Geri Dön
Ekonomi KOBİ'lere güneş enerjisi desteği

KOBİ'lere güneş enerjisi desteği

Türk ihracatçılar, Avrupa Birliği'nin (AB) sıfır emisyon hedeflerine uyum sağlamak için harekete geçti. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) da KOBİ'lerin çevre kriterlerine uyumu için destek programı yürütüyor.

KOBİ'lere güneş enerjisi desteği

İş dünyasına dair haberleri ve yenilikleri modern bir perspektifle okurlarıyla buluşturan Milliyet Executive'in 28'inci sayısı, 5 Nisan'da çıktı. Dergi yeni sayıda 'Türkiye'nin En Etkin 50 Teknoloji Lideri'ni belirleyerek bu liderlerin başarı hikayelerine ışık tuttu. İş dünyasının merak edilenleri, analizleri ve trendleri mercek altına alındı.

KOSGEB Yeşil Sanayi Destek Programı'yla 'Sanayide Temiz ve Döngüsel Ekonomi' kapsamında 4 milyon TL, 'KOBİ'lerinin Güneş Enerjisi Yatırımlarının Desteklenmesi' kapsamında ise 14 milyon TL destek veriliyor. 1 yıl geri ödemesiz desteklemelerde, geçen sene meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen KOBİ'lere özel şartlar sağlanıyor.

Küresel ticarette büyük bir paya sahip olan Avrupa Birliği (AB), 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 55 azaltmayı ve 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor. AB, bu hedefe ulaşmak için, son dönemde yoğunlaşan şekilde düzenleme ve politikaları uygulamaya koyuyor. Bu düzenlemeler ve politikalar, AB'ye ihracat yapan tüm firmaları etkiliyor. AB, Yeşil Mutabakat ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması ile (SKDM) küresel ısınmanın etkilerine karşı tedbir alırken, AB'ye ihracat yapan firmaların da çevre kriterlerine uyması, gitgide daha önemli hale geliyor.

KOBİ'lere verilen güneş enerjisi desteği için hangi şartların gerekli olduğuna derginin yeni sayısında Mithat Yurdakul'un 'Döngüsel ekonomi ve güneş enerijisine bol bol destek' başlıklı yazısından ulaşılabilir.