Geri Dön
Ekonomi En çok kiralama teknoloji ürünlerinde yapılıyor

En çok kiralama teknoloji ürünlerinde yapılıyor

Dünyada ve Türkiye’de elektronik atık sorunu hızla artarken elektronik atıkları azaltmanın tek yolunun ürünlerin kullanım ömrünü uzatmak olduğunu söyleyen Kiralabunu şirketi Kurucu Ortağı Elif Kapıcı kiralanan ürünlerin çoğunun teknoloji alanında yapıldığını belirterek “En çok kiralanan ve kullanılan ürünler arasında telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve giyilebilir cihazlar gibi teknoloji ürünleri yer alıyor, mevsimsel olarak da bu talepler değişebiliyor” dedi.

En çok kiralama teknoloji ürünlerinde yapılıyor

Dünyada en hızlı büyüyen atık grubu arasında yer alan elektronik atıkların azaltılması için kullanım sürelerinin uzatılması gerektiğini belirten ve bu amaçla elektronik cihazları paylaşım ekonomisi modeliyle kullanıcılara sunarak atık çöplüğünün önüne geçmeyi hedefleyen YTÜ Yıldız Teknopark firmalarından Kiralabunu şirketinin Kurucu Ortağı Elif Kapıcı, “En çok kiralanan ürünler arasında telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve giyilebilir cihazlar gibi teknoloji ürünleri yer alıyor. Mevsimsel olarak da yaz döneminde koşu bandı, scooter, oyun konsolu gibi ürünler öne çıkıyor.” diyerek konuyla ilgili açıklamalarda bulund

KULLANICILARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU TEKNOLOJİ MERAKLILARI

Kısa süreli ihtiyaçların kullanıcıların ürün kiralamalarında önemli bir etken olduğunu belirten Kiralabunu Kurucu Ortağı Elif Kapıcı, kullanıcıların önemli bir kısmının son teknolojiyi takip etmek isteyen bireylerden oluştuğunu ifade etti. Bazı tüketicilerin ürünü satın almadan önce deneyimlemek için kiralama yaptığını belirten Kapıcı şöyle devam etti:

“Kiralama süreleri genellikle 1 aydan başlayarak 18 aya kadar değişebiliyor. Kısa süreli ihtiyaçlar da kiralamak için önemli bir motivasyon kaynağı. Örneğin, yaz döneminde koşu bandı ya da bir seyahate çıkarken aksiyon kamerası gibi özel eşyaları kiralamak, satın almaya kıyasla çok daha mantıklı. Kiralabunu ile geniş ürün seçeneği ve hizmet içeriği ile çok kısa sürede binlerce aboneye ulaşarak bu alanda bir pazar oluşturduk ve liderliğimizi sürdürmekteyiz.”

5 BİN ADET ÜRÜN E-ATIK OLMAKTAN KURTARILDI

Elektronik atıkları azaltmanın tek yolu ürünlerin kullanım ömrünü uzatmak olduğunu söyleyen Kapıcı, “Operasyonlarımızın başladığı 2020 yılından bu yana yaklaşık 40 bin kullanıcı elektronik cihazlarını kiraladı. Bu sayede 5 bin adete yakın ürün e-atık olmaktan kurtarıldı. 15 tona yakın atığın da önüne geçmiş olduk. Dünyamız artık sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarına ihtiyaç duyuyor. Tüketici topluluğunun önemli bir kısmını oluşturan Z jenerasyonu bu konuya büyük önem veriyor. Elektronik atık dünyada en hızlı büyüyen atık grubu. Bu anlamda ihtiyaç duyduğumuz ürünleri kullanırken sürdürülebilir yöntemleri öncelikli tutmak durumundayız.”