EN ÇOK OKUNANLAR

Üniversitede makam odasında tecavüz suçlamasında yeni gelişme

Ankara Valisi açıkladı! 4 milyonluk vurgunda yeni gelişme

Adnan Oktar'ın kaçış görüntüleri ortaya çıktı

Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması

Bakan Selçuk: Yüz yüze eğitim öğretime okul öncesi ve birinci sınıflarla başlayacağız

Annesini ziyarete gittiği memlekette akrabaları darbetti: Ölmeden önce sesimizi duyun

Yurt

Atatürk heykelini yapan sanatçı konuştu: Anadolu'nun bütün renkleri var

Umut KARAKOYUN/İZMİR, (DHA) 09.12.2019 12:08

İzmir'in Urla ilçesindeki Zeytinli Köşk'ün sahibi iş insanı Turgut Kahraman (63), evinin bahçesine 6 metre uzunluğunda alüminyumdan oluşan renkli Atatürk heykeli inşa etti. Ancak birçok rengin yer aldığı heykel, tartışmaları da beraberinde getirdi. Kahraman, heykel için, "Atatürk'ü bütün Anadolu'nun renkleri ile yapmanın doğru bir çalışma olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Urla'da iş insanı ve sanatçı Turgut Kahraman, kendi evi olan Zeytinli Köşk'ün bahçesinde 5 metre eninde, 6 metre uzunluğunda, üzerinde mavi, kırmızı, sarı, mor gibi birçok rengin bulunduğu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk heykelini inşa etti. Alüminyumdan yapılan heykel, tartışmaları da beraberinde getirdi. Sosyal medyada eleştirilen ve tepki gösterilen heykeli yapan Turgut Kahraman, bütün eserlerinde Anadolu'nun tüm renklerini kullandığını söyledi. Evinin bahçesinde yine farklı Atatürk heykelleri yer alan Kahraman, "Nasrettin Hoca'yı yapıyorum, Anadolu'nun bütün renklerini kullanıyorum. Kurtuluş Savaşı'nın kahramanlarını yapıyorum, yine Anadolu'nun tüm renklerini kullanıyorum. Atatürk'ün tek heykeli bu değil. Birçok heykelini yapıyorum. Bunlarda da Anadolu'nun bütün renkleri var. Anadolu'nun bütün renkleri, bundan sonra yapacağım bütün Atatürk heykellerinde de olacak" diye konuştu. Yaptığı heykelin henüz bitmediğini ifade eden Turgut Kahraman, çalışmayı tamamladığında heykelin daha da renkli olacağını vurguladı.

ELEŞTİRİLER HAKKINDA KONUŞTU

Turgut Kahraman, "İlaveler henüz bitmedi. Hareketli bir heykel olacak. Hareketleri zeybek oyunu ile tamamlanacak. Ben, Anadolu'daki bütün renkleri bütün eserlerime koyacağım" diye konuştu. Heykelin renkleri için yapılan eleştiriler hakkında da konuşan Kahraman, şunları söyledi:

"Kimin neden böyle bir şey yaptığını bilmiyorum. Bir eser yaparsın, herkes iyi şeyler söyler. Kötü şeyler söyler. Bu tür olaylar yaşanabilir. İyi konuşan için de kötü konuşan için de bir şey diyemem. Bu tür eleştirileri bekliyorum. Bundan önce de yaşandı, bundan sonra da yaşanacak. Bir şeyler ürettiğimiz sürece bunu doğru yorumlayan ve yanlış yorumlayan da olacak. Bu sadece bize özgü bir durum değil. Önemli olan doğru şeyi yaptığına inanmak. Ben doğru yaptığımı düşünüyorum. Atatürk'ü bütün Anadolu'nun renkleri ile yapmanın doğru bir çalışma olduğuna inanıyorum. Bu şekilde de devam edeceğim. Atatürk bir komutan, bir asker. Anadolu'yu kurtardı. Cumhuriyeti kurdu. Atatürk bizim gibi bir insan ve bizim gibi olan bu insan bütün kahramanlıkları yaptı. Bizim gibi de zeybek oynuyor."

Geçen bahar aylarında heykele başladığını belirten Kahraman, "Tarihe damga vuran, ülkemizi kurtaran, insanlığımıza faydalı işler yapanların resimlerini ölene kadar yapacağım" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI DA AÇIKLAMA YAPTI

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, heykelin belediyeye ait olmadığını, özel bir işletmenin bahçesinde bulunduğu hatırlatarak, "Heykelin belediyemiz ile alakası yok" dedi.

