Geri Dön
Ekonomi İş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alan imalat sektörü

İş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alan imalat sektörü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) 'İşgücü Piyasası Araştırması' sonuçlarına göre; iş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alanın imalat sektörü olduğunu açıkladı.

İş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alan imalat sektörü

Bakan Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İş gücü piyasasının ihtiyaçlarını belirlemek ve etkin çözümler üretebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İŞKUR tarafından 2023 yılında 2 ve üzeri istihdam sağlayan 86 bin iş yeri ile görüşülerek hazırlanan 'İşgücü Piyasası Araştırması'nın sonuç raporları yayımlandı. Araştırma sonuçlarına göre; iş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alan imalat sektörü. İşverenlerden alınan geri bildirimlere göre gelecek 10 yılda ön plana çıkması beklenen meslekler ise yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ve CNC operatörü" ifadelerini kullandı.

 

 

EN ÇOK ARANAN MESLEKLER

İŞKUR'un yayımladığı 'İşgücü Piyasası Araştırması' raporlarına göre; imalat sektöründe yer alan iş yerlerinin yüzde 16,6'sında eleman ihtiyacı bulunurken, aynı sektörde 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinin ise yüzde 37,3'ünde eleman ihtiyacı olduğu belirlendi. İşverenler tarafından en fazla eleman aranan meslekler; makineci (dikiş), garson (servis elemanı), satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satış elemanı, ark kaynakçısı ve şoför (yük taşıma) oldu. Açık iş olan mesleklerde aranan beceriler incelendiğinde yeterli mesleki ve teknik bilginin ilk sırada, iş tecrübesinin ikinci sırada olduğu tespit edildi.