EN ÇOK OKUNANLAR

Yurt

'Afet bölgesi' ilan edilen Assos Antik Limanı'nda turistik tesisler kapatıldı

İpek YAVAŞ/AYVACIK (Çanakkale), (DHA)- 26.04.2021 15:12
'Afet bölgesi' ilan edilen Assos Antik Limanı'nda turistik tesisler kapatıldı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, asırlardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Assos Antik Limanı'ndaki otel ve restoranlar, 'afet bölgesi' bölgesi ilanının ardından alana inen yolun yamaç kısmında tehlike oluşturan büyük kayaların ıslahı için kapatıldı.

Kuruluşu M.Ö. 2000’e uzanan Assos Antik Limanı, Athena Tapınağı, amfitiyatro ile tarihi cami, köprü, kale, taş evler, oteller ve restoranlar ile her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Tatilcilerin, modern çağdan geçmişe doğru uzanan yolculuk yaptığı Assos Antik Liman’a inen yolun sol kısmındaki yamaçta yer alan kayalar ve taş parçaları, depremler ve doğa koşullarının etkisiyle düşmeye başladı. İlk olarak 2015 yılında turistik tesisin çatısına, geçen yılın Ekim ayında ise yola düşen büyük kaya parçaları, AFAD yetkililerini harekete geçirdi. AFAD, 1 yıla yakın incelemelerin ardından tehlikeye ilişkin rapor hazırladı ve alan 'afet bölgesi' ilan edildi.

500 GÜNDE TAMAMLANACAK

AFAD’ın raporu doğrultusunda, Assos’taki tehdidi ortadan kaldırmak için ilgili kurumlar harekete geçti. Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, bir süre önce Assos Antik Limanı’ndaki turistik tesis işletmecileriyle toplantı yaparak, hazırlanan rapor ve projeye ilişkin bilgilendirme yaptı. Assos Kaya Islahı Yapım İşi, Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 26 Mart'ta ihale edildi. Antik Limana inen yol ise Behram köyü girişindeki Aristoteles Heykeli önüne jandarma tarafından koyulan dubalarla bu sabah ulaşıma kapatıldı. Yarın başlaması ve 500 günde bitirilmesi planlanan çalışmalar için Assos Antik Limanı’ndaki otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve dondurmacı olmak üzere toplam 19 tesis kapatılarak, tahliye edildi. Limandaki balıkçı teknelerinin de tahliye edilmesi bekleniyor. 

Antik limana gelen tatilciler ise kapatılan yolda nöbet tutan jandarma ekiplerince bilgilendirildi. Bunun üzerine tatilciler, geri dönmek zorunda kaldı. Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik de limana inerek, incelemelerde bulundu.

Kaya ıslah çalışmaları kapsamında, tehlike oluşturan kayalar, parçalanarak, bulunduğu yerden kaldırılacak. Yamaç kısmına çelik ağ serilerek, taş parçalarının aşağı düşmesi önlenecek.

BAŞKAN BAYRAM: 500 GÜN TURİZMCİ İÇİN UZUN BİR SÜRE

Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, Assos Antik Limanı'ndaki turistik tesislerin, yamaçtaki tehlike yaratan kayaların ıslahı nedeniyle 500 gün süreyle kapatılması kararı ile ilgili açıklama yaptı. Başkan Bayram, turistik tesislerin kapatılması sürecinden önce geniş kapsamlı toplantılar yapılarak, esnafın mağduriyetleri konusunda neler yapılabileceği tartışılması gerekirken, yaklaşık 1 ay gibi süre zarfı içerisinde esnafa ve balıkçılara tebligatların gönderildiğini söyledi. İhalenin ivedilikle yapıldığını belirten Bayram, "Yaklaşık 500 gün kapalı olacağı tahmin ediliyor. Bu süre, turizmle uğraşan bir fert olarak benim için de çok uzun bir süre, turizmciler için de uzun bir süre. Pandemiden dolayı yaklaşık 2 yıldır turizmciler olarak büyük zararlar gördük. Keşke bu kapanma olayı yaz başında değil de yaz bittikten sonra yapılsaydı. Buradaki esnafımız mağdur olmasaydı. Çünkü esnaf, kapanma olayı belli olmadığı için malzeme stoku yapıp, personelleriyle anlaşma yaptı. Esnaf bu süreçte büyük zarar edecek. İşletmeleri kira olan, kiraları ödeyemeyecek. Bunları devlet ödeyecek mi? Fakat son yapılan bildirime göre kira desteği yapılmayacağının tebliğ edildiğini duydum. Üzüldüm açıkçası. Çünkü turistlik yerlerde kiralar bin, 2 bin lira değil, yaklaşık 300-500 bin, 1 milyona yakın. Bunlar keşke daha önce düşünülseydi. Daha kapsamlı bir çalışma yapılsaydı, esnafımız mağdur olmasaydı. Ben bir Assos’lu olarak açık ve net söylüyorum. Yıllardır bu bölgedeki kayalıklar bir risk olarak görülüyordu. Yaklaşık 45-50 yıldır da 2 sefer kaya parçası kopma olayı yaşandı. Allah’a şükür herhangi bir cana veya mala zarar gelmedi. Ama bu gelmeyeceği anlamına da gelmiyor. Evet yapılmalı mı? Yapılabilirdi. Ama keşke kısa dönemde ve kış dönemine yakın ve sezon sonu veya başında yapılsaydı" dedi.

Pençe Harekatı bölgesinde çatışma: 2 şehit, 1 yaralı
Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı! Vaka sayısı 20 bine dayandı
Erdoğan: Türkiye, terörle mücadelede Angola'nın yanında yer alacaktır
Kötü koku gelen havalandırma boşluğundan ceset çıktı
Korona hastalarına tarihi geçmiş ilaç veriliyor iddiası... Resmi açıklama geldi
Telefonu açmayan eşini bıçaklayarak öldürdü
Uyarılar peş peşe gelmişti! Arhavi yine sele teslim
Göçmenlerin faturalarına zam açıklaması tepki çekmişti! Başkan Özcan hakkında suç duyurusu
Amasya'da sele kapılan evin yıkılma anı kamerada
Muslera, 5-1'lik yenilginin ardından ilk kez konuştu: Talihsiz bir maç yaşadım
Cinsel istismar girişiminde bulunulup, yaralanan genç kız makineye bağlı
Denizli'de camiyi boyayla tahrip ettiler
İran sınırında kaçak geçişleri engellemek için beton duvar örülüyor
Didim'de kayıp Yağmur'un bıçak darbelerinin olduğu cesedi bulundu
Çorlu Deresi simsiyah akıyor, kokudan pencere açamıyorlar