KAHRAMAN, ATATÜRK HEYKELİNİ BAHÇESİNDEN KALDIRDI

İzmir’in Urla ilçesinde iş insanı Turgut Kahraman tarafından yapılan ve renkleri nedeniyle tartışma konusu olan Atatürk heykeli, bulunduğu bahçeden sahibi tarafından kaldırıldı. 6 metre uzunluğunda alüminyumdan oluşan renkli Atatürk heykelinin yapımının henüz bitmediğini belirten Kahraman, heykeli tamamlamak için böyle bir karar aldığını açıkladı. Özellikle sosyal medya kullanıcıları tarafından renklerinden dolayı eleştirilen heykelin, geçici bir süreyle kaldırıldığı öğrenildi.

AK PARTİ'Lİ SÜREKLİ'DEN HEYKEL AÇIKLAMASI: SANATA EVET, HAKARETE HAYIR

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli de Urla'da renkleri nedeniyle tartışma konusu olan ve sonrasında bulunduğu bahçeden kaldırılan Atatürk heykeline dair açıklama yaptı. Alüminyum malzemeden, rengarenk tasarlanan Atatürk heykelinin, Ulu Önder'i küçülten bir uygulama olduğunu ileri süren Kerem Ali Sürekli, "Burada heykeli yapan kişi kadar, Urla Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi de sorumludur. İstiklal Harbi'nin mimarı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusunun böylesi bir tasavvurla hakarete maruz kalması kabul edilemezdi. Sanat ve özgürlük adı altında Atatürkümüzü canlarının istediği gibi boyayıp, resmedemezler. Hele İzmir gibi bir şehirde bu olursa, işte böyle bir duvarla karşılaşırlar. Sanat ve özgürlük adı altında  Atatürkümüze olduğu gibi topluma mal olan ve ortak değerlerimize, milli birliğimize halel getirecek hiçbir  ürünü, uygulamayı kabul etmeyiz. Sanat bu değildir. Sanatçının da bu açıdan sorumlulukları vardır" diye konuştu.

YEREL YÖNETİMLERİ SUÇLADI

Sanata karşı olmadıklarını, 'sanat' adı altında devlet ve toplum kurallarının ihlaline, devlet büyüklerine yönelik hakarete karşı çıktıklarını ifade eden Sürekli, şunları söyledi:

"Bizi biz yapan değerlere saldırıya karşıyız. Kişisel bir mülkiyet ve uygulama olsa da, Urla Belediyesi'nin bu girişime göz yumması da kabul edilemez. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e bunu reva gören de onu cesaretlendiren de suçludur. Urla Belediyesi duruma çok önce müdahale edebilecekken kayıtsız kalmıştır. Üstelik, 'Biz yapmadık, o yaptı' diyerek meseleyi daha da küçültmüş, sorumluluktan kaçmıştır. Büyükşehir Belediyesi'nin ise rengarenk kampanyalarının geldiği yer ortada. Toplumsal eşitlik komisyonu uygulamalarının vahameti halen gündemde. İzmir Büyükşehir Belediyesi, özgürlükler adı altında devletin birliğini yok sayan, toplumsal barış ve ahlak anlayışında teraziyi şaşırtan uygulama ve söylemleri ile ne yazık ki bu tür olumsuzlukların cesaret kaynağıdır."

1

Üniversitede makam odasında tecavüz suçlamasında yeni gelişme

2

Ankara Valisi açıkladı! 4 milyonluk vurgunda yeni gelişme

3

Adnan Oktar'ın kaçış görüntüleri ortaya çıktı

4

Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması

5

Bakan Selçuk: Yüz yüze eğitim öğretime okul öncesi ve birinci sınıflarla başlayacağız

6

Annesini ziyarete gittiği memlekette akrabaları darbetti: Ölmeden önce sesimizi duyun

7

Cepteki tehlike! Bunu kimse önemsemiyor ama...

8

Uzmanından önemli uyarı: Maskeler hala yanlış takılıyor

EN YENİLER

11 orman yangınının 10'u kontrol altına alındı
Virüslü hasta denize girdi, polis gözaltına aldı
Diyanet İşleri Başkanlığı: Hukuki yollara başvurulacaktır
Fındık işçilerini taşıyan traktör devrildi: 21 yaralı
Öldürdüğü adamı domuz sanmış
MEB, Erol Mütercimler hakkında yasal süreç başlattı
Bakan Koca koronavirüste son durumu paylaştı
Polis memuru Buket'e çarpıp şehit eden sürücünün cezası belli oldu
KKTC'de eğlence mekanları 1 Ekim'e kadar kapatılıyor