Geri Dön
Ekonomi Enerjisa Enerji, ilk çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı

Enerjisa Enerji, ilk çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı

Elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, 2024 yılının ilk çeyrek operasyonel ve finansal sonuçlarını açıkladı.

Enerjisa Enerji, ilk çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı

Sabancı Holding ve E.ON'un ana hissedar olduğu Enerjisa Enerji'nin enflasyon muhasebesi uygulanmış operasyonel kazançları, 2023'ün ilk çeyreğinde 6,5 milyar TL'den 2024'ün aynı döneminde 9,4 milyar TL'ye yükselerek istikrarlı bir büyüme eğilimi sergiledi. Şirket, Türkiye'nin enerji dönüşümünde üstlendiği rolünü vurgulayarak enerji altyapısına 1,3 milyar TL yatırım yaptı.

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, şirketin altyapı yatırımlarına ve üstün müşteri hizmetlerine olan bağlılığını vurguladı. Pınar, "Şebeke yatırımlarına ve rekabetçi perakende hizmetlerine odaklanmamız, Türkiye enerji sektöründe liderliğimizi sürdürmemizi sağlıyor. Yenilenebilir enerji ve verimlilik uygulamalarını hızlandırarak enerji ithalat bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz. Güneş enerjisi kapasitemiz neredeyse 55 MWp'ye ulaştı ve e-mobilite iştirakimiz Eşarj'ın soket sayısını yaklaşık 2.000 adede genişleterek geçen yılın rakamlarını ikiye katladık” ifadelerini kullandı.

Pınar ayrıca, Enerjisa Enerji'nin 'Herkes İçin Daha İyi Bir Gelecek' vizyonu ile insanların kalbini kazanan bir şirket olma taahhüdünü ve sürekli destekleri için yatırımcılara olan minnettarlığını dile getirdi.

CFO Dr. Philipp Ulbrich ise zorlu makroekonomik koşullara rağmen şirketin dayanıklılığını ve daha güvenli, temiz ve daha iyi bir enerji geleceği sağlama isteğini vurguladı ve "Yılın ilk çeyreğinde, tüm segmentlerde güçlü finansal ve operasyonel performansımızı sürdürdük. Bu büyüme, depremin gelirlerimiz üzerinde oluşturduğu negatif etkilerdeki toparlanmayı yansıtıyor” dedi.

Ulbrich, şirketin güçlü yatırımlar ve hissedar getirilerine olan bağlılığını yineledi ve şu ifadeleri kullandı:

"Mayıs 2024'te, 2023 hesap dönemi için hisse başına brüt 2,79 TL temettü ödedik. Temettü stratejimiz ile hissedarlarımız için cazip getiriler sağlamaya odaklanmaya devam edeceğiz. Bu nedenle, 2024 için güncellenmiş bir temettü taahhüdü hedefleyerek, Enflasyon Muhasebesi uygulanmış 2024 yılı Baz Alınan Net Karımızın en az yüzde 80'ini ödeme oranıyla, güçlü finansal hedeflerimize ulaşma isteğimiz devam ediyor. Enerjisa Enerji, sürdürülebilir enerjiye ve güçlü operasyonel performansa odaklanmamız sayesinde öne çıkan bir yatırım fırsatı olmaya devam ediyor."