Mühendis

Mühendis

Son dakika mühendis haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan mühendis gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan mühendis haber sayfamızda...

Mühendis

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.721 muhendis haberi bulunmuştur.
Barajın su seviyesi geçen yıla göre yüzde 30 azaldı, uyarı geldi
Barajın su seviyesi geçen yıla göre yüzde 30 azaldı, uyarı geldi Mersin'in içme suyunu karşılayan Berdan Barajı'nın su seviyesi, geçen yıla oranla yüzde 30 azaldı. Kuraklık ve su kıtlığı uyarısı yapan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can, "Su kıtlığının yaşandığı bir sezondayız. Suyumuzu bilinçsizce tüketiyoruz. Özellikle yaz aylarında bahçe sulamada içme suyu harcamayalım. Yazlık sitelerde gerekirse havuzları bir süre kullanmayalım. Evlerimizde akıllı muslukları, araç yıkama istasyonlarında yine akıllı cihazları kullanalım" dedi.
16.06.2024 Foto Galeri
Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, mühendislik eğitimi alan gençleri ziyaret etti
Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, mühendislik eğitimi alan gençleri ziyaret etti Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Bilge Soyak İlkokulu’nda mühendislik ve tasarım atölyesini ziyaret ederek, minik mühendislerin çalışmalarını yerinde inceledi.
14.06.2024 Eğitim
2 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı TMO silolarındaki patlamadaki ihmalleri tanıklar anlattı
2 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı TMO silolarındaki patlamadaki ihmalleri tanıklar anlattı Kocaeli'nin Derince ilçesindeki Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silolarında geçen yıl 7 Ağustos'ta meydana gelen patlama ile ilgili Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz 6 sanığın yargılanmasına başlandı. 2 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı patlama ile ilgili sanıklar beraatlerini talep ederken, duruşmada dinlenen tanıklar ise hem tesiste hem de silolarında yaşanan ihmalleri anlattı.
12.06.2024 Gündem
Bakan Kacır: Türkiye'yi uzay alanında söz sahibi ülkeler arasına taşıyacağız
Bakan Kacır: Türkiye'yi uzay alanında söz sahibi ülkeler arasına taşıyacağız Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Alçak yörünge uydularına ilişkin milli üretim programını hayata geçireceğiz. Bu alanda kamu, akademi ve özel sektör projelerini destekleyeceğiz. Milli Uzay Programı'nı kararlılıkla uygulamayı sürdürerek Türkiye'yi bu alanda söz sahibi ülkeler arasına taşıyacağız" dedi.
11.06.2024 Video
Bakan Kacır: Türkiye'yi uzay alanında söz sahibi ülkeler arasına taşıyacağız
Bakan Kacır: Türkiye'yi uzay alanında söz sahibi ülkeler arasına taşıyacağız Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Alçak yörünge uydularına ilişkin milli üretim programını hayata geçireceğiz. Bu alanda kamu, akademi ve özel sektör projelerini destekleyeceğiz. Milli Uzay Programı'nı kararlılıkla uygulamayı sürdürerek Türkiye'yi bu alanda söz sahibi ülkeler arasına taşıyacağız" dedi.
11.06.2024 Gündem
Teleferik kazasından tutuklu Başkan Kocagöz tahliye edildi
Teleferik kazasından tutuklu Başkan Kocagöz tahliye edildi Duruşmaya verilen ardından mahkeme heyeti, sanık Kocagöz'ün adli kontrol ve yurt dışı yasağı konularak tahliyesine, tutuklu sanıklar Ahmet Buğra Samsunlu, Serkan Yellice, Serdar Tezcan, Okan Erol’un tutukluluğunun devamına, tutuksuz sanık Suphi Kaplan'ın tutuklu yargılanmasına hükmetti. Duruşma, eksikliklerin tamamlanması için 7 Ağustos'a ertelendi.
11.06.2024 Gündem
Hakkari'den mühendis olma hayaliyle İstanbul'a gelen Aram Kaynak, YTÜ'yü gezdi
Hakkari'den mühendis olma hayaliyle İstanbul'a gelen Aram Kaynak, YTÜ'yü gezdi  Hakkari'nin Derecik ilçesine bağlı Yeşilova köyünde yaşayan 7. sınıf öğrencisi Aram Kaynak, hayallerindeki mekatronik mühendisliği eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi'nde (YTÜ) İngilizce olarak almak istediğini birkaç hafta önce basında çıkan haberlerde ifade etti. Aram'ın bu isteğine karşılık veren YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Aram’ı davet etti, YTÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü koordinasyonunda bu davet gerçekleştirildi. 
8.06.2024 Eğitim
TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı Katırcıoğlu: Diyarbakır'da, depremde 104 çocuk hayatını kaybetti
TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı Katırcıoğlu: Diyarbakır'da, depremde 104 çocuk hayatını kaybetti TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, "Asrın felaketinde, Diyarbakır'da 104 çocuğumuzun vefat ettiğini, 29 çocuğumuzun ebeveyn kaybı yaşadığını ne yazık ki üzüntüyle öğrendik" dedi.
7.06.2024 Politika
Uzaya gidecek ikinci astronot Atasever: 3 farklı deneyi gerçekleştirmek için 3 dakikalık sürem olacak
Uzaya gidecek ikinci astronot Atasever: 3 farklı deneyi gerçekleştirmek için 3 dakikalık sürem olacak Türkiye'nin 8 Haziran'da uzaya göndereceği ikinci astronotu elektronik mühendisi Tuva Cihangir Atasever, "Mikro yer çekimi koşullarında geçireceğimiz süre yalnızca 3 dakika. Yani o üzerinde taşıyacağım 3 farklı deneyi gerçekleştirmek için 3 dakikalık bir sürem olacak" dedi.
6.06.2024 Video
Türkiye’nin Mühendis Kızları, Ideathon’da eşitlik için yarıştı
Türkiye’nin Mühendis Kızları, Ideathon’da eşitlik için yarıştı Limak Vakfı’nın tarafından kadınların mühendislik alanında eşit koşullarda yer alması ve nitelikli kadın istihdamının artırılması amacıyla yürüttükleri Global Engineer Girls Türkiye (Türkiye’nin Mühendis Kızları-TMK) projesinde eğitim alan geleceğin mühendis adayları, sürdürülebilir bir dünya için 3’üncü kez bir araya geldi. TMK’nin, Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) iş birliğinde yürüttüğü sertifika programları kapsamında düzenlenen Ideathon’da öğrenciler, projeleriyle BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'ndan ‘Eşitsizliklerin Azaltılması’ için yarıştı.
6.06.2024 Eğitim
Enerjisa dağıtım şirketleri, mobil eğitim merkezi teknolojisini öğrenciler ile buluşturuyor
Enerjisa dağıtım şirketleri, mobil eğitim merkezi teknolojisini öğrenciler ile buluşturuyor Enerjisa’nın elektrik dağıtım şirketleri Başkent EDAŞ, Ayedaş ve Toroslar EDAŞ, dağıtım hizmeti verdiği 14 ilde mesleki eğitim faaliyetleri kapsamında elektrik-elektronik alanında öğrenim gören öğrencilere ve alan öğretmenlerine yönelik eğitim vermeye devam ediyor. Türkiye’nin verimliliğine katkı sağlamayı hedefleyen ve 2018’den bu yana yürütülen proje ile 8.300’ü aşkın öğrenci ve alan öğretmenine eğitim verildi.
4.06.2024 Kurumsal
Ümraniye Belediyesi'nden öğrenciler için TUSAŞ gezisi
Ümraniye Belediyesi'nden öğrenciler için TUSAŞ gezisi Ümraniye Belediyesi, ilçede eğitim gören öğrencileri Ankara'da bulunan TUSAŞ yerleşkesine geziye götürdü. 5 gün sürecek olan gezide gençler; insansız hava araçları Anka, Aksungur, Atak 2 ve Gökbey Helikopteri, Türksat 6A ve Göktürk 2 uyduları, Hürjet ve F-16 uçaklarını üretim hattında yakından görme fırsatı bulacak.
3.06.2024 Eğitim
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi temsilcileri Akkuyu sahasını ziyaret etti
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi temsilcileri Akkuyu sahasını ziyaret etti Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un inşa ettiği Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için yüksek nitelikli personel yetiştirmeye yönelik eğitim programları devam ediyor. Rusya ve Türkiye'nin önde gelen yükseköğretim kurumlarıyla gerçekleştirilen yakın iş birliği kapsamında Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi'nin temsilcileri Akkuyu NGS sahasını ziyaret etti.  
29.05.2024 Ekonomi
