Geri Dön
SakaryaSapanca’da deprem tatbikatı

Sapanca’da deprem tatbikatı

Sapanca’da deprem tatbikatı

Sapanca’da deprem tatbikatı

İsa ÇİÇEK/SAKARYA, (DHA) –SAKARYA’nın Sapanca ilçesinde 732 personelin katılımıyla yapılan deprem tatbikatı gerçeği aratmadı. Senaryo gereği 5,9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği tatbikatta, enkaz altında kalan vatandaşlar kurtarıldı.

Sapanca AFAD'a ait eğitim sahasında ise Sakarya, Bursa, Düzce, Bartın, Bolu, Kocaeli, Karabük ve Zonguldak AFAD il müdürlükleri, Sakarya'da afet alanında görev yapan sivil toplum kuruluşlarından oluşan 732 personel ve 149 araç ile tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği, saat 08.32 itibari ile 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi ve 28 saniye sürdü. Yapılan ilk değerlendirmede depremden en fazla Adapazarı, Serdivan, Arifiye ve Sapanca ilçeleri etkilendi. Deprem neticesinde Sapanca'da 134, Serdivan'da 115, Arifiye'de 50 ve Adapazarı’nda 110 olmak üzere 409 bina yıkıldı. Depremde 55 ölü, 108 yaralı olduğu bilgisine ulaşan arama kurtarma ekipleri hemen harekete geçti. Gerçeği aratmayan tatbikatta enkaz altında kalanlar kurtarıldı. Yaralılara ilk müdahalede bulunurken, tatbikat başarıyla tamamlandı.

Tatbikata ilişkin açıklamalarda bulunan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, "Deprem, ülkemizin bir gerçeği, sürekli hazırlıklı olmak lazım. Deprem ve afet öncesi yapılacak faaliyetler, bilinçlendirme, farkındalık oluşturma, kurumların afetle ilgili birimlerinin, kamu kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin hem hazırlıklı olması hem de koordineli çalışması önemli. Bu tatbikatlar buna imkan veriyor" dedi.

Sakarya’nın ev sahipliğinde 8 ilin katılımıyla tatbikatın gerçekleştirildiğini açıklayan Vali Kaldırım, şöyle konuştu:
"Sakarya ev sahipliğinde toplam 8 ilin katıldığı, 732 personel ve 149 araçla 7 farklı faaliyet alanında tatbikat gerçekleştirmiş olduk. Hem eksikleri görmüş olduk hem bir koordinasyon toplantısını ilgili birimler ile yapmış olduk. Deprem ve afet öncesi yapılacak hazırlıklara ilişkin sık sık tatbikatlar yapılıyor. Zaten bu sene 'Tatbikat Yılı' ilan edildi. Allah, afet ve depremlerden korusun ama bizim hazırlıklı olmamız gerekiyor. Devlet olarak kapasitemiz çok iyi. Arama kurtarmadan, geçici ve kalıcı konaklamaya kadar gerçekten kapasite çok iyi. Türkiye, dünya üzerinde bu alanda en kapasiteli ülkelerden birisi haline geldi, bunu görüyoruz. Kurumlarımızı hazır ve dinamik bir halde tutmaya çalışıyoruz"
FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber