübümüze ait yaklaşık 130 villa mevcut, Galatasaray kasasına da 2.5 milyar TL girdi sağlayacaktır" diye konuştu.

"FLORYA'DAKİ ARAZİYİ GALATASARAY KENDİ İMKANLARIYLA ALDI"

Kemerburgaz'daki araziyi 2016-17 döneminde kulübe kazandırdıklarını hatırlatan Özbek, Florya projesi için de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Özbek, şöyle konuştu:

"Hayalim Galatasaray'a bugün futbol ekonomisinin geldiği seviye itibarıyla ihtiyacı olan tesisi yapmaktı. Florya tesislerimiz yıllarca evvel başkanlarımız tarafından kulübümüze kazandırılmış o sayede çağ atlayan kulüp hale gelmişti. Dünyada futbolun geldiği rekabet durumu bizim yeni bir tesise ihtiyacımız olduğunu ortaya koymuştur. Florya'daki arazimizin ekonomik değeri de çok yüksek. Galatasaray'ın önümüzdeki yıllarını yönetilebilir ve sürdürülebilir finansal yapıya kavuşması için planlıyoruz Florya'daki 22 dönüm arazimiz vardı. Buna bitişik olan 40 dönemin arazi Milli Emlak'ın arazisiydi. Bu süreçte satın alınması projenin 65 dönümlük alanda olması için büyük çaba sarf ettik. Buradan büyük teşekkürü merhum başkanımız Mustafa Cengiz'e göndermek istiyorum. O dönemde 20 dönüm araziyi tekrar geri almıştır. Arsanın ekonomik değeri çok büyümüştür. Bizim amacımız yaklaşık 65 dönüm olan ve tapunun tamamının Galatasaray'a ait olan arsanın geliştirilmesiydi. Bu araziyi 1 milyar 85 milyon TL artı KDV karşılığında satın aldık. Galatasaray bu arsayı kendi imkanlarıyla almıştır. Rekabette olduğumuz kimseler bu arsanın Galatasaray'a bedelsiz verilmiş gibi bir algı yapma peşindeler. Bugün itibarıyla arsanın borcu kalmamıştır. Florya projesi çalışmaları devam ediyor."

"BANKALAR BİRLİĞİ KONSORSİYUMUNA OLAN BORCUMUZU ÖDEYECEĞİZ VE TAMAMEN YAPILANDIRMA ANLAŞMASININ DIŞINA ÇIKACAĞIZ"

Yakın zamanda Bankalar Birliği'ne olan borcu ödeyeceklerini söyleyen Dursun Özbek, "Florya arazisinin geliştirilmesi suretiyle elde edeceğimiz ilk avans ödemesiyle de Bankalar Birliği konsorsiyumuna olan borcumuzu ödeyeceğiz ve tamamen yapılandırma anlaşmasının dışına çıkacağız. Gayrimenkullerle ilgili Galatasaray'a fon akışı olacak. Bu fon akışının birinci hedefi Bankalar Birliği konsorsiyumuna borcumuz yaklaşık 2 milyar 200 milyon TL. Bunun çok sebebi var. Çünkü bugün itibarıyla bu borcun faizi yıllık 1 milyar 200 milyon TL. Kulübümüze gelecek fon bunun çok üzerinde" şeklinde konuştu.

"60. BÜYÜK KUPAYI ALARAK BAŞKALARININ HAYAL EDEMEYECEĞİ BİR RAKAMA ULAŞTIK"

Şampiyonluk ve Süper Kupa zaferi için teknik direktör Okan Burak ve futbolcularına teşekkür eden Özbek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhuriyetimizin 100. yılında kazandığımı şampiyonluğun üzerine 7 Nisan'da 100. yılın Süper Kupası'nı da kazanarak bu başarıyı perçinlendik. Yarın gençlerimiz Cumhuriyetimizin 100. yıla dönüp baktığında Galatasaray'ın başarılarını görüp, gururlanacaklardır. Bu kupa ile tarihimizde 60. büyük kupayı alarak başkalarının hayal edemeyeceği bir rakama ulaşmış olduk. Bu büyük gururda başta Okan hoca olmak üzere ekibi, futbolcu kardeşlerime, geçmiş başkanlarıma ve yönetim kurullarına teşekkür ediyorum."

"ERDEN TİMUR, SIRF BAŞARILI DİYE BİRİLERİ TARAFINDAN HEDEF GÖSTERİLDİ"

Galatasaray Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur'a ayı bir parantez açan Dursun Özbek, "Önemli bir teşekkürü de Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur kardeşime ayırmak istiyorum. Birlikte çıktığımız yolda elinden gelenin iyisini yapmaya çalıştı. Sırf başarılı diye birileri tarafından hedef gösterildi, haksızlığa uğradı. Galatasaray'a yaptıkları ve bundan sonra yapacakları için kendisine teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde de sevgili Erden'in Galatasaray'a hizmet edeceğinden eminin" dedi.

"BU ONURLU GÖREVE YENİDEN ADAY OLDUĞUMU İFADE ETMEK İSTİYORUM"

25 Mayıs'ta yapılacak başkanlık seçiminde yeniden aday olduğunu açıklayan Dursun Özbek, sözlerini şöyle noktaladı:

"Bu onurlu görevi en iyi şekilde yerine gitmeye çalıştık. Kimi zaman çok zorlandığımız günler, uykusuz gecelerimiz oldu. Galatasaray için çalışmaktan hiç yorulmadık. Bu süreçte bizi ayakta tutan sizin verdiğiniz destekti. Bu dönemde Galatasaray birlik ve beraberlik için neleri başarabileceğimi göstermiş olduğumuzu düşünüyorum. Malumuz 25 Mayıs tarihinde seçimli olağan genel kurulumuz var. Bugün sizin huzurunuzda önümüzdeki dönemde bu onurlu göreve yeniden aday olduğumu ifade etmek istiyorum. Sizlerin teveccühü ile bu göreve yeniden seçilirsem bu dönemde başardıklarımızın daha fazlasını yapmak için hiç durmadan çalışacağımın sözünü de vermek istiyorum."