“İyi çalışan bir rehberlik servisinin olduğu okulda davranış sorunları da azalıyor”
“İyi çalışan bir rehberlik servisinin olduğu okulda davranış sorunları da azalıyor” İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin düzenlediği Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Zirvesi ‘Birlikte Güçlenmek’ teması ile gerçekleşti. Çok sayıda PDR uzmanının yer aldığı zirvede ‘Akran Zorbalığı’ ve ‘Dijital Çağda PDR Uygulaması’ başlıkları ele alındı. Rehber öğretmenlerin psikolojik sağlamlığı geliştirme noktasında çok önemli bir rolü olduğunu vurgulayan Uzman Psikolojik Danışman Betül Coşkun, “İyi çalışan bir rehberlik servisinin olduğu okulda davranış sorunları da azalıyor, öğretmenler arasındaki iletişim problemleri de azalıyor. Ayrıca velilerle ilgili olan problemler de azalıyor. Rehber öğretmenlerin bu anlamda çok önemli bir ayak olduğunu düşünüyorum” dedi.
27.05.2024 Eğitim
Limak, Palau de la Música Catalana'nın resmi destekçisi oldu
Limak, Palau de la Música Catalana'nın resmi destekçisi oldu Limak Şirketler Grubu, yurt içi ve yurt dışında daha geniş kitlelere ulaştırılması amacıyla kültür-sanat faaliyetlerini desteklemeye devam ediyor. Limak, İspanya'nın Barselona şehrindeki dünyaca ünlü Palau de la Música Catalana'nın (Katalan Müzik Sarayı) resmi destekçileri arasına katıldı.
27.05.2024 Kültür&Sanat
Devlet korumasında yetişen 600 genç kamuya atandı
Devlet korumasında yetişen 600 genç kamuya atandı Devlet korumasında yetişen 600 genç, kamu kurumlarına kura çekilişi ile yerleştirildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 2003-2023 yılları arasında toplam 40 bin 991 genci kamuya yerleştirdiklerini söyledi.
22.05.2024 Gündem
Erdemir Romanya, Cwieme Berlin Fuarı’na katıldı
Erdemir Romanya, Cwieme Berlin Fuarı’na katıldı Motor ve jeneratör sanayisinin ana girdilerinden elektrik çeliğinin Avrupa'daki üreticilerinden Erdemir Romanya, Almanya’da gerçekleştirilen Cwieme Berlin Fuarı’nda elektrik çeliği alanında sunduğu çözüm ve hizmetleri anlattı.
22.05.2024 Ekonomi
Çorlu'da 25 kişinin öldüğü tren kazası davasında gerekçeli karar açıklandı
Çorlu'da 25 kişinin öldüğü tren kazası davasında gerekçeli karar açıklandı Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası davasında 9 sanığın 8 yıl 4 ay ile 17 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları alması, 4 sanığın da beraatine ilişkin mahkemenin gerekçeli kararı açıklandı. 4 sanığın tutuklanması ile sonuçlanan davanın 370 sayfalık gerekçeli kararında, sanıkların 'kusur' ve 'ihmalleri' tek tek sıralanıp, "Bütün delillerin birlikte incelenmesi neticesinde, her bir sanık yönünden kendi başlığı altında ayrıntılı olarak açıklanacağı üzere, eldeki dava sanıkları bakımından manevi unsurun taksir (basit veya bilinçli hali) olduğu kanısına varılmıştır" denildi.
20.05.2024 Gündem
Ziraat mühendisi olmak için 6 ay staj zorunluluğu
Ziraat mühendisi olmak için 6 ay staj zorunluluğu Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Türkiye'de ilk olan bir uygulama başlattı. Ziraat fakültesinde eğitim gören öğrenciler, 7 dönemin sonunda 6 aylık sektörel stajdan başarıyla geçince mezun olabilecek.
15.05.2024 Video
Ziraat mühendisi olmak için 6 ay staj zorunluluğu
Ziraat mühendisi olmak için 6 ay staj zorunluluğu Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Türkiye'de ilk olan bir uygulama başlattı. Ziraat fakültesinde eğitim gören öğrenciler, 7 dönemin sonunda 6 aylık sektörel stajdan başarıyla geçince mezun olabilecek.
15.05.2024 Gündem
İzmir ‘Mesleki Eğitim Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı
