EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobille çarptığı 2 polisi yaralayan şüpheli vurularak yakalandı

Bakan Akar: Silah altındaki askerler terhis olabilir

KKTC'de yeni koalisyon anlaştı

Eyüpsultan'da inşaat kazık direkleri çukuruna düşen Baran'dan acı haber

Şeker hastası kadın evinde ölü bulundu

Otomobil aydınlatma direğine çarptı, sürücü öldü, eşi ve 2 çocu yaralandı

Eğitim

Türkiye’de yaklaşık 360 bin özel eğitim öğrencisi var

Sinem ERYILMAZ – Ömer HASAR / İSTANBUL,(DHA) – 21.04.2019 10:48

Son verilere göre Türkiye’de yaklaşık 360 bin özel eğitim öğrencisi bulunuyor. Bu sayı gün geçtikçe daha da artarken bir grup üniversite öğrencisi tarafından Esenyurt’ta bulunan bir özel eğitim kurumundaki 500 çocuk için anlamlı proje gerçekleştirildi. Öğrenciler, merkezde eğitim gören çocuklar için eğlenerek öğrenecekleri aktiviteler düzenlediler.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre geçtiğimiz yıl Türkiye’de yaklaşık 360 bin özel eğitim öğrencisi bulunuyor. Sadece İstanbul’un en fazla göç alan ilçelerinden biri olan Esenyurt’ta bile yaklaşık 16 özel eğitim merkezinde 5 bine yakın çocuk özel eğitim desteği alıyor. Bu noktada İstanbul Haliç Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde özel eğitim gören çocuklar için anlamlı bir projeye imza atıldı. Öğrenciler, Esenyurt’ta bulunan Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Özel Kumsal İstanbul Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören yaklaşık 500 çocuğa eğlenerek öğrenecekleri aktiviteler düzenledi. Buradaki çocukların bilişsel, motor, sosyal ve duygusal alanlardaki gelişimlerini destekleyecek işitsel ve görsel zekâya uygun birçok oyun hazırlayan öğrenciler, daha sonra hazırladıkları materyalleri okuldaki öğrencilere dağıttılar.

Etkinlik kapsamında İstanbul Haliç Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri Sanat ve yaratıcılık dersinde hazırladıkları kuklalar ile bir gösteri düzenledi. Gezegen sisteminin anlatıldığı gösteriye çocuklar büyük ilgi gösterdi. Çeşitli yarışmaların, yüz boyama etkinliklerinin yanı sıra öğrenciler, özel gereksinimli çocuklara birebir eğitim de verdi.

SOSYAL ETKİLEŞİM KURMAYI ÖĞRENİYORLAR

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Özel Kumsal İstanbul Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Serap Kudret, özel eğitim gören öğrenciler için bu tarz etkinliklerin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “Çünkü burada aynı zamanda sosyal gelişimlerini desteklemiş oluyoruz. İstanbul Haliç Üniversitesi bizlere çok güzel materyaller yaptı. Onlarla birlikte el-göz koordinasyonları, öz bakım, günlük yaşam becerileri gibi becerilerin tamamına da çalışmış oluyorlar. Çocuklar onlarla iletişime geçtiği için dışarıda nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilgi sahibi oluyorlar. Bu tarz beceriler bizim çocuklarımız için çok önemli. Bunları kazandırabilmek için çok çaba sarf ediyoruz. Bu tarz etkinliklerin daha fazla yaygınlaştırılması gerekiyor. Çünkü bu özel çocuklar için çok büyük bir ihtiyaç. Bu çocukların birçoğu maalesef toplumda kabul görmeyen çocuklar. Çocuklarımızın birçoğu sosyal etkileşime geçme konusunda çok zorlanan çocuklar. Bunu ne kadar çok yaygınlaştırabilirsek o kadar güzel olacaktır” şeklinde konuştu.

“GELİŞİMLERİNİ DESTEKLEMEYİ HEDEFLEDİK”

Projenin mimarlarından sadece biri olan İstanbul Haliç Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Gizem Sarıal ise, “Çocuk Gelişimi Bölümü birinci ve ikinci sınıflar olarak bir proje hazırladık. Bu projemiz ile özel gereksinimli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmayı hedefledik. Gerek bilişsel, gerek motor, gerekse sosyal ve duygusal gelişim alanlarındaki gelişimlerini desteklemeyi hedefledik” ifadelerini kullandı.

Ayrıca çocuklar için işitsel ve görsel zekâya uygun birçok oyun hazırladıklarını belirten Sarıal, “Hazırladığımız bu materyalleri buradaki arkadaşlarımıza hediye edeceğiz” dedi.

1

Otomobille çarptığı 2 polisi yaralayan şüpheli vurularak yakalandı

2

Bakan Akar: Silah altındaki askerler terhis olabilir

3

KKTC'de yeni koalisyon anlaştı

4

Eyüpsultan'da inşaat kazık direkleri çukuruna düşen Baran'dan acı haber

5

Şeker hastası kadın evinde ölü bulundu

6

Otomobil aydınlatma direğine çarptı, sürücü öldü, eşi ve 2 çocu yaralandı

7

Çorlu'da otomobille çarptığı 2 polisi yaralayan şüpheli vurularak yakalandı

8

Otomobil, takla atıp, şarampole uçtu: 2 ölü, 2 yaralı

EN YENİLER

Beyoğlu'nda temizlik kamyonu devrildi: Yaralılar var
Doğal Yaşam Parkı'nın sevimli yeni üyesi ilgi odağı oldu
Anadolu Adalet Sarayı'nda korkutan yangın
ABD: Esad rejiminin kimyasal silah kullanabileceğine dair işaretler görüyoruz
Çekiciyle götürdüğü minibüsü hurdacıya satmış
6 yaşa kadar verilen eğitimin akademik başarıda payı büyük
6 yaşa kadar verilen eğitimin akademik başarıda payı büyük
Eyüpsultan'da inşaat kazık direkleri çukuruna düşen Baran'dan acı haber
PİYASALAR – Dolar 6.07 euro 6.77 ve sterlin 7.71 lirada