Geri Dön
Eğitim ‘Global Engineer Girls’ Kosova’da ilk mezunlarını verdi

‘Global Engineer Girls’ Kosova’da ilk mezunlarını verdi

‘Global Engineer Girls’ (GEG) girişimi kapsamında, kadınların mühendislik alanında eşit koşullarda yer almasını sağlamak ve nitelikli kadın mühendis istihdamını artırmak amacıyla başlatılan proje Kosova’daki ilk mezunlarını verdi. Programı başarıyla tamamlayan 20 Kosovalı genç öğrenci, 100’den fazla ülkede geçerli olan sertifikalarını, başkent Priştine’de düzenlenen mezuniyet töreninde aldı.

‘Global Engineer Girls’ Kosova’da ilk mezunlarını verdi

Limak Şirketler Grubu, sekiz yıldır başarıyla devam eden “Türkiye’nin Mühendis Kızları” projesini ülke sınırlarının dışına taşımaya devam ediyor. Limak Şirketler Grubunun yurt dışında Global Engineer Girls (GEG) girişimiyle sürdürdüğü proje, Kosova’da ilk mezunlarını verdi. Öğrencilerin mezuniyeti nedeniyle Kosova’nın başkenti Priştine’de düzenlenen törene Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı’nın yanı sıra Limak Şirketler Grubu ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ve proje yetkilileri de katıldı.

Limak Şirketler Grubunun Kosova'da UNDP Kosova temsilciliği ile ortaklaşa gerçekleştirdiği programı tamamlayan 20 Kosovalı öğrenci, 100’den fazla ülkede geçerliliğe sahip sertifikalarını, başkent Priştine’de düzenlenen törende aldı. Akademik başarılarının yanı sıra, program içinde yer alan modülleri de tamamlayan öğrenciler bir yıl boyunca eğitim aldı. Dijital iletişim, etkili ekip yönetimi, kişisel marka oluşturma gibi eğitimlerin de yer aldığı programda ayrıca öğrencilere mentörlük verildi, staj imkânı sağlandı.

Kadınların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarındaki temsilini ve kadın istihdamını artırmayı amaçlayan uluslararası iyilik girişimi Global Engineer Girls, sunduğu eğitim, mentörlük ve kariyer fırsatlarıyla genç kadınların mühendislik alanlarında deneyim kazanmalarına ve kariyer yapmalarına imkân sağlıyor. Erkek egemen sektörlerde kız çocuklarına ve geleceğin kadın mühendislere ilham veren GEG, Kosova’nın yanı sıra Kuveyt, Kuzey Makedonya ve Suudi Arabistan’da da devam ediyor.

“KADINLARA FIRSAT YARATMAK BİZİM SORUMLULUĞUMUZ”

Programın yurt dışı mezuniyet töreninde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Limak Holding ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, "Global Engineer Girls projemiz Limak'taki vizyonumuz için gerçekten önemli bir dönüm noktası. Geçtiğimiz yıl boyunca Kosova’daki mühendis kızların kaydettiği ilerlemeyi görmek beni çok heyecanlandırdı, hepsinin önünde parlak bir gelecek olduğuna eminim. Mühendislik artık erkeklerin dünyası değil. Limak olarak genç kadınları eğitimlerinde ve kariyerlerinde destekleyerek STEM alanında başarılı olmaları için fırsatlar yaratmaya devam etmeyi sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Türkiye’den başlayıp yurt dışına çıktığımız bu program ile iş dünyasına nitelikli genç mühendis kadınlar kazandırıyoruz” diye konuştu.

“KOSOVA’NIN GELECEĞİNİ KADIN MÜHENDİSLER İNŞA EDECEK”

Projeye destek ve ilgileri için Kosova Cumhurbaşkanı Osmani’ye ve hükümet üyelerine teşekkür eden Ebru Özdemir şunları söyledi:

“Genç kadınların iş dünyasında etkin ve güçlü roller almasının önünü açacak bu projeyle Kosova’nın gelecek vizyonuna hayat verecek nesillere katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Genç Kosova Cumhuriyeti’nin geleceğini kadın mühendisler inşa edecek. Limak olarak, Kosova’da yerel iş gücü potansiyelini ‘cinsiyet eşitliği’ perspektifiyle artırmanın ve bugün ilk mezunlarımızı vermenin heyecanını yaşıyoruz. Başarılarından dolayı 20 öğrencimizi de gönülden tebrik ediyorum, artık her biri ülkelerinin geleceğinde çok daha donanımlı olarak rol almaya hazırlar.”

“PROGRAMI GENİŞLETECEĞİZ”

GEG’in yeni adımlarla gelişeceğinin mesajını veren Ebru Özdemir, “Bu programın farklı yerlerde daima başarıya ulaşmasını sağlayan, mentörlere, ailelere ve gönüllülere şükranlarımızı sunuyorum. Bu kolektif çaba genç kızlarımızın zorlukların üstesinden gelmesine, öz güven kazanmalarına ve tüm potansiyellerini ortaya çıkarmalarına katkı sağlıyor. GEG kapsamında dünyanın farklı bölgelerindeki programlarımızla daha fazla öğrenciye ulaşarak cam tavanları yıkmaları için çalışıyoruz. Nitelikli kadın mühendisleri küresel iş dünyasına kazandırmak için programı ve kapsamını genişleteceğiz” dedi.