İzmir ‘Mesleki Eğitim Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı Milliyet Gazetesi, İzmir’de iş dünyası, yerel yönetim ve eğitim sektör yetkililerinin katılımıyla Mesleki Eğitim Zirvesi düzenlendi. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, ilki düzenlenen zirvenin farklı şehirlerde yapılmaya devam edeceğini söyledi. Etkinlikte oturumların moderatörlüğünü üstlenen yazar Abbas Güçlü de mesleki eğitimin önemine dikkat çekerek "Meslek insanları yetiştirmeden katma değeri yüksek ürünler üretilmesi mümkün değildir. Hemen her alanda ara insan gücüne ihtiyacımız var. Ara insan gücü yedek insan gücü değil, güçlü insan gücüdür. En az, ana insan gücü kadar önemlidir. Bunu başarırsak ileriye özgüvenle yol alabiliriz" diye konuştu.
14.05.2024 Video
İzmir ‘Mesleki Eğitim Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı
İzmir ‘Mesleki Eğitim Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı Milliyet Gazetesi, İzmir’de iş dünyası, yerel yönetim ve eğitim sektör yetkililerinin katılımıyla Mesleki Eğitim Zirvesi düzenlendi. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, ilki düzenlenen zirvenin farklı şehirlerde yapılmaya devam edeceğini söyledi. Etkinlikte oturumların moderatörlüğünü üstlenen yazar Abbas Güçlü de mesleki eğitimin önemine dikkat çekerek "Meslek insanları yetiştirmeden katma değeri yüksek ürünler üretilmesi mümkün değildir. Hemen her alanda ara insan gücüne ihtiyacımız var. Ara insan gücü yedek insan gücü değil, güçlü insan gücüdür. En az, ana insan gücü kadar önemlidir. Bunu başarırsak ileriye özgüvenle yol alabiliriz" diye konuştu.
14.05.2024 Eğitim
Sahada polis, inşaatlarda mühendis
Sahada polis, inşaatlarda mühendis Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü İnşaat Emlak Şube Müdürlüğü’nde görevli Şehrigül Atılgan, hem sahada polis olarak görev yapıyor hem de müdürlüğe ait kent merkezi ve ilçelerde inşaatlarda mühendis olarak denetimlerde yer alıyor. Çift yelek taşıdığını söyleyen Atılgan, “Devletimize ve milletimize hizmet etmekten gurur duymaktayız” dedi.
11.05.2024 Video
Farklı ülkelerdeki 'mühendis kızlar' İstanbul’da buluştu: Yapamazsın dediler, başardım
Farklı ülkelerdeki 'mühendis kızlar' İstanbul’da buluştu: Yapamazsın dediler, başardım Limak Şirketler Grubu’nun, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında kadın istihdamını artırmayı amaçlayan projesi Global Engineer Girls (GEG) kapsamında Kosova, Kuzey Makedonya, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen mühendis kızlar İstanbul’da buluştu. Endüstri Mühendisliği 2’nci sınıf öğrencisi Fatmagül Alkan, "Gaziantep’in küçük bir köyünde ilkokula başladım. Orada kızların okutulmaması gerektiği kanısına o kadar inanmıştım ki, bu konuda aileme gerçekten çok teşekkür ediyorum. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Çok iyi bir liseye gittim. 'Her şeye rağmen mühendis olacağım' dedim ve şu an aynı anda iki mühendislik bölümünde okuyorum. Burada olduğum için çok mutluyum" dedi. İnşaat Mühendisi son sınıf öğrencisi Bahar Aksöz ise "Mardin’de karma bir sınıfta ilkokulda öğrenimime başladım. Lisedeyken hayalim hep inşaat mühendisi olmaktı. Çevremdeki insanlar ‘mühendis olamazsın, kızlara göre değil, yapamayacaksın’ dedi. Sağlık bilimlerine yöneldim. Sonra bıraktım çünkü mutlu değildim. Hayallerimin peşinden koşmak istedim. İnşaat mühendisliğine geçiş yaptım, çok mutluyum. Dünyanın dört bir tarafından gelen mühendis arkadaşlarım var. Kendimi çok daha güçlü hissediyorum" diye konuştu. 
11.05.2024 Eğitim
Sahada polis, inşaatlarda mühendis
Sahada polis, inşaatlarda mühendis Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü İnşaat Emlak Şube Müdürlüğü’nde görevli Şehrigül Atılgan, hem sahada polis olarak görev yapıyor hem de müdürlüğe ait kent merkezi ve ilçelerde inşaatlarda mühendis olarak denetimlerde yer alıyor. Çift yelek taşıdığını söyleyen Atılgan, “Devletimize ve milletimize hizmet etmekten gurur duymaktayız” dedi.
11.05.2024 Foto Galeri

Benzer Haber Etiketleri

mühendis eğitim bakan kacır uzay zirve

Mühendis ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.